Didelės ausys, ilgas straublys – Jūsų namuose turbūt vaikšto dramblys!

Autorius: Data: 2015-09-28 , 11:59 Spausdinti

Ir tikrai vaikšto – kasdien, įsijungus internetą arba paėmus į ranką laikraštį, žurnalą. Po šiai dienai žiniasklaida, daugelio vadinama ketvirtąja valdžia, yra tokia didelė ir jos tiek daug, kad kartais tampa sunku su ja susitvarkyti – atsirinkti reikalingą informaciją iš tokios jos gausos. Būtent tam tikslui, kad dramblys nepakištų jaunų ir nepatyrusių žmonių po savo letena, o priešingai – straublio pagalba ištrauktų į savęs tobulėjimo – piramidės viršūnę ir kuriami tokie festivaliai, kaip „Dramblys”.

Festivalio organizatorius, kaip savo mūzą įvardinęs viso to REZULTATĄ – palangiškis Žygimantas Mitkus – vos aštuoniolikos metų abiturientas. Kaip pasakojo savo gyvenimą su žurnalistiką siejantis ir jau miesto laikraštyje “Palangos tiltas” besidarbuojantis jaunuolis, didžiausias sunkumas organizuojant festivalį yra finansai: “Renginyje dalyvauti sutinka tikrai ne visi lektoriai, patyrę žurnalistai. Vieni mus bando pamokyti, kiti prašo algos. Ir nepaprastos, o keturženklės, o kartais penkiaženklės“, – pasakojo organizatorius.

Apie jaunųjų žurnalistų festivalį Dramblys” kalbiname jį.

Žygimantai, tau dar tik aštuoniolika, o šių metų vasarą įvyko trečiasis tavo organizuojamas Jaunųjų žurnalistų festivalis „Dramblys“. Kas yra tavo mūza?

Kaip jau ir minėjau, mane įkvėpia rezultatas. Jaunųjų žurnalistų festivalio „Dramblys“ idėja gimė tik prieš metus, tačiau per šį laikotarpį spėjome suorganizuoti net tris festivalius. Pirmasis festivalis vyko Palangoje, antrasis Šventojoje, o trečiasis vėl grįžo į Palangą. Beje, 2015 metų rugpjūčio 22 dieną, šio, trečiojo festivalio metu mums, festivaliui „Drambys“ sukako vieneri metai.

Kaip festivalis gavo DRAMBLIO pavadinimą?

Prieš metus baigiau Neakivaizdinę jaunųjų žurnalistų mokyklą, kurioje viena iš lektorių, kuri mums vesdavo paskaitas buvo žurnalistė Lidija Laurinčiukienė. Vienos sesijos metu, ji mokyklos mokinius išskirstė į grupelės ir išdalino daiktus, kuriuos reikėjo palyginti su žurnalistais – surandat kuo daugiau panašumų. Mano grupelė gavo dramblį. Suradome tikrai daug panašumų, pavyzdžiui: dramblys fiziologiškai turi dideles ausis, žurnalistas metaforiškai taip pat. Tikrai nežinai kiek gerai girdi dramblys, tačiau kartais žurnalistai girdi net per daug gerai. 

 

Kaip kilo idėja rengti ne pramoginį, o mokomąjį žurnalistikos festivalį? Koks yra šio festivalio pagrindinis tikslas?

Renginyje sutiko dalyvauti ir savo patirtimi dalinosi žurnalistas Andrius Tapinas

Nepasakyčiau, kad tai vienareikšmiškai mokomasis žurnalistikos renginys – juk ne veltui pavadinime naudojamas žodis festivalis. Renginio metu stengiamės suderinti pramogas su žiniomis, o pastarąsias pateikti kuo įdomesniu formatu. Įsivaizduokite, jeigu renginys vadintųsi jaunųjų žurnalistų suvažiavimu ar sąskrydžiu – man tai primena politines partijas. Tad ir kūrėme patrauklų pavadinimą jaunimui. Visos trys dienos buvo skirtos ne tik žinioms, tačiau ir linksmai praleisti savaitgalį pajūryje.


Kokio dydžio organizacinę komandą pavyko suburti? Ar visi jie taip pat palangiškiai?

Kiekvieną festivalį organizuoja vis kita komanda, aišku, yra tokių, kurie išliko nuo pat festivalio pradžios iki dabar. Dažniausiai komandą sudaro penki organizatoriai, o renginio metu prie komandos prisijungia apie keturis savanorius, kurie festivalio metu talkina ir mums padeda. Didžioji dauguma komandos – palangiškiai, tačiau prie komandos taip pat prisijungė ir vilniečiai.

 

Kiek jaunimo ir iš kokių Lietuvos miestų dalyvavo šiųmetiniame renginyje? Ar visi jie ketina tapti žiniasklaidos dalimi?

Nors lauke ir karšta, diskusijos apie neskanią žiniasklaidą - dar karštesnės

Jaunųjų žurnalistų festivalyje „Dramblys 2015“ šiais metais dalyvavo apie 60 jaunuolių iš visos Lietuvos (pirmąjame festivalyje – tik 14). Daugiausiai jaunimo renginyje sulaukiame iš pagrindinių Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, tačiau jau antrąjį kartą mus stebina Mažeikių jaunimo aktyvumas dalyvaujant festivalyje. Festivalyje taip pat galime sutikti dalyvių ir iš tokių miestų kaip Kazlų Rūda arba net iš Trakų, taigi galime drąsiai teigti, jog į renginį atvyksta jaunimas iš visos Lietuvos. Mano nuomone, festivalis naudingas ne tik jauniesiems žurnalistams, kurie planuoja valgyti šią duoną, tačiau ir tam jaunimui, kurie nesies savo ateities su žurnalistika. Juk kiekvienas išsilavinęs pilietis turi išmanyti kaip veikia žiniasklaidos konvejeris..

Kaip vyksta lektorių atranka? Ar visi žiniasklaidos „vilkai“ noriai sutinka atvykti į festivalį ir  padirbėti su jaunimu – perduoti savąją patirtį?

Lektoriams atrankos tikrai nedarome, o tiesiog pasirinkę festivalio temą, diskutuojame, kurie lektoriai festivaliui tiktų labiausiai. Renginyje dalyvauti sutinka tikrai ne visi. Vieni mus bando pamokyti, jog šis festivalis neturi nieko bendro su žurnalistika ir ką mes sau galvojame, kai įvardiname žiniasklaidą neskania, o kiti prašo atlyginimo. Ir nepaprasto, o keturženklio, o kartais penkiaženklio. Esame jaunimas, tad tokių pinigų tikrai neturime. Ieškome lektorių, kurie gali įdėti savanorišką indėlį į festivalį ir padėti auginti etišką bei profesionalią žurnalistų kartą, tad esame labai dėkingi žurnalistams, kurie į renginį atvyksta ir dalinasi savo patirtimi.

Su kokiais sunkumais susidūrei(-ėte) organizuodamas „Dramblį“?
Didžiausias sunkumas organizuojant festivalį – finansai, tačiau šiaip ne taip su jais susidorojame, todėl norėčiau padėkoti visiems renginio rėmėjams už pagalbą suteikiant galimybę jauniesiems žurnalistams susitikti bei mokytis vienoje vietoje.

Reziumė. Ar „Dramblys“ yra reikalingas jaunimui? Ar verta?

Reziumė – tikrai taip. Visada draugams bei kolegoms sakau – jeigu toks festivalis vyktų, pavyzdžiui, Zarasuose, lėkčiau ten keturiomis. Per tris renginio dienas, dalyviai išklauso apie 24 akademines valandas paskaitų. Aš manau, kad tai beprotiškai daug. Jaunųjų žurnalistų festivalis „Dramblys“ yra be galo reikalinga vieta jauniesiems žurnalistams augti ir tobulėti. Man be galo džiugu, jog kartu su komanda sukūrėme potencialią erdvę bendrauti, mokytis, tobulėti.

Ačiū už pokalbį.

————————————————————————————————————————

Apie festivalį kalba vienas iš jo lektorių, žurnalistas, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

LŽS pirmininkas D. Radzevičius

Lietuvos įstatymuose žurnalisto apibrėžimas yra pakankamai liberalus. Jei dirbi profesionaliai, pagal sutartį su redakcija ir/ar priklausai žurnalistų profesiniam susivienijimui, to visai pakanka vadintis žurnalistu. Šiai laisvai profesijai formaliai nekeliami jokie mokslo cenzo reilalavimai. Juos turime sau kelti patys.

 

Šis festivalis – tai pasibandymas. Pasitikrinimas. Gal net žaidimas. Jaučiu, kad jauni žmonės čia važiuoja dėl skirtingų priežasčių. Studijoms ar tolimesnei profesijai tai gali turėti įtakos. Bet sprendžia juk pats žmogus. Todėl man atrodo, kad tai tik viena iš tarpinių būsimo sprendimo vietų. Gal tas galutinis apsisprendimas gims po dienos ar metų. O gal ir čia. Svarbu, kad festivalis „Dramblys“ turi savo dvasią ir idėją parodyti žurnalistus ir jų gyvenimo virtuvę.

 Evelina Kislych,

Autorės nuotr.

Naujienos Renginiai Žiniasklaida , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra