Devintinių iškilmei – 750 metų

Autorius: Data: 2014-06-21 , 07:13 Spausdinti

Šių metų Devintinių iškilmė ypatinga, nes sukanka 750 metų nuo jos įvedimo. 1264 m. rugpjūčio 11 d. popiežius Urbonas IV paskelbė bulę „Transiturus de hoc mundo“, kuria nurodė, kad ketvirtadienį, po Sekminių oktavos, visame katalikų pasaulyje būtų švenčiama „Festum Corporis“ („Kūno šventė“) ir kad ją minėdami visi katalikai džiugiai, iškilmingai išpažintų tikėjimą tikru Kristaus buvimu Eucharistijos sakramente. Taip atsirado ir eucharistinių procesijų tradicija. Kai kuriose šalyse Devintinės, kaip buvo nurodyta prieš septynis su puse šimtmečio, švenčiamos ketvirtadienį, po Sekminių oktavos. Kitur, siekiant gausesnio tikinčiųjų dalyvavimo, jos nukeltos į sekmadienį. Romoje Popiežius Devintinių Mišias aukoja ir procesijai miesto gatvėmis vadovauja ketvirtadienį, o Italijos Bažnyčia šią iškilmę švenčia sekmadienį. Kaip daugumoje šalių, ir Lietuvoje Devintinės nukeltos į sekmadienį.

Visoje Bažnyčioje įvesti Švenčiausiojo Kristaus Kūno ir Kraujo iškilmę paskatino vidurio Italijoje tryliktajame amžiuje įvykęs stebuklas. 1263 m. kunigas vardu Petras kaip piligrimas iš Bohemijos keliavo į Romą. Įprastinis piligrimų kelias iš šiaurės, vad. Via Francigena, vedė per nedidelį Bolsenos miestelį, prie ežero tuo pačiu vardu. Čia vieną tų metų vasaros dieną trumpam poilsiui ir nakvynei sustojo ir kun. Petras. Miestelio bažnyčioje, dedikuotoje pirmųjų amžių kankinei šv. Kristinai, jam aukojant Mišias įvyko stebuklas: iš konsekruojamos ostijos pradėjo lašėti kraujas.

Tuo metu Bažnyčią valdęs popiežius Urbonas IV gyveno ne Romoje, bet su kardinolais ir visu dvaru buvo laikinai įsikūręs netoliese esančiame Orvieto mieste. Bolsenos miestelio gyventojai, galbūt ir pats kun. Petras, stebuklo įrodymą – sukruvintą korporalą – iškilminga procesija iš Bolsenos į Orvietą atnešė popiežiui. Jau kitais metais, 1264-aisiais, Urbonas IV paskelbė minėtąją bulę „Transiturus de hoc mundo”, kuria į liturginį kalendorių buvo įvesta Kristaus Kūno ir Kraujo šventė. Kartu su naujos liturginės šventės įvedimu gimė ir eucharistinės procesijos, kartojančios bolseniečių eiseną į Orvietą 1263 m. Nuo to laiko iš ostijos lašėjusiu Kristaus krauju apšlakstytas korporalas laikomas Orvieto katedroje, kuri buvo specialiai pastatyta kaip didysis relikvijorius šio korporalo saugojimui. Bolsenos stebuklo korporalą galima ir šiandien pamatyti išstatytą Orvieto katedros Eucharistinio stebuklo koplyčios altoriuje.

Bolsenos stebuklo ir Devintinių šventės įvedimo laikais gyvenęs žymus teologas šv. Tomas Akvinietis šia proga sukūrė garsųjį eucharistinį himną „Pange lingua“, kurio paskutiniai du posmai, prasidedantys žodžiais „Tantum ergo Sacraemntum“ (“Prieš taip didį Sakramentą“) iki šiandien labai dažnai skamba mūsų bažnyčiose.

Pernai ir šiemet Bolsenoje ir Orviete minima eucharistinio stebuklo ir Devintinių iškilmės įvedimo 750 metų sukaktis. Jubiliejiniai metai, pradėti pernai sausio mėnesį, truks iki šių metų lapkričio pabaigos. Per jubiliejinius metus piligrimams, lankantiems Bolsenos šv. Kristinos bažnyčią ir Orvieto katedrą suteikta galimybė pelnyti visuotinius atlaidus.

Jubiliejinių metų viršūnė – šių metų Devintinės. Jau nuo birželio 8 d. Bolsenoje ir Orviete kone kasdien vyksta įvairūs renginiai, piligrimystės, adoracijos, paskaitos, knygų pristatymai. Šį ketvirtadienį, Devintinių iškilmės dieną, pagal oficialų Bažnyčios kalendorių, visos Mišios Bolsenos bazilikoje aukojamos ne prie pagrindinio altoriaus, bet senojoje bazilikos dalyje, prie šalia katakombų esančio stebuklo altoriaus – to paties, prie kurio prieš septynis su puse šimtmečio Mišias aukojo piligrimas kunigas Petras. Jubiliejaus proga taip pat surengta estafetė Praha – Bolsena – Orvietas. Birželio 8 d. Čekijos sostinėje prasidėjo bėgimas tuo pačiu keliu, kuriuo ėjo kunigas Petras. Birželio 18 d. bėgimas vienai dienai buvo nutrauktas ir atletai dalyvavo popiežiaus Pranciškaus bendrojoje audiencijoje. Paskutinis estafetės etapas iš Bolsenos į Orvietą bus bėgamas šeštadienio vakarą. Tą patį vakarą taip pat rengiama piligrimų eisena iš Bolsenos į Orvietą. 26 km atstumą maldininkai pėsčiomis eis naktį, o Devintinių iškimę švęs sekmadienį, birželio 22 d., Orviete. Eucharistinė procesija Orvieto gatvėmis prasidės po 17 val. Mišių.

Šis tekstas paimtas iš Vatikano radijo puslapio

Religija , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra