Dėl siūlomo pavardžių ir vardų rašymo dokumentuose nelietuviškais rašmenimis

Autorius: Data: 2014-06-19 , 13:11 Spausdinti

Seimo nariai G.Kirkilas ir I.Šiaulienė įregistravo įstatymo projektą dėl pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis asmens dokumentuose pagrindiniame puslapyje. To jau senokai reikalauja Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Kalbos, kad tai numato Lietuvos ir Lenkijos pasirašyta 1994m. sutartis, nieko vertos, nes ten kalbama apie garsinę vardų ir pavardžių rašybą, nelietuvinant jos galūnių. Pvz. Zbignev Kozlovski, bet ne Zbignevas Kozlovskis. To ir laikomasi. Lenkijos politikai, LLRA vadovai primena, kad tai buvo pažadėję Lietuvos aukšti pareigūnai. Gal būt, tačiau Lenkijos politikai nėra tokie naivūs, žinodami, kad konstituciniai klausimai nėra atskirų pareigūnų kompetencija. Be kita ko, gerai būtų, kad tokius pažadukus, kurie užuot kolegoms lenkams paaiškinę neigiamą Lietuvoje žmonių reakciją, įvardintų. Neabejoju, kad tokie veikėjai būtų tinkamai įvertinti.

Konstitucinis Teismas (KT) jau du kart aiškiai pasakė, kad Lietuvoje visi asmens dokumentai turi būti rašomi valstybine kalba. Tačiau to pasirodo maža, kreiptąsi dar kartą ir jau šį kartą nurodyta, kad Valstybinei lietuvių kalbos komisijai leidus, galima būtų rašyti lotyniškomis raidėmis. Žinant, kad ši komisija yra Seimo tvirtinama, pasiekti norimo rezultato G.Kirkilas, žinoma, tikisi. Bet ar tai gerai?

Dažnai minima, kad ištekėjusios lietuvaitės turi problemų dėl pavardžių rašybos. Manau, kad tokią problemą galėtų mūsų teisininkai lengvai išspręsti. Analogiškus vienetinius skundus nagrinėję ES teismai paliko tai spręsti valstybėms narėms. Kita vertus, kodėl nepasekti Latvijos pavyzdžiu, kur asmenvardžių rašyba asmens dokumentuose išspręsta europiniu lygiu ir kam pritaria net Lenkijos politikai: nekeičiant paso pagrindinio lapo dalyje rašomų asmenvardžių latvių rašmenimis, kitame paso puslapyje leisti rašyti tai pagal piliečio pageidavimą. Lietuvoje įteisinus minėtų Seimo narių asmenvardžių rašybą pasuose, tikėtina, ypač įvertinus Rusijos veiksmus Kryme, kad  sudarysime šioje srityje problemų ne tik pas mus, bet ir Latvijoje bei Estijoje. Kita vertus, kuo lenkų tautinė bendrija yra pranašesnė už kitas, gyvenančias Lietuvoje?

Dažnai sakoma, kad tokia įstatymo raide pasinaudos nedaug žmonių, nes nemažai reiks pastangų keisti daugelį dokumentų, nevisada bus galima surasti originalius šaltinius ir t.t. Visgi, žinant LLRA valdžios piramidės akcijas, neabejoju, kad eilės pakeisti pavardes bus nemažos. Nutylima, kad kils problemų valstybiniame registre, didės skundų į įvairias valstybines instancijas ir pn. O svarbiausia, mano nuomone, tokiais teisiniais aktais norima apibrėžti buvusią Lenkijos okupuotos Lietuvos dalį, siekiant tolesnių spaudimo Lietuvos valdžiai veiksmų: vietovardžių, gatvių pavadinimų rašymo lenkiškai, oficialios lenkų kalbos apie Vilnių įteisinimo ir šios teritorijos bei gyventojų slopinimo integruotis į Lietuvos visuomeninį ir ūkinį gyvenimą.

Nemanau, kad visi partijos draugai Seime galvoja kaip G.Kirkilas ir I.Šiaulienė. G.Kirkilas, būdamas Premjeru, ir partijos pirmininku Vilniaus apskrities savivaldybių siūlymus dėl Pietryčių Lietuvos problemų tiesiog ignoravo, mūsų rekomenduotų lenkų tautybės LSDP narių, baigusių ne vieną universitetą, kandidatais į jo patarėjus, atmetė, pasirinkęs V.Tomaševskio aktyvistą. Turbūt dėl to, LSDP vadovybė į susitarimus su LLRA veikėjais dėl įvairių bendradarbiavimo klausimų nekvietė mus, savivaldybės tarybos narius.

Nemanau, kad kas nors abejoja, kad patenkinus dabartinius LLRA norus nekils kiti. Jei nuolaidžiaujama teismų sprendimams LLRA valdomose savivaldybėse, būtina kartą sustoti ir pamąstyti apie ateitį.

Nors nutylima, vis tik viena iš socdemų blogo pasirodymo europarlamento rinkimuose priežasčių buvo būtent kapituliacinė pozicija prieš LLRA reikalavimus ir jų dvasinio vadovo kalbas Ukrainos problemų fone. Juk Vilniaus rajone LSDP rinkimuose, jei iki šiol sekdavome po LLRA, pastaruosiuose rinkimuose rezultatai ženkliai blogesni, o tai lakmuso lapelis vertinimui apskritai. Savivaldos rinkimai čia pat. Darykime išvadas.

Gediminas Paviržis, LSDP narys, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys

Seimas , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra