Rezoliucija dėl miestų istorinių centrų niokojimo

Autorius: Data: 2011-06-09 , 16:04 Spausdinti

Rezoliucija dėl miestų istorinių centrų niokojimo

LIETUVOS SĄJŪDŽIO XIII SUVAŽIAVIMO

R E Z O L I U C I J A

Dėl miestų istorinių centrų niokojimo

Besivaikant pelno istoriniuose miestų centruose siekiama statyti daugiaaukščius stiklinius pastatus. Priežastis paprasta: stikliniai pastatai, žmonių praminti „stiklainiais“, yra pigūs, pastatyti juos galima greitai, jų eksploatacija paprasta. Miesto centre pastatytas pastatas yra dvigubai brangesnis, negu toks pats pastatas, stovintis miesto pakraštyje. Tad suprantamas ir verslininkų veržimasis žūt būt savo „stiklainius“ statyti istoriniuose miestų centruose.

Suprantamas ir projektus derinančių bei priėmimo aktus pasirašančių institucijų „nesugebėjimas“ atsispirti pinigų spaudimui. Juk pastato savininkui atsiranda daug pagundų bandyti įtakoti projektą derinančių, statybos leidimą išduodančių, darbus priimančių institucijų darbuotojus, kad šie, pažeisdami įstatymus, leistų statyti „stiklainį“ istoriniame miesto centre. Kas galėtų paneigti, jog tokiu atveju taip netikėtai pabrangusio „stiklainio“ savininkas iš dangaus nukritusiais milijonais nepasidalina su dokumentais pasirašinėjančiais darbuotojais?

Suinteresuotos visuomeninės organizacijos sąžiningiems darbuotojams galėtų padėti atsispirti pinigų spaudimui. Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė tai suprasdama išleido įsakymą, kuriuo buvo įsteigtos patariamosios visuomeninės komisijos. Tačiau Kultūros ministras Arūnas Gelūnas netrukus išleido įsakymą, kuriuo į tas komisijas pareikalauta įtraukti ne mažiau kaip pusę atestuotų specialistų. Taigi, visuomeninės komisijos bus, bet sprendimus jose priiminės ne visuomenės išrinkti atstovai, o Kultūros ministerijos deleguoti specialistai.

O kai „gražiuoju“ susitarti nepavyksta, galima griebtis bauginimo ir šantažo. Taip atsitiko su Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovu Nagliu Puteikiu, atsisakiusiu Klaipėdoje įteisinti „stiklainį“. Jis buvo apkaltintas žlugdantis verslą, trukdantis verslininkams gauti pelną ir dabar jam yra iškelta baudžiamoji byla, kurioje jis gali būti nuteistas kalėti iki ketverių metų.

Tačiau jokios pretenzijos Kauno teritorinio padalinio vedėjai Irenai Vaškelienei, kuriai pritariant ir ignoruojant gyventojų apklausų rezultatus, Lietuvos bei tarptautinius teisės aktus, buvo pastatytas naujadaras ant Kauno pilies ir „stiklainiai“ Kauno istoriniame centre.

Tokia prokuratūros pozicija, kai pažeidinėjantys įstatymus ir leidžiantys darkyti senamiesčius yra dangstomi, o besiremiantys įstatymais ir ginantys senamiesčius nuo niokojimo yra teisiami, kelia nuostabą. „Stiklainių“ veržimasis į istorinius miestų centrus kelia grėsmę šimtmečius išstovėjusiam mūsų architektūros paveldui. Kultūros paveldo niokotojai aiškina, jog jų veikla nekenkia senamiesčiams, nes jie neliečia istorinių pastatų, o tik nugriauna nevertingus bei užstato kelis papildomus stiklinius aukštus tik ant nevertingų pastatų arba apskritai stato stiklinius pastatus tuščiose vietose. Tačiau yra akivaizdu, jog šitaip vertingi istoriniai pastatai paskęsta beverčių „stiklainių“  jūroje. Sunaikinamas bendras miesto vaizdas. Saviti, nepaprastai vertingi mūsų istoriniai centrai tampa nei savų piliečių, nei užsienio turistų nedominančiais beverčiais „stiklamiesčiais“, kokių pilna visame pasaulyje. Tokiu būdu yra padaroma ir milžiniška finansinė žala valstybei

Manome, jog tik LR Prezidentės, Seimo, Vyriausybės, Generalinės prokuratūros įsikišimas galėtų sustabdyti įsibėgėjusį mūsų istorinių miestų centrų niokojimą, todėl prašome Jus imtis priemonių.

Suvažiavimo pirmininkai: Laimas Dieninis

Audrius Skaistys

Vilnius

2011 06 04

Lietuvos Sąjūdis , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra