Dėl Lietuvos žemės pardavimo užsieniečiams

Autorius: Data: 2011-01-17 , 16:02 Spausdinti

LR Prezidentei D. Grybauskaitei, LR Seimo Pirmininkei I. Degutienei, LR Ministrui Pirmininkui A. Kubiliui, Lietuvos Sąjūdžio tarybos kreipimasis dėl Lietuvos žemės pardavimo užsieniečiams

Vilnius                                                                                                                          2011 sausio 10

Lietuva stodama į Europos sąjungą įsipareigojo nuo 2011 m balandžio 30 d. leisti užsieniečiams šalies teritorijoje pirkti žemę. Kai kuriais atvejais (kai Lietuvoje užsiima žemės ūkio veikla ar turi įmonę (įmonės filialą) užsieniečiai jau dabar turi teisę pirkti žemę. Tačiau supirktų žemės valdų apskaita šalyje kažkodėl nevedama ir nežinoma kiek žemės šiuo metu yra išpirkta – parduota.

Šiuo metu priartėjus neriboto žemės kiekio pardavimo terminui – tam reikalinga tvarka šalyje neparengta. Piliečiai reikalauja, kad šis terminas tokiam žemės pardavimui nepasiruošus būtų nukeltas vėlesniam laikui (2014–2015 m.) ar net, kaip Lenkijoje – iki 2016 m. Tai reikalinga ir todėl, kad šalyje dar nebaigtas žemės savininkams sugrąžinimas ir po sovietinės žemės nacionalizacijos panaikinimo Lietuvoje dar nėra tokia stabili žemėvalda, kaip pvz.: Lenkijoje ar kitose ES valstybėse.

Leidžiant užsieniečiams pirkti žemę visu pirma reikia inventorizuoti valstybės žinioje likusius – galimus parduoti žemės sklypus, paskelbti jų buvimo vietą, dydį, žemės naudmenų kiekybinę bei kokybinę sudėtį, melioracijos būklę ir t. t. Juk negalima parduoti ar pirkti nežinant prekės turinio, jos vertės, kainos. Tai nustačius, būtina:

Pirmiausiai tokius žemės sklypus pasiūlyti pirkti Lietuvos piliečiams norintiems užsiimti žemės, miškų ar vandens ūkio verslu. Šiuo klausimu reikia kreiptis ir į emigravusius Lietuvos piliečius, kurie užsidirbtais ir sutaupytais pinigais norėtų pirkti žemę, ir ES valstybių pavyzdžiu Lietuvoje kurti šeimos ūkius. Taip jie įgytų verslą ir į šalį atvežtų reikalingos valiutos.

Suregistruoti, kas iš Lietuvoje esančių mažažemių ar žemės ūkio stambių bendrovių norėtų ir kiek pirkti žemės greta jau turimos žemėvaldos.

Lietuvos piliečiams parengti suinteresuotumą ūkininkauti skatinančių ekonominių – materialinių paskatų ir nustatyti jiems žemės pardavimo – pirkimo tvarką, lengvatas, išpirkimo terminą ir kitas sąlygas (pvz., dalį pinigų sumokėti iš karto, kitą – per nustatytą terminą; gal leisti žemę naudoti buvusio Činšo sąlygomis ir t. t.)

Nustatyti teritorijas, kuriose žemės užsieniečiai negalėtų pirkti ir jiems parduodamos žemės kiekį; kiek metų nusipirktos žemės negalėtų jie parduoti (pvz., 15 m.) ir kt. sąlygas.

Manome, kad analogiškai reikia inventorizuoti ir privačias aplaidžiai dirbamas bei nenaudojamas žemėvaldas, kurias savininkai dėl įvairių aplinkybių nori parduoti. Reikia nustatyti tokių žemės valdų išpirkimo – pardavimo sąlygas ir tvarką.

Sprendžiant žemės pardavimą būtina suregistruoti ir žinoti šio meto žemės, miškų, bei vandens ūkio bendrovių akcininkus, kad jie papildomai nesupirkinėtų žemės perpardavimo tikslais; peržiūrėti žemės pirkimo normą.

Šie aukščiau glaustai nurodyti labai svarbūs Lietuvos žemės fondo valstybinio valdymo – Valstybinės žemėtvarkos veiksmų komplekso sudėtinės dalies darbai laiduoja šalies ekonominės galios stiprinimą, įgalina sukurti daug taip reikalingų naujų darbo vietų. Dėl to jų negalima palikti savieigai.

Kreipiamės į mūsų valstybės aukščiausius pareigūnus dėl susitikimo su Lietuvos Sąjūdžio atstovais šiai neprarastai svarbiai nacionalinei problemai aptarti.

Lietuvos Sąjūdžio Tarybos vardu R. Kupčinskas

Tomo Černiševo nuotr.

Lietuvos Sąjūdis , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra