Dėl kai kurių išrinktųjų Seimo narių galimo pasižadėjimo kitoms valstybėms

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Lietuvos Respublikos Vyriausiajai rinkimų komisijai, Pirmininkui p. Zenonui Vaigauskui Nuo išrinktojo Seimo nario Gintaro Songailos Kreipimasis Dėl kai kurių išrinktųjų Seimo narių galimo pasižadėjimo kitoms valstybėms
Kaip žinia, Lietuvos Respublikos Konstitucijos 56 str. nustato: "Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei…", o pagrindinis šalies įstatymas veikia tiesiogiai.  Be to, ta pati nuostata yra perkelta ir į Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 2 str., kurio galiojimas taip pat iki šiol nėra panaikintas.
Tačiau, Lenkų rinkimų akcijos oficialioje svetainėje pranešama, kad birželio 16d. Lenkijos prezidentas Pacų rūmuose 71-am Lietuvos Respublikos piliečiui įteiktė taip vadinamas „Lenko kortas“ (http://www.awpl.lt/index.php?lng=pl&action=page&id=21). Šioje Interneto svetainėje pateikta ir informacija, kad minėtas „Lenko kortas“ gavo ir du asmenys, kurie šiuose rinkimuose buvo išrinkti į LR Seimą (Michalas Mackevičius ir Valdemaras Tomaševskis).
Detaliau susipažinęs su Lenkijos Respublikos 2007m. priimtu įstatymu “Dėl Lenko kortos” (http://lwowkg.polemb.net/files/documents/KP/KP%20ustawa.pdf), atkreipiu VRK dėmesį į tai, kad pagal šį įstatymą Lenko kortą pretenduojantys gauti asmenys privalo pateikti deklaraciją, kad priklauso Lenkijos tautai („tauta“ čia daugeliu atžvilgiu suprantama kaip politinė tauta, su tam tikromis pilietinėmis teisėmis Lenkijos Respublikoje). Be to, „Lenko kortos“ gavimas ar prašymo atmetimas siejamas su Lenkijos Respublikos gynyba, saugumu, viešąja tvarka, nekenkimu pagrindiniams Lenkijos Respublikos interesams (žr. minėto įstatymo 19str.).
Susipažinus su kandidatų į Seimo narius M.Mackevičiaus ir V.Tomaševskio VRK pateiktomis deklaracijomis, matyti, kad į 8.4 p. užduotą klausimą, ar kandidatas yra “priesaika ar pasižadėjimu”  susijęs su užsienio valstybe, abu kandidatai atsakė: Nesu.
Yra pagrindo konstatuoti, kad išrinktieji Seimo nariai Michalas Mackievičius ir Valdemaras Tomaševskis yra juridiškai susiję su užsienio valstybe, o “Lenko kortai” įsigyti užsienio šalies konsulatui pateiktas prašymas ir deklaracija yra pripažintini pasižadėjimu užsienio valstybei. Taip pat akivaizdu, kad šie asmenys, pildydami kandidato į Seimo narius anketą, nuslėpė savo ryšį su užsienio valstybe. Todėl kyla pagrįstų abejonių ar nebuvo pažeista Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymai.
Šis atvejis yra rimtas teisinis precedentas, todėl kreipiuosi į Jūsų komisiją ir prašau imtis visų reikalingų priemonių, kad būtų užkirstas kelias Konstitucijos ir įstatymų pažeidimui, o taip pat kad būtų priimtas teisiškai pagrįstas sprendimas, ar išrinktiesiems Seimo nariams, kilus pagrįstų įtarimų, kad jie yra susiję su užsienio valstybe ir tai nuslėpė, gali būti suteiktas Seimo nario mandatas, kol šios aplinkybės nėra galutinai teisiškai išaiškintos. 
Taip pat prašau imtis visų kitų būtinų priemonių, kurias tokiais atvejais įpareigoja imtis Lietuvos Respublikos įstatymai bei kiti teisės aktai.
Vilnius, 2008 m. lapkričio 4 d.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra