Dėl galimų nuolaidų ir pažadų Lenkijai

Autorius: Data: 2013-02-06 , 11:54 Spausdinti

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrui                                       Kaunas, 2013 02 06

J. Tumo-Vaižganto g. 2, LT-01511, Vilnius

Dėl galimų nuolaidų ir pažadų Lenkijai

Gerb. Ministre,

Žiniasklaidoje esate ne kartą pareiškęs, jog Lenkijos pareigūnams ketinate pažadėti daryti nuolaidų Lenkijai Lietuvos vidaus politikoje, t. y. paklusti reikalavimams Lietuvos piliečių pavardes rašyti lenkiškomis raidėmis, o Vilniaus ir Šalčininkų rajonų vietovardyną rodyklėse dubliuoti lenkų kalba.

Norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį į kelis dalykus.

1. Lenkija Lietuvos lenkus traktuoja kaip savo politikos įrankį, o ne kaip „skriaudžiamus“ tautiečius. Šitai beveik atviru tekstu pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis. Cituoju:
„Jie yra geriausiai pasaulyje organizuota lenkų mažuma. Jeigu lenkai būtų taip organizuoti Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Valstijose, Brazilijoje ar Prancūzijoje, turėtume galingą diasporą, kuri turėtų politinę įtaką (paryškinta – A. B.).

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/rsikorskis-lenkija-baiminasi-dar-vienos-netikros-ausros-santykiuose-su-lietuva.d?id=60509241#ixzz2K46ARjZ8

Praktiškai tai yra savos penktosios kolonos funkcijų vizija. Vadinasi, nuolaidų darymas Lenkijai (pavardžių ir vietovardžių lenkiška rašyba, paralelinės švietimo sistemos Lietuvoje kūrimas) yra Lenkijos politinės įtakos stiprinimas Lietuvoje AWPL veikėjų rankomis.

2.
Politikoje su Lietuva Lenkija vadovaujasi tarpukarinėmis šovinistinėmis endekų nuostatomis, kurių netaikė ir netaiko kitoms Baltijos šalims. Iš tikrųjų reikia siekti, kad Lenkija Lietuvai taikytų tokius pat santykių kriterijus, kaip ir Latvijai. Blogų santykių priežasčių reikia ieškoti Varšuvoje, ne Vilniuje.

3. Ketinimas leisti rašyti pietryčių Lietuvos vietovardžius dar ir lenkiškai būtų nedraugiškas žingsnis Latvijos ir Estijos atžvilgiu, nes gali išprovokuoti tų šalių slavakalbes bendruomenes reikalauti atitinkamų sąlygų. Tokį nuogąstavimą yra išreiškęs Latvijos premjeras V. Dombrovskis š. m. sausio 10 d. Rygoje viešėjusiam Lietuvos premjerui Algirdui Butkevičiui. Todėl santykiuose su Lenkija Lietuvai reikia atsižvelgti į bendrą Baltijos regiono politiką, o ne į siaurus dviejų Lietuvos rajonų politikų interesus.

Pagarbiai,

Alvydas Butkus, Asociacijos „Lietuvos ir Latvijos forumas“ pirmininkas

Voruta. – 2013, vas. 16, nr. 4 (768), p. 4.

Lietuva - Lenkija , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra