Daugiau dėmesio smurto aukoms

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2009 m. spalio 5–8 dienomis Briuselyje Europos Sąjungos (toliau ES) Regionų komiteto (toliau RK) plenarinės sesijos metu, kaip ir kasmet tokiu laiku, buvo suorganizuoti Open Days (Atvirų dienų) renginiai, kuriuose būna sudaryta galimybė dalyvauti įvairiose konferencijose, seminaruose, parodose. Renginiuose dalyvavo daug savivaldos atstovų ir iš mūsų šalies. Šiuos renginius pagerbė, dalyvavo diskusijose Europos Parlamento vadovas Jerzy Buzekas, Europos Komisijos (toliau EK) pirmininkas Jose Manuelis Barosso, kiti komisarai. Susitikta ir diskutuota aktualiais klausimais su mūsų šalies europarlamentarais.
 
Šių renginių devizas „Pasauliniai iššūkiai, europiniai sprendimai“. Open Days metu daug dėmesio buvo skirta prisitaikymui prie klimato kaitos ir ta proga numatomos  Europos veiksmų programos kūrimui. Buvo organizuota diskusija, kurioje dalyvavo JAV merų konferencijos, atsakingi EK atstovai, Kopenhagos – kaip šia tema rengiamos aukšto lygio susitikimo vietos – merė ir kt. pareigūnai, priimta atskira RK nuomonė šia tema.
 
ES RK plenarinės sesijos metu buvo priimta trylika nuomonių, kurių prašė Europos Parlamentas, EK. Mūsų šalies delegacijos nariai pateikė apie 20 pataisų, kurioms delegatai pritarė.
 
Norėčiau sukoncentruoti skaitytojų dėmesį į RK parengtą nuomonę savo iniciatyva „Vietos ir regionų valdžios institucijų prioritetiniai veiksmai siekiant užkirsti kelią smurtui prieš moteris ir skirti daugiau dėmesio smurto aukoms“.
 
Minėto dokumento svarstymas sukėlė daug diskusijų. Tema yra skaudi ir aktuali taip pat ir mūsų šaliai. Rekomenduojama įgyvendinti priemones, kurių tikslas informuoti piliečius, kad jie nevertintų smurto kaip asmeninės problemos, o aktyviai dalyvautų ją sprendžiant. Pabrėžiama, kad smurtas prieš moteris ar vaikus, pažeidžia esminius demokratinės visuomenės principus, kelia teisėsaugai aukštus veiklos standartus. Labai palankiai vertinama nevyriausybinių organizacijų veikla šioje srityje, rekomenduojama valstybinėms, regioninėms bei vietos valdžios institucijoms glaudžiau su jomis bendradarbiauti teikiant įvairią paramą, tarp jų ir finansinę.
 
Atkreipiamas dėmesys į moterų imigrančių pažeidžiamumą, nes joms gresia fizinio bei seksualinio išnaudojimo darbe, priverstinės santuokos ir prostitucijos pavojus. Todėl būtina plačiai informuoti gyventojus apie tykančius pavojus priimančiose šalyse.
 
Kiekviena šalis yra sukaupusi tam tikrą patirtį kovoje su šia negerove. Tad labai svarbu keistis patirtimi, kad laiku būtų reaguojama taisant įstatyminę bazę dėl moterų apsaugos. Pabrėžiama, kad smurtas prieš moteris taip pat neigiamai veikia kitų šeimos narių (pirmiausiai vaikų), kurie tampa smurto prieš moteris liudytojais, sveikatą ir gerovę. Be socialinių problemų, visa tai turi įtakos ir ekonominiams finansiniams reikalams, nes ilgalaikis sveikatos sutrikimų gydymas reikalauja daug lėšų.
 
Labai dažnai smurtautojai keičia gyvenamąją vietą, todėl būtina siekti glaudesnio valstybių ES narių bendravimo, kad būtų lengviau patraukti atsakomybėn šeiminiu smurtu kaltinamus asmenis tais atvejais, kai įstatymų pažeidimai įgauna tarpvalstybinį pobūdį.
 
Kadangi apie 80 proc. teisės aktų tenka įgyvendinti vietos ir regioninėms institucijoms, atkreipiamas pastarųjų dėmesys projektuojant viešas vietas bei jas administruojant, atsižvelgti į moterų saugumą, numatant priemones, skirtas smurto aktų prevencijai. Siūloma konkrečiai pagalvoti apie būtinas priemones organizuojant viešųjų vietų apšvietimą, viešojo transporto, taksi patalpas, projektuojant automobilių stovėjimo vietas, gyvenamuosius namus ir visuomeninės paskirties pastatus.
 
Labai dažnai skriaudžiami žmonės paliekami be didesnio dėmesio, todėl RK rekomenduoja esamoms pagalbos tarnyboms, nevyriausybinėms organizacijoms dažniau naudoti nemokamas telefono pagalbos linijas, teikti jomis psichologines konsultacijas, pasirūpinti skundų pateikimo procedūromis, padėti smurto aukoms greičiau gauti reikiamas medicinos bei teismo paslaugas, taip at psichologinę ir socialinę paramą.
 
Ši problema aktuali visose šalyse, todėl raginamos atitinkamos institucijos, kurioms tenka spręsti smurto prieš moteris ir vaikus problemą, parengti vidutinės bei ilgalaikės trukmės koordinuotų veiksmų planus, skirtus kovai su smurtu ir užtikrinti aukų apsaugą. Šioje srityje yra neįkainojama informacijos apie smurtautojus pateikimas laiku, todėl rekomenduojama kuo glaudžiau bendradarbiauti su žiniasklaida. Tai tik dalis priemonių, kurias rekomendavo RK Europos parlamentui ir Europos Komisijai.
 
Vis dėlto nemažai RK narių pabrėžė vis dažniau pasitaikančius smurto prieš vyrus atvejus. Vyrai dažnai tokią situaciją šeimose stengiasi nuslėpti, spręsti savaip. Dėl to gali kilti ne tik sveikatos, bet ir kitokio pobūdžio sutrikimų, agresijos proveržių. Manau, kad tai svarbi detalė ir mūsų šaliai, nes kalbant apie lyčių lygybę, negalima atmesti ir tokio varianto, kai skriaudžiami vyrai, traumuojami ir kartu augantys vaikai.
 
Dar vienas, mano nuomone, labai įdomus RK sprendimas orientuotas skatinti verslumą. Regionų komitetas įsteigė Verslaus Europos regiono apdovanojimą. Šiame projekte gali dalyvauti visi Europos regionai, nepaisant jų dydžio, gyventojų skaičiaus ir turtingumo. Nors šis projektas nebuvo sumanytas kaip dabartinės ekonominės krizės sprendimo būdas, vis dėlto jo tikslai paragins vietos ir regionų valdžią ieškoti kelių kartu su verslininkais siekti ekonomikos augimo ilgaamžiškumo.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra