Darkart eksponuos M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. balandžio 1 dieną Vilniaus universiteto bibliotekoje bus eksponuojamas M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas.
 
Vilniaus universiteto biblioteka 440 metų sukakties proga dar kartą eksponuos M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą.
 
2009 m. balandžio 1 d. M. Mažvydo „Katekizmas“ buvo parodytas Vilniaus universitetui minint 430-ąsias įkūrimo metines.
 
Tikimasi, kad tai taps gražia bibliotekos tradicija.
 
VU biblioteka, turinti senas tradicijas ir turtingą kultūros paveldą, šiais metais švenčia 440 metų sukaktį. Būtent čia yra saugoma pirmoji spausdinta knyga lietuvių kalba – M. Mažvydo „Catechismusa prasty szadei…“ (Karaliaučius, 1547).
 
Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad buvo išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių.
 
Vilniaus universiteto bibliotekos egzempliorius 1957 m. mainais buvo gautas iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos.
 
M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas dėl jo ypatingos vertės ir saugumo nėra dažnai rodomas visuomenei. Todėl galimybė pamatyti knygos originalą tampa reta proga geriau pažinti Lietuvos kultūros paveldą ir pirmąją lietuvišką knygą.
 
„Eksponuojant M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą praeitais metais sulaukėme didelio susidomėjimo, šiltų atsiliepimų ir pageidavimų pakartoti šį renginį. Ne visi norintys spėjo ar galėjo atvykti. Todėl norime kartu su visuomene paminėti VU bibliotekos 440-ies metų sukaktį“, – ruošiantis šiam renginiui kalbėjo VU bibliotekos direktorė informacinei ir kultūros paveldo veiklai Marija Prokopčik.
 
Mažvydo „Katekizme“ užfiksuota senoji lietuvių kalba, kuri dėl savo archaiškumo ir giminingumo su sanskritu itin reikšminga indoeuoropeistikos tyrinėjimams, ypač – lyginamajai kalbotyrai.
 
Pats knygos lietuvių kalba išleidimas padarė didžiulį postūmį tolesniam bendrinės lietuvių kalbos populiarinimui, jos raidai bei išlikimui. Su Mažvydo „Katekizmu“ prasidėjo naujas etapas lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.
 
M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas bus eksponuojamas balandžio 1 dieną nuo 9 iki 17 val. VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje.
 
www.lrt.lt
 
Nuotraukoje: M. Mažvydo „Katekizmas“

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra