Darbas Didžiojoje Britanije. Ką būtina žinoti?

Autorius: Data: 2013-09-25 , 14:42 Spausdinti

Daugybė lietuvių, nepaisant Europą apėmusios ekonominės krizės, pasirinko išvykti iš savo šalies ir tapti emigrantais. Ypatingai daug asmenų išvyko į užsienį iškart po to, kai šalis tapo Europos Sąjungos nare. Tarp emigravusiųjų buvo ir daugybė jaunų ir išsilavinimą įgijusių specialistų.

Nors 2009-aisiais JAV prasidėjusi ekonominė krizė turėjo daug blogos įtakos ir Didžiosios Britanijos ekonomikai, daugybė lietuvių, jau esančių Anglijoje, neišvyko iš šalies ir į savo tėvynę nesugrįžo. Vis dėlto, neabejotinai tam tikra dalis tautiečių sugrįš iš Didžiosios Britanijos į savo tėvynę visam laikui. Pagrindinės tokio apsisprendimo priežastys dažniausiai būna darbo Anglijoje netekimas bei artimųjų ir savo šalies ilgesys. Kita dalis lietuvių linkę kuo ilgiau pasilikti Didžiojoje Britanijoje, nes čia jie turi pastovių pajamų šaltinį, kurį susirasti sugrįžus į gimtinę jiems galbūt būtų labai sunku. Siekiant sužinoti daugiau apie planuojamą tautiečių grįžimą į savo šalį, buvo atliktos įvairios apklausos, kurių rezultatai teigia, kad daugelis žmonių dėl tikslios grįžimo datos iš viso nėra apsisprendę, arba teigia, kad dirbs tol, kol čia bus galima rasti darbo. Šie faktai tik įrodo, kad nepaisant šalyje įvykusios ekonominės krizės, laisvų darbo vietų Didžiojoje Britanijoje, ypač Londone vis dar yra. Įvairiais duomenimis, maždaug kas trečias darbo neturintis tautietis rimtai galvoja apie galimybę išvykti dirbti į užsienį. Tad emigruojančių žmonių skaičius jau kuris laikas išlieka pastovus.

Ieškant darbo pačioje Didžiojoje Britanijoje, plačiausias galimybes mums suteikia ten veikianti Jobcentre tarnybos paslauga. Tai tinklalapis, kuris pateikia informaciją apie daugybę laisvų darbo vietų šalyje – didžiausias tinklalapis darbo paieškos srityje. Tačiau paieškose turime būti atsargūs, nes tarp daugybės skelbimų gali pasitaikyti ir bandymų sukčiauti, ar tiesiog pasipelnyti iš žmonių, kurie stengiasi rasti darbą. Pasitikėti reikėtų tik didesnėmis, ilgą laiką veikiančiomis įdarbinimo agentūromis, o į darbą siūlančius pavienius asmenis reikia žiūrėti itin atsargiai. Prisiminkite, kad už įdarbinimo paslaugas jums mokėti nereikės, tam tikri mokesčiai gali būti nebent už administracines, konsultacines, vertimo ar papildomų mokymų paslaugas. Taip pat jeigu turite draugų, giminių ar pažįstamų, kurie dirba tokioje srityje, kokioje darbą norėtumėte gauti ir jūs, pasinaudokite tuo ir paklauskite jų patarimų, arba galbūt jums pavyks netgi gauti konkretų darbo pasiūlymą – įsidarbinti su savo draugų pagalba. Kad matytumėte naujus darbo pasiūlymus, taip pat sekite ir vietinę spaudą: „Times“, „The Guardian“, „The Independent“ leidinius.

Krizės laikotarpis reiškia ne tik stiprų ekonomikos sulėtėjimą, bet ir tai, kad tokiu laikotarpiu darbo netenka daugybė žmonių. Todėl dabar nepakanka vien tik nueiti į jus dominančią įmonę, paprašyti darbo ir tikėtis įsidarbinti tarsi per laimingą atsitiktinumą. Reikia imtis priemonių, kad išskirtumėte save iš daugybės panašių kandidatų, kaip pavyzdžiui, susikurti savo CV bei parašyti motyvacinį laišką. Kartais jį parašyti galima tiesiog užpildant nustatytos formos lapą, kurį gausite iš įmonės, kurioje jūs norėtumėte įsidarbinti. Kitas žingsnis – darbo interviu, dažniausiai trunkantis 30-40 minučių. Nepatingėkite jam pasiruošti, surinkdami daug informacijos apie įmonę, kadangi pademonstravę šias žinias įrodysite, kad tikrai norite dirbti šį darbą. Kartais kandidatui tiesiog pateikiamas testas su atitinkamais klausimais ir paprašoma jį užpildyti. Jei jums sekasi gerai ir ateina metas pasirašyti darbo sutartį, perskaitykite ją ir įsitikinkite, kad sąlygos yra tokios pat, kokios buvo aptartos pokalbiuose. Geriausia būtų, jei sutartį dar iki jos pasirašymo išsiverstumėte į gimtąją kalbą.

Vidutinė darbo savaitės trukmė Anglijoje yra 37,5 valandų. Darbdaviui norint, kad darbuotojas dirbtų daugiau nei 48 valandas per savaitę, būtinas paties darbuotojo rašytinis sutikimas. Paprastai per metus yra uždirbamos 28 kalendorinės atostogų dienos.

Mokestinių metų pabaigoje kiekvienas samdomas darbuotojas iš savo darbdavio gauna tam tikrus dokumentus, kuriuose atsispindi asmens gautų pajamų kiekis bei mokesčiai, sumokėti vietinei mokesčių inspekcijai. Tai – formos P45 ir P60. Forma P45 išduodama kiekvienam asmeniui, išėjusiam iš darbo (pasibaigus darbo santykiams, nutraukus sutartį). Forma P60 išduodama kiekvienam dirbančiam asmeniui kiekvienų mokestinių metų pabaigoje. Verta prisiminti mokestinių metų trukmę Didžiojoje Britanijoje – jie prasideda balandžio 6-ąją ir trunka iki balandžio 5-osios. Kalbant apie dokumentus, reikia žinoti, kad kiekvieno mėnesio pabaigoje (kartais – kas dvi savaites) iš darbdavio turite gauti algalapį.

Na, o asmenys, užsiimantys individualia veikla, privalo patys pateikti savo mokesčių deklaracijas mokesčių inspekcijai, ir padaryti tai ne vėliau nei iki spalio 31 d. (jei teikiama elektroniniu būdu) arba iki sausio 31 d. (jei deklaracija siunčiama įprastu paštu). Atminkite, deklaracijos teikimas privalomas, ir už šios pareigos nesilaikymą numatytos piniginės baudos. Nepamirškite, kad kiekvienam asmeniui Anglijoje, prieš pradedant dirbti, turi būti suteiktas NIN – nacionalinis draudimo numeris, kurio pagalba asmuo identifikuojamas kaip privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėtojas.

Kaskart, pateikdami mokesčių deklaraciją, galime tikėtis, kad bent dalis sumokėtų mokesčių mums bus sugrąžinti. Jei jums bus sugrąžinami mokesčiai, Mokesčių inspekcija išsiųs jums banko čekį jūsų adresu. Norėdami susigrąžinti mokesčius savo gimtojoje šalyje jau išvykę iš Anglijos, iš anksto nepamirškite susirinkti visų įmanomų dokumentų, liudijančių apie jūsų darbą, pajamų dydį bei mokėtus mokesčius.

LietuvaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra