Dar kartą apie Vilniaus rajono bendrąjį planą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Apie bendrojo plano (toliau-BP) reikšmę kiekvienai savivaldybei daug kalbėta, rašyta. Jį turint, tvariai ir darniai vystosi rajonai, ateina investicijos, galiausiai tampa turtingesni vietos gyventojai. Vilniaus rajono žemės naudmenų našumas menkas, žemės ūkio neišvystysi, tačiau gamtos požiūriu tai reto grožio vietos. Todėl turizmui, gyvenamųjų namų plėtrai, sveikatingumo bei poilsio kompleksų vystymui, o dar įvertinant, kad žemės supa sostinę, atsiveria puikios galimybės. Ypač tai naudinga vietos gyventojams, nes pakeitus tikslinę žemės ūkio paskirtį, ženkliai pakiltų jų turimos žemės kaina, susitvarkytų aplinka, atsirastų darbo vietų, pakiltų jų gyvenimo kokybė.

   Nenuostabu, kad tai rūpi gyventojams, verslininkams, politikams. Dar tik susitikus naujos kadencijos tarybai naujai išrinkta merė buvo klausinėjama dėl BP eigos, jo tvirtinimo galimybių. Merė labai tvirtai ir, man pasirodė, atsakingai pareiškė, kad šiais (2007) metais rajonas turės BP. Deja, jau pirmi naujos tarybos darbo mėnesiai parodė, kad toks optimizmas nepamatuotas. Teko užklausti UAB „Urbanistika“ vadovus, kodėl vilkinama, kas trukdo, ką reikia padaryti, kad darbai spartėtų. Atsakymas ir pridėti susirašinėjimai su rajono savivaldybe labai nuvylė. Pasirodo, kad daug ko savivaldybė neatliko laiku, nebuvo net sutarta dėl papildomų darbų bei naujo kalendorinio grafiko, nors rangovas raštu kreipėsi dėl to per du mėnesius dukart.

   Suprantu, kad dirbant tokį darbą atsiranda nemažai neaiškių dalykų, daug interesų, būtina atlikti įvairius derinimus valstybinėse institucijose, perkopti daugybę barjerų, besikeičiančių teisinių aktų. Tai nėra paprasta. Tačiau įmanoma. Juk kitose savivaldybėse tų pačių specialistų nėra daugiau, juolab, kaip vienas tarybos narys pažymėjo, darbai pajudėjo BP rengimą perėmus architektei A. Ercmonaitei.

   BP negimė nei 2007 m., nei 2008 m. Sulaukėme jubiliejinius Lietuvai metus, tad gal šie metai bus sėkmingesni, juolab buvome maloniai nustebę, kai eiliniame Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdyje š. m. kovo mėn. pabaigoje merė pasiryžo informuoti tarybos narius apie BP vykdymą. Teko išklausyti kas buvo daroma nuo 2001 m., kokios buvo kliūtys ir bėdos. Tačiau tai buvo kritika kitiems, bet ne sau.

   Panašiai kalbėjo ir rajono BP ruošėjas, UAB „Urbanistika“ projekto vadovas R.Devinduonis. Jo pasisakymas buvo iš esmės kaltinimai derinančioms arba leidžiančioms teisinius aktus institucijoms. Jis neturėjo jokių priekaištų savivaldybei, džiaugėsi darbų darna. Į klausimą ar taip buvo ir anksčiau, jis patvirtino, kad taip. Gaila pasidarė žmogaus. Juk visus raštus, adresuotus Aplinkos ministerijai, Vilniaus apskrities viršininko administracijai, Vilniaus rajono savivaldybei bei man atsakymą į paklausimą, dėl užduoties vykdymo trukdžių ir perspektyvų, ruošė būtent šis BP projekto vadovas.

   Paaiškinimai, kad prie sostinės visada sunkesni derinimai manęs neįtikino, nes Vilniaus miesto savivaldybė savo BP pasitvirtino dar anos kadencijos taryboje. Kaip viena iš skubos motyvų buvo tai, kad nesudaryti sunkumų Vilniaus rajono savivaldybei ruošiant jos BP. Tad miesto plėtros kryptis ir vystymas, inžinerinių tinklų plėtotė ir kiti dalykai kaip ant delno. Kita vertus, gražus pavyzdys Šiaulių miestas ir Šiaulių rajonas. Šios savivaldybės turi BP. Jų pareigūnams (netikiu, kad jie aukštesnės kvalifikacijos), taip pat reikėjo atlikti (tik per 200 km atstumą) visus analogiškus su visomis valstybinėmis institucijomis derinimus, vadovautis tais pačiais teisiniais aktais. Darbus ten atliko ta pati UAB „Urbanistika“.

   Darbai vyksta kai yra politinė valia. Merė pažadėjo kontroliuoti, tad baigti noriu optimistine gaida. Rajono BP perduotas Vilniaus apskrities viršininko administracijai. Belieka tik sulaukti šios įstaigos išvadų.

   Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra