Dailininko V. Kasiulio paroda spinduliuoja džiugesį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vienam iš garsiausių išeivijos dailininkų Vytautui Kasiuliui šlovę prieš daugelį metų pelnė ant pagalvės užvalkalo nutapytas kalėdinis paveikslas.
 
Įdomiausiu XX a. antrosios pusės Paryžiaus mokyklos tapytoju laikomo V. Kasiulio (1918-1995) paroda Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta taip pat prieš Kalėdas. Retrospektyva „Rojaus sodai“ šis pasaulyje žinomas kūrėjas pirmą kartą pristatomas Lietuvos publikai.
 
Parodoje – 150 darbų, atspindinčių visus dailininko kūrybos etapus. Paveikslai atkeliavo iš Paryžiaus, Niujorko, Vilniaus ir Kauno privačių kolekcijų ir muziejų. Didžiąją dalį kūrinių Dailės muziejui paskolino dailininko našlė Bronė Kasiulienė.
 
„Tu žinai – mano tikslas didelis. Jei laimėsiu – laimėsiu labai daug, jei ne – vėl ką nors bandysiu. Pagaliau kam žmogus gyveni, jei ne kentėti ir ne tikėtis“, – rašė žmonai Paryžiuje apsigyvenęs V. Kasiulis.
 
1949 metais jis sužinojo, kad amerikiečių galerija „Hallmark“ Paryžiuje rengia tarptautinį kalėdinį konkursą. Neturėdamas tinkamos drobės, „Bėgimą į Egiptą“ jis nupiešė ant pagalvės užvalkalo ir pateko į geriausiųjų penkiasdešimtuką (konkurse dalyvavo 6 tūkst. dailininkų).
 
Nuo valkatų iki prezidento
 
Į savo išsvajotą Paryžių dailininkas atvyko metais anksčiau. Pinigų vos užteko bilietui. Gauta naktinio sargo vieta teikė saugią nakvynę ir vietą, kurioje galėjo tapyti. Bet pinigų už tą darbą vos pakakdavo duonai, kartais – dar kelioms silkėms.
 
Dienomis be stogo virš galvos likdavęs tapytojas bendraudavo su Paryžiaus klošarais, gurkštelėdavo jų pasiūlyto vyno. Neįstengdamas nusipirkti bilieto į muziejus, žvalgėsi po nemokamas galerijas.
 
Laimėtas konkursas jam atvėrė duris į Paryžiaus meno elitą. Laureatai gavo kvietimus į priėmimą pas Prancūzijos prezidentą. V. Kasiulis ten nenuėjo, nes neturėjo ko apsirengti.
 
Bet darbų jau buvo sukūręs nemažai.
 
Tais pačiais metais susižavėjęs V. Kasiulio paveikslais lietuvio darbų parodą savo galerijoje surengė garsiosios šokėjos Isadoros Duncan brolis Raymond“as.
 
Po parodos Duncano galerijoje užsimezgė bendradarbiavimas su viena Londono galerija. Tačiau didžiausia sėkmė – pasiūlymas surengti parodą garsioje Stiebelio galerijoje Paryžiuje. Visi šios parodos darbai buvo išpirkti, su galerininku susitarta dėl tolesnio bendradarbiavimo.
 
Galerija Paryžiaus centre
 
„Jis su dideliu džiaugsmu dainuoja savo vaizduotės pasaulį, kur visi žmonės – poetai, visi daiktai – papuošalai, o visi sodai yra rojaus sodai“, – rašė prancūzų menotyrininkas Jeanas Chabanonas.
 
1960 metais V. Kasiulis, ieškodamas dirbtuvės, netikėtai įsigijo dailės galeriją Paryžiaus centre. Verslo ėmėsi dailininko žmona. Didžiąją galerijos paveikslų dalį sudarė V. Kasiulio darbai.
 
Po kelerių metų dailininko kūrybos gerbėjo lietuvių verslininko Juozo Kazicko (JAV) remiami Kasiuliai įsigijo didesnę ir solidesnę galeriją. Naujoji „Galerie Royale“ įsikūrė prestižiniame Paryžiaus rajone, dešiniajame Senos krante. Iki 1990 metų jai sėkmingai vadovavo B. Kasiulienė.
 
V. Kasiulis greitai tapo ne tik Prancūzijoje, bet ir platesniame pasaulyje žinomu dailininku.
 
Jo darbų turi įsigiję Paryžiaus ir Niujorko moderniojo meno muziejai, taip pat daugelio Europos šalių bei Argentinos ir Australijos galerijos, kolekcininkai.
 
Mielai perka paveikslus
 
Nors „Rojaus sodai“ – pirmoji solidi pasaulyje pripažinto dailininko paroda Lietuvoje, V. Kasiulio darbus lietuvių kolekcininkai ėmė pirkti gerokai anksčiau.
 
Pernai Vilniaus aukcione V. Kasiulio „Žirgų lenktynės“ parduotos už beveik 13 tūkst. litų.
 
Vien šiemet Vilniaus aukcionuose parduoti trys V. Kasiulio darbai. Vilniaus meno mugėje jo paveikslai taip pat buvo tarp perkamiausių.
 
Vilniaus aukciono internetinėje galerijoje galima įsigyti dvi pasteles, kurios rodomos Nacionaliniame dailės muziejuje.
 
* * *
Lygino su M. Chagallu
 
Nuo 1948 m. Paryžiuje gyvenusį lietuvių dailininką V. Kasiulį kritikai lygino su tokiomis garsenybėmis kaip R. Dufy, M. Chagallas, H. Matisse“as, G. Rouault, tačiau jie nepamiršdavo pabrėžti ir jo talento autentiškumo.
 
Vienas švedų kritikas V. Kasiulio filosofiją apibūdino tokiais žodžiais: „Dabartis jam yra pilna linksmų ir ryškių spalvų, nepaisant to, kad praeities būta ir tamsios.“
 
„Mūzų malūnas“
 
T. Bauros nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Parodoje – 150 darbų, atspindinčių visus dailininko kūrybos etapus

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra