D. Grybauskaitė siūlo neišleisti SGD terminalo kontrolės iš valstybės rankų

Autorius: Data: 2012-04-25 , 16:51 Spausdinti

Eglė SAMOŠKAITĖ

Vyriausybė trečiadienį, 2012 m. balandžio 25 d., netvirtino Suskystintų gamtinių dujų terminalo (SGD) įstatymo projekto, nes prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiūlė keletą pakeitimų: ji siūlo įtvirtinti, kad valstybė SGD terminale išlaikyti absoliučią kontrolę ir akcininkų susirinkime turėtų ne 1/2 balsų, o 2/3 plius vienas balsas.

Šalies vadovė taip pat pasiūlė atsisakyti nuostatos, kad bendrovės valdytojas, tai yra valstybė, gali nutarti parduoti iki 20 proc. terminalo akcijų suskystintų gamtinių dujų, įrenginių ar technologijų tiekėjui.

D. Grybauskaitės siūlymus Vyriausybės posėdyje išdėstė Gediminas Vaitkevičius.

DELFI primena, kad Lietuva siekia pasistatyti SGD terminalą, kurio operatoriumi taps bendrovė „Klaipėdos nafta“. 70,63 proc. „Klaipėdos naftos“ akcijų priklauso valstybei. Terminalo projekto įgyvendinimą prižiūrės Energetikos ministerija.

SGD terminalo statybos bus finansuojamos bendrovės nuosavomis bei skolintomis lėšomis, jam gali būti naudojamos ir Europos Sąjungos paramos lėšos. Visos terminalo statybos, jungties įrengimo ir eksploatavimo sąnaudos turėtų būti įtrauktos į gamtinių dujų perdavimo paslaugos kainą, kurią tvirtins Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK).

Teisės akte taip pat nustatyta, kad SGD terminalo akcijų valdytojas – tai yra valstybė – gali priimti sprendimą perleisti ne daugiau nei 20 proc. akcijų gamtinių dujų įrenginių, technologijos ar suskystintų gamtinių dujų tiekėjams, tačiau prezidentė pasiūlė šią nuostatą išbraukti.

Pirminiame įstatymo projekte pasiūlyta ir tai, kad valstybė valdytų daugiau nei 1/2 SGD terminalo akcijų, tačiau prezidentė D. Grybauskaitė siūlo padidinti valstybės įtaką – kad valstybė turėtų 2/3 akcijų plius vienas balsas.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas žadėjo į šiuos siūlymus atsižvelgti.

Pagal sumanymą, tam, kad terminalas nebūtų nuostolingas, numatoma įtvirtinti reikalavimą, jog gamtinių dujų tiekėjai privalės pirkti po 25 proc. gamtinių dujų iš SGD terminalo ir iš „Gazprom“. Antroji alternatyva – finansuoti SGD terminalą viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšomis arba tiesioginėmis valstybės biudžeto dotacijomis, tačiau kol kas pasirinktas pirmasis efektyvaus terminalo veikimo užtikrinimo variantas.

Manoma, kad minimalus tiekiamas gamtinių dujų kiekis iš terminalo privalo sudaryti 0,6 mlrd. kubinių metrų per metus. Jeigu dujų į rinką iš terminalo būtų tiekiama mažiau, prognozuojamas didelis dujų kainos padidėjimas. Skaičiuojama, kad kai į rinką tiekiama 0,5 mlrd. kubinių metrų dujų

K. Čachovskio nuotr.

www.delfi.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra