D. Grybauskaitė nevyks į Varšuvoje rengiamą Lenkijos ir Baltijos šalių viršūnių susitikimą

Autorius: Data: 2012-04-10 , 16:33 Spausdinti

Šarūnas ČERNIAUSKAS

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nutarė nevykti į Lenkijos vadovo Bronislovo Komorovskio Varšuvoje rengiamą susitikimą su Baltijos šalių vadovais. Šiame susitikime Lenkijos prezidentas, kaip skelbiama, su kaimyninių šalių vadovais nori aptarti būtent NATO viršūnių susitikimo Čikagoje klausimus. Tačiau D. Grybauskaitės darbotvarkėje vizitas į Varšuvą nenumatytas.

Tai DELFI patvirtino prezidentės kanceliarija. Prezidentūros nuomone, šiuo metu NATO kontekste nėra spręstinų aktualių klausimų, kuriuos reikėtų aptarinėti Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos vadovams.

Neoficialiomis DELFI žiniomis, prezidentės sprendimas gali būti susijęs su paaštrėjusiu Varšuvos tonu lenkų tautinės mažumos klausimu.

DELFI žiniomis, Lietuvos diplomatai 2012 metų pradžioje sulaukė nemalonių pareiškimų iš Lenkijos diplomatinio korpuso. Lenkijos atstovai esą užsiminė, kad Varšuva galinti pergalvoti poziciją dėl savo tolesnio dalyvavimo ir paramos Aljanso vykdomam Baltijos valstybių oro erdvės patruliavimui, jei Lietuva nesiims skubiai spręsti lenkų tautinės mažumos klausimų.

Neoficialių DELFI šaltinių duomenimis, tokia žinia Lietuvai perduota sausį: nalogiškus pranešimus gavo Lietuvos ambasada Varšuvoje ir mūsų šalies atstovybė prie NATO.

Prezidentės kanceliarija DELFI patvirtino, kad šalies vadovė buvo informuota apie tokius diplomatų pokalbius. Apie šiuos diplomatinius manevrus D. Grybauskaitė kalbėjosi ir su vasarį Lietuvoje viešėjusiu Lenkijos prezidentu B. Komorovskiu.

Nuo platesnių komentarų šiuo klausimu prezidentūra susilaiko.

Latvijos ir Estijos prezidentai Lenkijos vadovo iniciatyvą priėmė

Estijos prezidento Toomo Hendriko Ilveso ir Latvijos prezidento Andrio Bėrzinio atstovai BNS sakė, kad ketina dalyvauti kitą antradienį (2012 04 17) vyksiančiame susitikime Varšuvoje.

„Prezidentas T. H. Ilvesas mano, kad mūsų regionui, kuriame Lenkija neabejotinai turi specialų vaidmenį, svarbu turėti bendrą požiūrį į saugumo iššūkius Baltijos jūros regione ir plačiau“, – sakė Estijos prezidento atstovas spaudai.

Latvijos prezidento tarnyba BNS taip pat patvirtino, kad A. Bėrzinis dalyvaus Varšuvoje balandžio 17 dieną rengiamame susitikime.

N. Maliukevičius: Varšuvai laikas siekti santykių atšilimo

Politologas Nerijus Maliukevičius DELFI teigė nenorįs leistis į svarstymus apie Lenkijos žingsnius dėl oro policijos misijos.

„Dabartinė situacija labai nepalanki visokiems gandams ir spekuliacijoms. Buvo aprimusius ir spekuliacijos tautinių mažumų klausimais. Dabar panašu, kad turėtų pradėti dirbti tylioji diplomatija, kad ji pradėtų taisyti tuos pašlijusius santykius. (…) Spekuliacijos saugumo klausimais, manau, tikrai bereikalingos“, – kalbėjo N. Maliukevičius.

Pasak jo, pastaruoju metu Lenkijos požiūris į Rusiją pakito, kas paskatino Baltijos šalis aktyviau ieškoti paramos tarp Skandinavijos valstybių. Esą akivaizdu, kad Lenkija nori išlaikyti regiono lyderio pozicijas ir savo įtaką Baltijos šalims. Tačiau, analitiko nuomone, tiek Varšuva, tiek Vilnius pirmiausiai turi siekti būtent pašlijusių santykių normalizavimo.

„Baltijos valstybės, įskaitant ir Lietuvą, šiuo metu gravituoja į Šiaurės regioną, į Skandinaviją. Manau, kad daug kas Lenkijoje ir Rytų Europoje persvarsto, mato, kad regionas iš dalies slysta iš šitos erdvės. Manau, kad čia yra daugiau tarptautinės situacijos kontekstas, kai Lenkija linksta į pragmatinę politiką su Rusija, ir mums tokia politika gali grėsti tam tikromis pasekmėmis. Mes daugiau ieškome regioninių garantijų, regioninių sąjungininkų, kai tradicinis strateginis sąjungininkas – Lenkija – dėl įvairiausių priežasčių slysta iš šitos orbitos. Natūralu, kad Lietuva ir kitos Baltijos valstybės atranda kitą regioną ir kitus sąjungininkus, šiuo atveju – Šiaurės ir Skandinavijos valstybės. Kiekviena valstybė siekia, kad būtų jos pozicijos stipresnės ir dominuotų tam tikrame regione. Natūralus toks noras ir siekis. Bet šiuo atveju ar manau, kad pirmas žingsnis, bandant išlaikyti tą strateginį regioną, koks jis buvo, iš Lenkijos pozicijos ir iš Lietuvos pozicijos – visų pirma, dvišalių santykių gerinimas. O po to – svarstymai apie tam tikrus regioninius lyderiavimus“, – reziumavo N. Maliukevičius.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: D. Grybauskaitė su B. Komorovskiu

Lietuva - Lenkija , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra