D. Grybauskaitė: Lietuva pasirengusi padėti Baltarusijai Europoje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Lietuva yra pasirengusi padėti Baltarusijai ginti jos interesus Europoje tiek, kiek pati Baltarusija to norės, sakė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, trečiadienį (2010-10-20) Minske susitikusi su Baltarusijos vadovu Aleksandru Lukašenka.
 
„Norime padėti Baltarusijai būti atviresnei ir labiau priimtai Europoje. Lietuva yra suinteresuota padėti ginti Baltarusijos interesus tiek, kiek pati Baltarusija to norės“, – susitikimo pradžioje sakė D. Grybauskaitė.
 
Prezidentė pabrėžė, kad kitąmet Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) pirmininkausianti Lietuva nori padėti Baltarusijai ir „būti šalia“ jos per gruodį vyksiančius prezidento rinkimus.
 
A. Lukašenka kalbėdamas žurnalistų akivaizdoje teigė, kad iki šiol neišnaudojamos Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės programos galimybės. Jis teigė, kad ši programa yra „įšalusios būsenos“.
 
Baltarusijos vadovas taip pat pabrėžė trečiadienį planuojamo pasirašyti susitarimo dėl paprastesnio sienos kirtimo pasienio gyventojams svarbą.
 
„Yra geras pagrindas dvišaliams santykiams aptarti“, – Lietuvos prezidentei sakė A. Lukašenka.
 
Po prezidentų susitikimo įvyko spaudos konferencija.
 
Oficialus Baltarusijos prezidento tinklapis praneša, kad Lietuva yra svarbi ekonominė bei prekybinė Baltarusijos partnerė. Kriziniais 2009 metais abiejų šalių prekių apyvarta sudarė 565,6 mln. USD arba 66,3 proc. nuo 208 metų lygio. Per aštuonis šių metų mėnesius prekių apyvarta augo 25,2 proc. lyginant su tuo pačiu 2009 metų laikotarpiu ir sudarė 418,9 mln. USD. Baltarusių eksportas siekė 280, o importas – 138,9 mln. USD.
 
Baltarusijoje lietuviai yra investavę virš 150 mln. USD, o daugiausia investuota į prekybos, pramogų centrų bei viešbučių statybą. Baltarusijoje registruota 410 lietuviško, o Lietuvoje virš 200 baltarusiško kapitalo įmonių.
 
„Lietuvai labai svarbu, kad rinkimai vyktų sklandžiai ir atitiktų ESBO numatytus standartus. Apie tai bus kalbama su Baltarusijos vadovu“, – BNS sakė prezidentės patarėjas Darius Semaška.
 
Prezidentės atstovai trečiadienio vizitą pristatė pirmiausiai kaip pirmininkavimui ESBO besirengiančios Lietuvos vadovės ketinimą atkreipti dėmesį į demokratinių ir skaidrių rinkimų būtinybę, nors susitikime dėmesio bus skirta ir aktualiems dvišaliams klausimams.
 
Baltarusijos prezidento rinkimai vyks gruodžio mėnesį. Neabejojama, kad juose nesunkią pergalę iškovos dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka.
 
D. Grybauskaitės viešnagė Minske yra pirmasis Lietuvos valstybės vadovo vizitas į Baltarusiją. Jis vyksta Minskui ne itin ramiu metu, kai Vakaruose anksčiau paskutiniu Europos diktatoriumi vadintas A. Lukašenka ėmė pyktis su tradicine sąjungininke Maskva, kurią su Minsku sieja glaudūs ekonominiai ir kariniai ryšiai.
 
Vizito metu prezidentė su Baltarusijos vadovu aptarė ir bendradarbiavimą energetikos srityje, įskaitant problemas dėl ukrainietiškos elektros importo į Lietuvą per Baltarusiją.
 
Vizito metu Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministrai pasirašė sutartį, kuri leistų paprasčiau kirsti sieną pasienio gyventojams.
 
Tomo Vinicko nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: LR Prezidentė D. Grybauskaitė

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra