D. Grybauskaitė: aš deklaravau – ir diplomatai privalo deklaruoti interesus

Autorius: Data: 2012-09-07 , 15:04 Spausdinti

Eglė SAMOŠKAITĖ

Prezidentė Dalia Grybauskaitė laikosi nuomonės, kad diplomatai privalo deklaruoti privačius interesus, o jų deklaracijos turi būti viešos. Šalies vadovė nesutinka su užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio nuostata, esą tai gali padaryti žalą Lietuvos diplomatinei tarnybai.

„Noriu iš karto atvirai pasakyti – aš jau deklaravau, o tai reiškia, kiekvienas valstybės tarnautojas ir politikas privalo viešai deklaruoti tai, kas priklauso pagal įstatymą. Slėpti čia nėra ko. Yra išimtys padarytos tiems, kam nereikėtų to daryti – tai operatyviniai darbuotojai, žvalgybos žmonės. Noriu iš karto pasakyti, kad diplomatai yra valstybės tarnautojai ir slėpti jie neturi ko. Jeigu mes turime įtarimų, kad diplomatas gyvena ne iš atlyginimo, jis neturi būti diplomatinėje tarnyboje. Todėl slėpti nėra ko ir deklaruoti privalo visi“, – penktadienį, 2012 m. rugsėjo 7 d., Seime sakė prezidentė.

Apie tai, kad užsienio reikalų ministras susirūpino, esą laisvai prieinamos Lietuvos diplomatų interesų deklaracijos gali pakenkti diplomatinei tarnybai, penktadienį rašė dienraštis „Lietuvos rytas“.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nustatė, kad privačius interesus deklaruoti turintys asmenys turi tai daryti per Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninio deklaravimo sistemą.

Šios deklaracijos yra viešos – vadovų deklaracijos bus prieinamos internete, o kitų valstybės tarnautojų pareikalavus VTEK ar žiniasklaidai.

Kalbėdama apie savo pačios pasiūlytas ir Seimas priimtas Baudžiamojo kodekso pataisas dėl išplėstinės turto konfiskacijos, prezidentė teigė, jog per metus nuo pataisų įsigaliojimo buvo pradėta 90 ikiteisminių tyrimų, iš kurių 2 yra visiškai baigti, o dešimt dar yra teismuose.

„Taigi žingsnelis į priekį yra, jis nedidukas, institucijos dar neturi tos praktinės patirties aktyviai naudotis šiuo įstatymu ir jį taikyti. Pastebėjau, kad Valstybinės mokesčių inspekcija buvo sugrupavusi į didesnės ir mažesnės rizikos grupes, o politikai praktiškai buvo nepatekę į tas rizikos grupes. Dabar ši situacija taisoma“, – sakė prezidentė.

„Labai tikiuosi, kad turės būti tikrinami visi politikai, ypač aukščiausio lygmens – nuo aukščiausio iki žemiausio. Ne tik pareigūnai“, – pridūrė šalies vadovė.

DELFI primena, kad prezidentės inicijuotomis Baudžiamojo kodekso pataisomis įtvirtinama galimybė konfiskuoti ir visą nusikalstamais būdais sukauptą turtą ne tik iš korumpuoto asmens, bet ir iš tų, kuriems turtą asmuo perleido, siekdamas jį nuslėpti.

Baudžiamojo kodekso pataisos numato, kad išplėstinis turto konfiskavimas taikomas, jei kaltininkas nuteistas už apysunkį, sunkų arba labai sunkų tyčinį nusikaltimą, iš kurio jis turėjo ar galėjo turėti turtinės naudos, ir baudžiamojo proceso metu nepagrindžia šio turto įgijimo teisėtumo.

Turtas galės būti konfiskuojamas, jei buvo įgytas per penkerius metus iki uždraustos veiklos padarymo ar vėliau, jo vertė neatitinka teisėtų pajamų, ir šis skirtumas viršija 250 MGL dydžio (32,5 tūkst. litų) sumą. Taip pat, jei tokios vertės nepagrįstai įgytas turtas perleistas kitiems asmenims.

Baudžiamasis kodeksas taip pat papildytas straipsniu dėl neteisėto praturtėjimo. Numatyta, kad tas, kas turėjo nuosavybės teise didelės vertės (didesnės negu 500 MGL), kurio įgijimas nepagrįstas jo teisėtomis pajamomis, būtų baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

V. Kopūsto nuotr.

www.delfi.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra