Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Kauno ir Vilniaus akcentai 1915 – 1917 m.

Autorius: Data: 2016-02-04 , 12:13 Spausdinti

Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Kauno ir Vilniaus akcentai 1915 – 1917 m.

kpd.lt

Vasario mėn. 4 d. ketvirtadienį, 17 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje atidaroma paroda „Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Kauno ir Vilniaus akcentai 1915 – 1917 m.“ iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinių bei privačių kolekcijų. Cornelios Gurlitt (1890–1919) litografijos ir piešiniai atskleidžia asmeninę Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečių armijos ligoninėje, Vilniuje, medicinos seserimi tarnavusios dailininkės dramą.

22 orginalių C. Gurlitt darbų paroda M. Žilinsko dailės galerijoje bus papildyta ne tik autentiškais generolo feldmaršalo Hermanno von Eichhorno armijos fotografų užfiksuotais to laikmečio Lietuvos vaizdais, amžininkų mintimis apie Vilnių, bet ir naujai Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui meno galerijos VokietijojeKunsthaus Desiree savininko dr. Huberto Portzo padovanotais Kaizerio armijoje tarnavusių vokiečių menininkų Magnus Zellerio (1888-1972) ir Walter Buhe (1882-1958) darbais, kurtais Pirmojo pasaulinio karo metais Kaune ir Vilniuje. Taip pat istorinėmis Kauno fotografijomis bei originaliais šilko kaspinais „Vivat Kowno“ ir „Vivat Vilnius“, kurie buvo platinami 1915 m. rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, ir skirti pažymėti vokiečių armijos pergales, perimant didžiausių Lietuvos miestų kontrolę iš Rusijos imperijos.

Dar 1914 m. Vokietijoje užsirekomendavusi kaip talentinga ekspresionistė, Vilniuje C. Gurlitt susipažino su savo mylimuoju dailės kritiku ir spaustuvininku Pauliu Fechteriu ir išgyveno savo talento žydėjimo laikotarpį. „Jos anuomet sukurti piešiniai, litografijos ir paveikslai – išraiškingiausias tų metų menas, o tarp moterų dailininkių vargiai rastume jai lygių“, – 1949 m. dailėtyros knygoje prisimindamas neeilinę menininkę rašė P. Fechteris. Išlikę Pirmojo pasaulinio karo metų plakatai ir skelbimai laikraščiuose liudija, jog Vilniuje ir Kaune buvo organizuojamos Oberosto menininkų parodos, kur buvo eksponuojami ir C. Gurlitt darbai.

Pirmojo pasaulinio karo Lietuvą ir generolo feldmaršalo Hermanno von Eichhorno vadovaujamą 10-tąją Kaizerio armiją, nuo 1915 m. pabaigos kontroliavusią Oberosto provinciją, dr. Huberto Portzo, atlikusio kruopštų tyrimą, dėka galime pamatyti Cornelios akimis: parodą lydinčio katalogo straipsnyje „Širdies reikalai“ (2015) spausdinamos dailininkės laiškų ištraukos, amžininkų mintys ir istoriniai faktai, perkeliantys į tų laikų realybę. Autentiškų skaitmeninių Kaizerio armijos ir Vilniaus fotografijų kolekciją Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui 2010 m. dovanojo generolo H. von Eichhorno provaikaitis p. Rolfas Dyckerhoffas iš Wiesbadeno (Vokietija).

2014 m. pabaigoje Berno muziejui (Šveicarija) paviešinus dailininkės  sūnėno Corneliaus Gurlitto testamentu paliktą kūrinių sąrašą, paaiškėjo, kad jos brolis, Corneliaus tėvas Hilderbrandas Gurlittas, nepaisant savo senelės žydės, buvęs vienu iš keturių liūdnai pagarsėjusių nacių išgrobstyto meno kolekcininkų, slaptoje meno kūrinių kolekcijoje išsaugojo dar 138 dailininkės darbus, sukurtus 1914–1919 metais. Planuojama, kad šie darbai ateityje bus eksponuojami Lietuvoje.

Parodos organizatoriai: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir mecenatas dr. Hubertas Portzas.

Partneriai: Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Vilniuje, Lietuvos Respublikos ambasada Vokietijoje, Valiunas Ellex

Valstybinio Vilniaus Gaono muziejaus nuotr.

Parodos , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra