Pagrindinis puslapis Autoriai Česlovas Iškauskas. Džo Baidenas – „konservatorius liberalo kailyje“

Česlovas Iškauskas. Džo Baidenas – „konservatorius liberalo kailyje“

Česlovas Iškauskas. Džo Baidenas – „konservatorius liberalo kailyje“

Česlovas Iškauskas. Asmeninė nuotr.

Česlovas Iškauskas, apžvalgininkas, www.voruta.lt

Visiškai sutiksiu, jeigu pavadinimo gale padėsite klaustuką. Koks 46-asis JAV prezidentas konservatorius ir koks jis liberalas? Tai svarstytina. Bet tai, kad Džo Baidenas (Joe Biden) laimėjo rinkimus, tepalikęs Donaldui Trampui (Donald Trump) vos vieną kadenciją Baltuosiuose rūmuose (taip jis tapo pirmuoju vieną kadenciją išbuvusiu prezidentu nuo 1992 m. Džordžo Bušo (George H.W.Bush), liudija, kad amerikiečiai, tiesa, po ilgų, vis dar nesibaigiančių antklodės tampymų į visas puses, pasirinko šią, vyriausią iš visų Amerikos prezidentų, asmenybę.

Antklodės tampymas tęsis

Taip apibūdintas D. Baidenas man kelia analogiją su… Lietuvos politinių jėgų laimėjimu 13-ojo nuo 1918 m. Seimo rinkimuose. Juk ir juose pergalę šventė konservatoriai, apsisiautę liberalų mantija, kitaip sakant, susiformavo dešiniojo centro dauguma. Kiek vieni yra konservatoriai ir dar dešinieji, kiek kiti liberalai ir dar kairieji – sunku įvertinti. Jų vertybinės nuostatos ir veiksmai tiek susipainiojo, kad tūlam rinkėjui jų neatskirti. O gal ir nereikia. Matysime, kaip ši TS-LS-LP įgyvendins savo koalicijos sutartį, kurią pasirašė pirmadienį.

Bet grįžkime prie skandalingo lapkričio Jungtinėse Valstijose. Drama nesibaigia, nes D. Trampas nosies nenukabina: jis skųs teismams galutinius rinkimų rezultatus. Apie šį amerikietiško sukirpimo oligarchą – atskira kalba. Paprastai pajutę pralaimėjimą politikai tai pripažįsta ir pasveikina nugalėtoją. Amerika garsėja džentelmeniškumu, tačiau D. Trampui toli iki jo: jis nenuilsdamas kartojo, jog būtent jis rinkimų favoritas, o ir po D.Baideno pergalės gimtojoje Pensilvanijoje, šaukia, kad „rinkimai toli gražu nesibaigė“.

Iš tiesų, formalumai dar tęsis. Galutiniai rezultatai bus paskelbti tik gruodžio 8 dieną – po visų teismų ir biuletenių perskaičiavimų. Paskui gruodžio 14-ąją juos tvirtins 538 rinkikų kolegija, o jau kitų metų sausio 6 d. naujai išrinktas Kongresas paskelbs 46-ąjį Amerikos vadovą. Gi sausio 20-ąją, lygiai vidurdienį, įvyks prezidento inauguracijos ceremonija. Per tuos keletą mėnesių nubėgs dar daug vandens, kurį drums su pralaimėjimu nesusitaikantis respublikonų atstovas.

Ligos, nesėkmės, netektys…

 

D. Baidenas yra solidaus amžiaus politikas. Lapkričio 20-ąją jam sueis 78-ri. Jis trimis su puse metų vyresnis už savo oponentą. Pilna jo pavardė – Joseph Robinette Biden. Nemažai politiko patirties jis įgavo 8-rius metus (2009 – 2017) būdamas JAV viceprezidentu šalia Barako Obamos (Barack Obama), o prieš tai net 36-rius senatoriumi nuo Delavero, dirbo užsienio reikalų komiteto pirmininku. Šio miesto universitete jis įgijo istoriko bei politologo, o Sirakūzų – teisininko specialybę. Tuo metu, 1991-aisiais, jis pasisakė už NATO galios didinimą Rytų Europoje, taip pat Baltijos šalyse.

Gimė katalikų šeimoje Skrentone (Pensilvanijos valstija), buvo vyriausias iš keturių vaikų, iš kurių tik viena sesuo Valerija (Valerie). Tėvai turėjo airių, prancūzų kraujo ir buvo naftos verslo atstovai Baltimorėje bei Merilende. Jie nebuvo labai turtingi, priklausė viduriniąjai klasei.

Nuo mažų dienų D. Baidenas turėjo problemų su kalba. Jį kankino mikčiojimas (disfemija). Tik po mokyklos, padedamas logopedų ir pats prieš veidrodį kartodamas airių poetų eilėraščius, pamažu atsikratė šio negalavimo. Tačiau ir vėliau užsikirtimų pasitaikydavo.

Jo biografijoje rašoma, kad amžininkai jį vadina ne tik politikos veteranu, bet ir „gaffe machine“ – „klaidų mašina“ (angl. gaffer – seniokas, tėvukas; neigiama prasme – nukriošėlis). Mat, jo kalbose vis dažniau pasitaikydavo įvairių apsirikimų, klaidelių, liapsusų. Jo kritikai demokratą gaudydavo ne taip pasakius, apsirikus ar supainiojus vardą, faktą, datą. Antai, 2007 m. kalbėdamas apie B. Obamą jis pavadino pirmu žinomu afroamerikiečiu, kuris yra skaidrus ir aiškiai reiškiantis savo mintis. Šių metų vasarį D. Baidenas suklydo, pažadėjęs kovoti ne dėl prezidento posto, o dėl senatoriaus vietos, ir po to nepasitaisė. Jau būdamas kandidatu į JAV prezidentus susitikime su savo šalininkais, kurį transliavo CNN, jis anūkės Natalie vardu pavadino mirusį sūnų, bet tą kartą pasitaisė. „Tai mano sūnus Bo (Beau)“, – apkabindamas anūkę tarė politikas. Kai ši pakreipė galvą ir pažvelgė į senelį, jis lyg niekur nieko pasitaisė: „Tai mano anūkė Natalie“. Minia suprato šią klaidą ir džiugiai plojo politikui…

Beje, jo pirmoji žmona Neilija (Neilia) ir vienerių metų sūnus Amy 1972 m. pabaigoje žuvo autokatastrofoje, o du sūnūs susižalojo. Sakoma, kad tai 30-mečiui senatoriui nepridėjo sveikatos. Be to nuo smegenų vėžio 2015 m. mirė ir sūnus Bo… O ir pats D. Baidenas 1988 m. patyrė aneurizmos operaciją, paskui sirgo plaučių embolija, tad senatorius ligoninių palatose praleido septynis mėnesius…

Jo klaidos tęsėsi. Šiemet spalį Trampą jis pavadino Džordžu, turėdamas galvoje Džordžą Bušą jaunesnįjį (George Bush). Dar anksčiau jis supainiojo mirčių nuo COVID-19 skaičių JAV.: pasakė „200 milijonų“, kai turėjo būti „200 tūkstančių“…

Bet D. Baideno asmeninis gydytojas tvirtina, kad kandidatas „sveikas ir aktyvus“, jis neturi „jokių ligų ar sveikatos pažeidimų, kurie gali sutrukdyti tapti Amerikos administracijos vadovu“.

Kalifornijos universiteto psichiatras Heraldas Makvairas (Gerald Maguire), kurios taip pat yra Nacionalinės mikčiojimo asociacijos pirmininkas, 2019 m. laikraščiui „Los Angeles Times“ teigė, kad mikčiojimas atsiranda iš įtampos, atsidūrus prieš auditoriją, atsakingu metu ar jaučiant per didelę atsakomybę už savo žodžius, bet šis defektas išgydomas. Mokslininkas sakė, kad D. Baidenas dažnai užsikerta ties garsu T…

Būsimasis prezidentas savo trūkumų ir neslepia. Juk jis pats save vadindavęs „nelemtų klaidų mašina“…

 

D. Baidenui nesutrukdė ir kitos nesėkmės. Jo štabas nepajėgė išvyti respublikonų iš Senato ir į Kongresą gražinti demokratų daugumą. Tiksliai dar nežinoma, bet, atrodo, ji nepatraukė savo pusėn rinkėjų afroamerikiečių, nors dirbo su B. Obama, ir moterų, nors ir pritarė judėjimui #MeToo. D. Trampo šalininkai iki šiol mojuoja naujojo prezidento klaidomis: jis buvo apkaltintas seksualiniu smurtu dar 1993 metais, nederamai atsiliepė apie juodaodžius, ginčijo juodaodžių rasinį autentiškumą. Jis šiek tiek reabilitavosi, kai palaikė masinius judėjimo Black Lives Matter protestus, bet tik todėl, kad D. Trampas prieš juos metė galingą policijos armiją… Didelį palaikymą jis pelnė, kai viceprezidente paskelbė Jamaikos ir Indijos šaknų turinčią 56-rių teisininkę Kamalą Haris (Kamala Harris) – pirmąją juodaodę viceprezidentę Amerikos istorijoje.

Tuo tarpu oponentai skaičiuoja ir jo silpnas vietas. Pavyzdžiui, jiems kliūna sūnaus Hanterio nuotykiai, jam dirbant JAV naftos ir dujų kompanijoje „Burisma“ Ukrainoje. Įtariama, kad 2016 m. demokratas per savo sūnų tuometiniam šalies prezidentui Petro Porošenkai siūlė milijardą dolerių, kad būtų atstatydintas prokuroras Viktoras Šokinas, tyręs šią bylą. Tas pats Hanteris, jau dirbdamas Kinijoje, neatsargiai paliko savo kompiuterį remonto dirbtuvėje, o jame buvusiame diske rasti pedofilinio pobūdžio vaizdo įrašai, taip pat įvairūs duomenys apie tėvo remiamas kompanijas…

Viską sudėjus D. Trampui turėjo nušvisti ateities saulė, tačiau…

Taisys Trampo klaidas?

Kokie darbai pirmiausia laukia D. Baideno? Manoma, kad jis gražins Ameriką į Pasaulio sveikatos organizaciją, atnaujins sąjunginius santykius su NATO ir ES, panaikins D. Trampo įvesta draudimą imigruoti iš JAV iš Artimųjų Rytų šalių, leis tarnauti kariuomenėje vadinamaja „genderine disforija“ negaluojantiems vyrams ir moterims, gražins šalį į Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos. Kitaip sakant, visos šios permainos palankios tiek pasauliui, tiek Europai, tiek Lietuvai.

Žinoma, tai tik pažadai, prognozės. Gali būti, kad senjorui prezidentui pritrūks ryžto ir jėgų priešintis Kongreso respublikonams, bet tikimasi, kad šis politinio centro ir viduriniosios visuomenės atstovas bent jau išvengs 46-ojo šalies vadovo agresyvios ir grasinančios retorikos ir atkurs 45-ojo „nuosaikiojo centro“ prezidento atmosferą.

Maskva nesidžiaugia D. Baideno pergale. D. Trampas ir buvo sunkiai nuspėjamas bei šiurkštus savo pasisakymais, tuo metu demokrato santykis su kitu Šaltojo karo laikų pasauliu yra labiau nekompromisinis. Prieš pat rinkimus CBS kanalui D. Baidenas pareiškė: „Manau, kad šiuo metu didžiausią grėsmę Amerikai, turint omenyje pastangas pakirsti mūsų saugumą ir mūsų aljansus, kelia Rusija“. Tuo tarpu Kiniją jis įvertino tik kaip konkurentę. Anksčiau jis ne kartą pareiškęs, jog, jei taps prezidentu, Maskva sumokės už kišimąsi į rinkimus Jungtinėse Valstijose.

Bet kai kurie Rusijos ekspertai įžvelgia ir palankumo ženklus. Pavyzdžiui, santykių gerinimas su ES reikštų atsisakymą daryti spaudimą dėl „Nord Stream-2“ statybos. D. Baideno pozicijos leistų kelti pasaulines naftos kainas, o tai sustiprintų Rusijos rublį. Be to jis yra ginkluotės kontrolės šalininkas, tad atsivertų galimybės atnaujinti trečiąją Puolamosios ginkluotės mažinimo sutartį (PGMS-3).

Lietuva santūriai džiaugiasi…

Ką laimės Lietuva išrinkus prezidentų šį demokratą? Spėlionių daug, bet apžvalgininkai kone vieningai tvirtina, kad prie D. Baideno bus mažiau neapibrėžtumo – tiek tarptautinėje prekyboje, tiek energetikoje, tiek saugumo srityje. Bet viskas priklausys nuo JAV santykių su NATO ir ES bei Rusija. Kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus sakė, kad išrinktasis prezidentas „yra aiškiau ir ryškiau pasisakęs dėl Baltijos valstybių, net ir Lietuvos, išskiriant tą klausimą. Jo pozicija labai aiški. Prezidento Trumpo pozicija mano akyse yra susvyravusi“. Gi prof. V. Landsbergis daugiau simpatijų jaučiąs D. Trampui, kuris esą buvo ryžtingesnis tūpčiojančių Vakarų atžvilgiu. D. Grybauskaitė, turėjusi artimų kontaktų su D. Trampu, teigė, kad D. Baidenas labiau vienijantis ne tik Ameriką, bet ir sąjungininkus visame pasaulyje.

Ką gi, viltys rusena, bet ta ugnelė tučtuojau gali būti užpūsta nenuspėjamų geopolitinių uraganų.

 

Naujienos iš interneto