Čepkelių rezervatui – 35

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

1975 metais pietiniame Lietuvos pakraštyje įkurtas Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas. 11 212 ha plote saugomas didžiausias Lietuvoje natūralaus hidrologinio režimo Čepkelių pelkynas.
 
Vakaruose ir šiaurės vakaruose prie pelkės rymo mišku apaugusios žemyninės kopos, iš visų pusių supantys miškai su būdinga bei reta augalija, gyvūnija ir grybija. Čepkelių teritorija svarbi ne tik Lietuvos mastu – 1993 metais Lietuvai prisijungus prie Ramsar Konvecijos Čepkeliai įtraukti į tarptautinę reikšmę turinčių pelkinių vietovių sąrašą. Čepkelių rezervatas taip pat yra Europos Sąjungos saugomų teritorijų tinklo dalis. NATURA 2 000 tinklas skirtas retų bei nykstančių rūšių ir buveinių apsaugai, kurios ypatingai svarbios visos Europos biologinei įvairovei.
 
,,Rezervatai – tai nedidelės natūralios gamtos salelės Lietuvoje (tik 0,4% visos Lietuvos teritorijos), kurias žmogus sąmoningai paliko laukinei, nesukultūrintai ir niekaip kitaip „nepatobulintai“ gamtai, todėl ir buvo nuspręsta šiose teritorijose ne tik nevykdyti jokios ūkinės veiklos, bet ir stipriai apriboti žmonių lankymąsi. Dabar rezervatų takeliais tevaikšto ir įvairius stebėjimus bei tyrimus atlieka mokslininkai, apsaugą vykdo inspektoriai, na, o kitiems lankytojams įrengiami pažintiniai takai. Lydimi rezervato darbuotojų, lankytojai gali pamatyti laukinės gamtos gyvenimą. Be rezervatų direkcijos leidimo rezervatuose lankytis draudžiama. Veiklą šioje saugomoje teritorijoje organizuoja Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija. Direkcijos darbuotojai saugo teritoriją, tiria gamtinę aplinką, kaupia informaciją apie jos būklę ir pokyčius. Taip pat populiarina gamtosaugos idėjas, teikia informaciją, bendrauja su lankytojais“, – sakė buvęs ilgametis Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktorius, dabar Kraštotvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Jonas Klimavičius.
 
Marcinkonyse, rezervato direkcijos pastate, yra Čepkelių rezervato gamtos ekspozicija. Už 4,5 km į pietus nuo Marcinkonių pastatytas apžvalgos bokštas ir įrengtas pelkės pakraščiu 1,5 kilometro ilgio pažintinis takas (Alkūnės kampo ). Šio tako pradžioje yra apžvalgos bokštelis, iš kurio Jums atsivers aukštapelkės platybės su salomis, Bradų ežerėliu ir raisto pušelėmis. Eidami Jums parengtu takeliu, vienoje pusėje matysite aukštapelkę su būdingiausiais jos augalais, o kitoje – mišku apaugusias žemynines kopas. Tai ypatinga vieta. Čia susitinka šiaurė ir pietūs. Kiek paėję rasite lentelėmis grįstą taką, sukantį gilyn į pelkę. Takas baigiasi poilsio aikštele.
 
Kviečiame apsilankyti unikaliame gamtos kampelyje!
 
Faktai ir skaičiai:
 
Bendras rezervato plotas 11 212 ha;
Atstumas tarp pelkės pakraščių rytų – vakarų kryptimi apie 12 km;
Čepkelių raisto plotas 5858 ha;
Pelkės pakraščių ilgis apie 83 km;
Pelkėje priskaičiuojama daugiau nei 80 salų ir salelių;
Aukščiausiai iškilusi pelkyno vieta yra 134,4 m virš jūros lygio;
Žemiausia pelkyno vieta yra 128,5 m virš jūros lygio;
Aukščiausia rezervato vieta (kopa) siekia 155,1 m virš jūros lygio (Jogailos-Jėgalos kalnas);
Žemiausia rezervato vieta yra Katros upės vaga 123 m virš jūros lygio;
Vidutinis durpių klodo storis 2,3 m;
Didžiausias durpių klodo storis 6,5 m;
Čepkeliuose pagal kilmę yra 10 pirminių ir 11 antrinių pelkės ežerų.
 
Daugiau informacijos: http://www.cepkeliai.lt
 
Čepkelių VGR direkcijos archyvo nuotr.
 
www.vstt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra