Bronislovas Genzelis: Kas valdo Lietuvą?

Autorius: Data: 2012-02-23 , 13:32 Spausdinti

Bronislovas Genzelis: Kas valdo Lietuvą?

Prof. Bronislovas GENZELIS, Vilnius

Atrodytų, keistokas klausimas? Deja, šių dienų Lietuvoje toks klausimas kyla, ypač pastaraisiais metais. Teisėtvarka bejėgė. Jeigu kuris nors pareigūnas pamėgina praskleisti šydą, tuo pat netenka galvos. O savaliauti, engti – normalu. Kaip parodė šių dienų įvykiai, nors prezidentė garsiai kalba apie kovos su korupcija būtinumą, gyvenime ji elgiasi priešingai.

Pastaruoju metu mūsų krašte dedasi keisti dalykai, kurių neaptiksi jokioje civilizuotoje valstybėje, gal net ir necivilizuotoje. Diktatūros paprastai įsitvirtina įvykus kariniams perversmams ar po socialinės revoliucijos, nors tiesa, kad hitlerininkai Vokietijoje į valdžią įkopė demokratinių rinkimų būdu, bet vėliau jos nebepaleido iš savo rankų. Ir bolševikai mokė, kad laimėjus rinkimus nereikia išleisti valdžios iš rankų. Baltarusijoje demokratinės jėgos pralaimėjo Aleksandrui Lukašenkai. Ir šis sukūrė autoritarinės valdžios sistemą. Čia, turime prisipažinti, jam padeda ir Lietuvos valdantieji.

Ir pačioje Lietuvoje vyksta naujas eksperimentas: Raimundo Palaičio niekas nerinko. Jis net nepateko į Seimą. Dėl Andriaus Kubiliaus valios šis veikėjas tapo vidaus reikalų ministru. Dabar spjaudo ir į patį premjerą. Paprastai, jeigu ministro ir Vyriausybės vadovo požiūriai kokiu nors klausimu nesutampa, ministras atsistatydina ir visuomenei išdėsto savo poelgio motyvus. Tik ne R. Palaitis.

Kiekvienai vyriausybei reikalingas stabilumas. Ministras negali viešai reikšti kitos nuomonės, kol jis ministras. Čia ne vien R. Palaičio problema. Tampa tradicija Vyriausybės nariui demonstruoti kitokią nuomonę negu Vyriausybės. Negi ministerijos dalinės kunigaikštystės?  

Man niekada neteko susitikti su R. Palaičiu akis į akį, tačiau apie jo darbelius esu girdėjęs. Mat aš į politinę areną įžengiau kaip Pajūrio rinkimų apygardos atstovas – TSRS liaudies deputatas. Nuo tol išliko kai kurie ryšiai ir su Palangos sąjūdininkais.

Kai pasklido gandas, jog R. Palaitis taps vidaus reikalų ministru, gavau iš palangiškių pluoštą dokumentų apie šio veikėjo darbelius. Pasidariau kopiją, perdaviau ją valstybiniam archyvui, o pačius dokumentus nusiunčiau tuomečiam generaliniam prokurorui. Atsakymo jokio. Kiek žinau, panašius laiškus gavo ir ne vienas tuometis politikas. Reakcijos – jokios. Kiek dabar žinau, R. Palaičio problema buvo svarstoma Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje: 7 frakcijos nariai kategoriškai nepritarė šiai kandidatūrai. Bet A. Kubilius neįsiklausė net į savo kolegų balsus.

Lietuvoje jau susiklostė tokia situacija: į vidaus reikalų ministrų kėdes braunasi neaiškios žmogystos. Prisiminkime, kad ir Gintarą Furmanavičių, ir kai kuriuos kitus… Visuomenė su tuo susitaiko. Neginami ir sąžiningi pareigūnai, o tie, kurie įtariami negražiais darbeliais, net paaukštinami. Taip atsitiko ir šį kartą su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovais: kai pradėtos tyrinėti finansinių nusikaltimų bylos, nulėkė FNTT vadovų galvos.

Pasiekėme ribą, prie kurios turi įvykti lūžis, kitaip turėsime pripažinti, kad Lietuva – ne valstybė, o įvairių gaujų valdomas kraštas. Pareigūnai atleidžiami pagal mistinę VSD pažymą, o saugumiečiai viešai sako, kad tokių išvadų neteikė. Respublikos Seimo pirmininkė Irena Degutienė viešai pareiškė, kad ji jokios kompromituojančios medžiagos apie FNTT vadovus negavo. Taip teigia ir kiti Seimo vadovai. Ministras pirmininkas sako, kad pasitiki FNTT vadovais ir kad jie gerai dirbo. Tai pastebėjo ir visuomenė. Bet jie neįtiko R. Palaičiui. Šis nepateikė jokio argumento, kodėl juos atleido. Dangstomasi „valstybės paslaptimi“. Logiškai mąstant, atsakymas gali būti vienas – aptikti tamsūs R. Palaičio ar jo sėbrų darbeliai. Respublikos prezidentė kalba apie kovos su korupcija būtinumą, bet kai iškyla reikalas, pati atsiduria įtariamų asmenų pusėje, stabdo tolesnius tyrimus, pažeidinėja Lietuvos Konstituciją. Kodėl? Įtikinamo atsakymo neturiu, tik akivaizdus pats faktas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė naudojasi šio Seimo bejėgiškumu.

Demokratinėse valstybėse įprasta: kai aukštiems pareigūnams pareiškiami įtarimai, šie atsistatydina. Taip ir šį kartą nutiko Vokietijos prezidentui, kuriam, palyginti su R. Palaičiu, pateikti kur kas mažesni įkalčiai.

Lietuvoje įsigali ir kitas požiūris – savo neišmanymą, negebėjimą spręsti problemos dangstyti „valstybės paslaptimi“. Neneigiu, kad tokios esama. Bet jeigu ji iškyla, ji jau nebe paslaptis. Visuomenei turi būti žinoma, už ką baudžiamas tas ar kitas pareigūnas, bet kai bandymas susidoroti su žmogumi dangstomas valstybės paslaptimi – kitas dalykas. Kai iškyla keblumų, čia prireikia aiškumo. Kitaip ritamės į autoritarinių valstybių gretas.  

„Lietuvos žinios“

www.siluteszinios.eu

Nuomonės, diskusijos, komentarai , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra