Biržuose vyko Lietuvos evangelikų reformatų sinodo suvažiavimas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Šveicarijos evangelikų reformatų Bažnyčios paskatinta, Pasaulio evangelikų reformatų aljanso vadovybė 2009-uosius paskelbė Jeano Cauvino (Jono Kalvino) 500–ųjų gimimo bei kūrybinio palikimo metais. Lietuvos evangelikų reformatų sinodas taip pat atsiliepė į šį kvietimą ir 2009 m. eilinį suvažiavimą pažymėjo žymaus Ženevos teologo atminimu.

2009 m. birželio 20-21 dienomis Lietuvos evangelikų reformatų sinodas meldėsi, šventė Viešpaties vakarienę ir posėdžiavo Biržuose. Bažnytinis sąskrydis prasidėjo atidarymo pamaldomis, kurių pabaigoje generalinis superintendentas kunigas Rimas Mikalauskas paskelbė sinodo posėdžių pradžią. Derėtų priminti, kad sprendžiamojo balso teisę suvažiavime turi visi evangelikų reformatų dvasininkai, pasaulietiniai vyresnieji – kuratoriai ir parapijose išrinkti vieneriems metams delegatai. Visi evangelikai reformatai, patvirtinę savo tikėjimą, gali dalyvauti atvirose sinodo sesijose patariamuoju balsu.

Šiemet suvažiavime dalyvavo 31 sprendžiamąjį balsą turinčių dalyvių ir virš 20 svečių ir kitų dalyvių. Į Biržų reformatų bažnyčią susirinko visi vietos, Papilio ir Nemunėlio Radviliškio (Biržų r.), Švobiškio (Pasvalio r.), Šiaulių, Panevėžio, Kėdainių, Klaipėdos, Kauno, Vilniaus parapijų delegatai.

Pirmojoje sesijoje buvo išrinkta 2009-2010 m. kadencijos sinodo vadovybė: direktorius – kuratorius Donatas Balčiauskas, cenzorius ir vicedirektorius – generalinis superintendentas kunigas Rimas Mikalauskas, sekretorius – kunigas Tomas Sakas.

Sinodą pasveikino Pasaulio reformuotų bažnyčių aljanso (angl. World Alliance of Reformed Churches) vykdomojo komiteto Ženevoje vadovas – generalinis sekretorius kunigas dr. Setri Nyomi. Aukščiausio rango vadovas iš Ženevos Lietuvoje lankosi jau antrą kartą.

Po pertraukos, antrojoje sesijoje, buvo svarstomas Lietuvos evangelikų reformatų sinodo sprendimu dar 2002 m. suspenduoto dvasininko – kunigo diakono Algimanto Kvedaravičiaus bažnytinės atsakomybės-drausmės klausimas. Sinodas konstatavo, kad minėtas asmuo absoliučiai ignoruoja brolišką bendrystę, kvietimus pokalbiams, nepaisė nė vieno perspėjimo, demonstruoja nepagarbą aukščiausiai Lietuvos evangelikų reformatų bažnytinei vadovybei, savavališkai save įvardindamas sinodo jam nesuteiktais vardais ar pareigybėmis. Sinodas įvertino šio asmens elgesį ir veiksmus, kaip prieštaraujančius esminiam Šv.Rašto mokymui apie tikėjimo brolių santykius ir tikinčiojo atsakomybę prieš Dievą.

Algimantas Kvedaravičius Lietuvos evangelikų reformatų sinodo sprendimų (Kan.I-2009) buvo atskirtas nuo Lietuvos evangelikų reformatų bažnytinės bendrystės pagal visas bažnytinės teisės normas, įskaitant Gdansko agendoje (1637 m.) nurodytą Disciplinos Formą, sk. IX Excommunicatio. Sinodas pripažino jį nebeesantį broliu Kristuje ir leido Bažnyčios atsakingiems asmenims pradėti tyrimą bei veiksmus, pareikalaujant iš jo atsakomybės pagal valstybės patvirtintas teisines normas.
Trečiosios sinodo sesijos metu vyko Pasaulio reformuotų bažnyčių aljanso generalinis sekretorius kunigo dr. Setri Nyomi paskaita „Jeano Cauvino teologinis palikimas. Socialiniai ir bažnytinės vienybės klausimai“. Garbus svečias atsakė į gausius sinodo dalyvių klausimus. Klausytojus domino, ar ir kiek auga pasaulinė reformatų bendrija, taip pat kitais metais planuojamas dviejų didžiausių pasaulinių reformatų sąjungų susivienijimas.

S. Nyomi paminėjo, kad reformatų bažnyčios guviai auga Afrikos ir Azijos kontinentuose. 2010 m. birželį Grand Rapids mieste (JAV) įvyksiančiame dviejų didžiausių reformatų sąjungų jungtiniame suvažiavime dalyvaus daugiau nei 2000 delegatų. Jie atstovaus daugiau nei 90 milijonų evangelikų reformatų pasaulyje. Svečias pranešė, kad gautas pasiūlymas naujos evangelikų reformatų pasaulinės sąjungą vadinti „Pasaulinė reformatų bažnyčių bendrija“. Anglų ir prancūzų kalboje žodis „bendrija“ turi aiškią Viešpaties Komunijos reikšmę. Tuo pabrėžiama, kad bažnyčias nares vienys Šv.Vakarienės sakramentas.

Klausytojus taip pat domino kunigo S. Nyomi gimtosios Ganos reformatų bažnyčia ir apskritai – Afrikos reformatai. Prelegentas pastebėjo, kad teologine prasme didžioji dauguma Afrikos reformatų bažnyčios yra konservatyvios, labai svarbus Šv. Rašto autoritetas, o socialine – tikinčiųjų bažnyčioje dauguma palaiko kairiąsias politines partijų programas. Europoje ar JAV – priešingai, teologine prasme – daugiau liberalių reformatų bažnyčių, jų tikintieji labiau remia dešinės pakraipos partines programas.

Kitose sinodo sesijose buvo patvirtinta viena dvasininko misija dėl Klaipėdos evangelikų reformatų parapijos. Ją pavesta administruoti dvasininkui iš Kauno. Visų kitų dvasininkų misijos liko kaip ir pernai.
Patvirtintas vienas Klaipėdos universiteto HMF evangeliškos teologijos studentas lektoriaus pareigoms. Šios pareigos suteikia teisę padėti kunigams tarnystėje parapijose, yra kandidato į ordinuoto dvasininko tarnystę praktika.

Sinodas taip pat priėmė sprendimą dėl kitų metų eilinio suvažiavimo. Eilinių sinodo suvažiavimų data yra to paties sinodo patvirtinta 1930 ir 1935 metų kanonais: Joninių metu, artimiausias savaitgalis prieš ar po Joninių (nes reikalingos 2 nuo darbo laisvos dienos). Kitais metais, atsižvelgiant, kad įprastu sinodo suvažiavimo metu vyks pasaulinių aljansų jungtinis suvažiavimas Amerikoje ir ten yra deleguoti aukščiausi Bažnyčios atstovai, buvo nutarta padaryti išimtį ir 2010 metų sinodo eilinį suvažiavimą sušaukti gegužės 15-16 dienomis, Biržuose.

Antrąją sinodo suvažiavimo dieną iškilmingose pamaldose pamokslavo svečias iš Ženevos kunigas S. Nyomi. Generalinis superintendentas kunigas R. Mikalauskas paskelbė priimtus sinodo nutrimus. Sinodo dalyviai, kartu su į pamaldas atvykusiais parapijiečiais iš visų Lietuvos evangelikų reformatų parapijų dalyvavo Viešpaties vakarienėje, pamaldų dalyvius palaimino aukštas svečias iš Ženevos.
Po pamaldų dauguma tikinčiųjų susirinko Biržų evangelikų reformatų parapijos namų kiemelyje, kur tęsėsi neformalus bendravimas prie vaišių stalų. Sinodo direktorius visų suvažiavimo dalyvių vardu dėkojo Biržų evangelikų reformatų prapijai už svetingumą bei sudarytas geras sąlygas sinodo darbui, pasidžiaugė sklandžia sinodo darbo eiga ir sklandžiu svarbiausios Lietuvos evangelikų reformatų šventės darbu.

www.lrytas.lt

E. Tamariūno nuotr.

Nuotraukoje: S. Nyomi paminėjo, kad reformatų bažnyčios guviai auga Afrikos ir Azijos kontinentuose

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra