Biržų miesto Magdeburgo teisių 420-ajam jubiliejui paminėti muziejininkai sukūrė monetą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2009-aisiais sukako 420 metų, kai Lenkijos-Lietuvos karalius Zigmantas Vaza suteikė Biržų miestui Magdeburgo teises – miestiečiai įgijo herbą, vėliavą, spaudą. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ muziejininkų rūpesčiu šiai garbingai datai pažymėti yra sukurta  jau trečioji jubiliejinė moneta.

Pirma moneta buvo sukurta 2005 m. ir skirta Biržų vardo paminėjimo 550-osioms metinėms, antroji – sukurta 2007 m., minint Radvilų giminės kunigaikščio titulo gavimo 460-ąsias metines.
 

Vienoje monetos pusėje pavaizduotas šiek tiek stilizuotas pirmasis su 1589 m. privilegija gautas Biržų miesto antspaudas.  Pirmojo Biržų miesto antspaudo ikonografija pagrįsta 1589 m. privilegijos herbo duomenimis. Tai liudija ir metai, kurie rodo tiek savivaldos, tiek ir spaudo atsiradimo laiką. Lotyniška spaudo legenda yra šiek tiek sunykusi „SIG… CIVITAT…BIRZENSIS 1589“ – „Biržų miesto antspaudas 1589“. Sukurtoje monetoje Judita Vasiliūnienė atkūrė visą sunykusį tekstą „SIGILLUM CIVITATIS BIRZENSIS 1589“
Su tokiu antspaudu žinomas mažiausiai vienas egzempliorius – 1610 m. Biržų magistrato sprendimas. Šiuo raštu Biržų vaitas Mikalojus Stanislovaitis ir burmistras Mikalojus Plurevičius į Biržus kvietė įvairių specialybių amatininkus, žadėjo jiems lengvatų. Daugiau dokumentų su tokiu antspaudu kol kas  nėra pavykę rasti.
 
Pats pirmasis miestiečių spaudas arba įrankis antspaudui atspausti pražuvo. Kada, sunku pasakyti, tačiau XVII a. pradžia ar vidurys nebuvo labai sėkmingi Biržams: tai ir 1625–1627  m. švedų invazija, ir 1641 m. miesto gaisras, ir 1655–1660 m. karai su švedais ir rusais.
Antroje jubiliejinės monetos pusėje pavaizduotas dokumentas su data „1589 03 09“ ir užrašas lotynų kalba „MONETA CIVITATIS BIRZENIS“ bei jubiliejiniai metai – 2009.
 
Nauja jubiliejinė moneta biržiečiams buvo pristatyta šį kovą muziejuje, minint Biržų Magdeburgo teisių 420-ies metų jubiliejų. Dabar visi norintys gali  savo pačių jėgomis nusikalti jubiliejinį pinigą, apsilankę Biržų krašto muziejuje „Sėla“.

www.balsas.lt

Nuotraukoje: Moneta iš abiejų pusių

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra