Birželio sukilimo dalyvių memorialui Kaune skirta 800 tūkst. litų

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vyriausybė trečiadienį (2010 08 25) nutarė skirti 800 tūkst. litų iš Privatizavimo fondo, kad būtų sutvarkytas Karinis memorialas Kaune, skirtas 1941 metų birželio sukilimo aukoms atminti.
 
Pagal Krašto apsaugos ministerijos (KAM) parengtą programą, visus Kauno senosiose kapinėse esančio memorialo tvarkymo darbus ketinama atlikti šiemet.
 
Ketinama išardyti dabartinę asfalto dangą, akmenines sieneles, juodo akmens trinkeles, nukasti dalį dirvožemio ir jų vietoje pasodinti veją bei sudėti naujas betonines trinkeles. Taip pat bus pagaminti 24 nauji metaliniai kryžiai, pastatyti suoliukai, informacinis stendas, sumontuotas apšvietimas.
 
Anot KAM, Karinio memorialo paveldo objektas yra Kauno senosiose kapinėse, Naujamiestyje, tarp Vytauto prospektų, Totorių, Trakų ir Bažnyčios gatvių. 1847-1959 metais veikusiose kapinėse laidoti įvairių konfesijų atstovai, čia amžinojo poilsio yra atgulę ir Pirmojo pasaulinio karo aukos, Lietuvos nepriklausomybės kovų savanoriai, karo lakūnai, buvo įrengtas Stepono Dariaus ir Stasio Girėno mauzoliejus.
 
1941 metų birželio 26 dieną šiose kapinėse iškilmingai palaidoti 74 Birželio sukilimo dalyvių palaikai, o bendrame kape buvo suguldyti 64 karstai.
 
„Birželio sukilimas buvo lietuvių patriotų sukilimas prieš okupacinę sovietų valdžią ir jos karinius dalinius. Sukilimas prasidėjo pirmą karo dieną ir vyko visoje Lietuvoje iki birželio 28 dienos. Jis parodė pasaulio valstybėms lietuvių tautos laisvės siekį. Tai buvo valstybės atkūrimo bandymas, nors ir nepavykęs“, – sukilimo reikšmę pabrėžė KAM.
 
Šio sukilimo aukų kapai buvo pažymėti mediniais kryžiais. Sovietmečiu naikinant kapines, dalis sukilėlių palaikų perkelta į kitas kapines, o bendra sukilėlių kapavietė sulyginta su žeme. Buvusių kapinių vieta pavadinta Ramybės parku.
 
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Birželio sukilimo aukų kapų vietoje 1991 metais pastatytas simbolinis paminklas „Kryžius-medis“, šalia ant kenotafo įrėžtos čia palaidotų sukilėlių pavardės.
 
Kauno miesto savivaldybės lėšomis prieš kelerius metus parengtas Kauno senųjų kapinių detalusis ir specialusis planai, sutvarkymo techninis projektas. Tačiau Karinio memorialo paveldo objektų atkūrimo projektas nebuvo įtrauktas į Valstybės investicijų 2010-2012 metų programą.
 
www.lrytas.lt
 
Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra