Birutės Verkelytės-Fedaravičienės kalba

Autorius: Data: 2011-01-05, 13:18 Spausdinti

Jūsų Ekselencija Prezidente,
Didžiai gerbiamas Lietuvos Aukščiausios Tarybos atkuriamojo seimo pirmininke,
garbūs Lietuvos diplomatinėje tarnyboje dirbusieji ir dirbantieji,
gerbiami šio iškilmingo posėdžio dalyviai

Esu dėkinga už pakvietimą ir pagerbimą, kaip 1939–1940 m. Lietuvos Generalinio konsulato Vilniuje ir Vyriausybės Įgaliotinio Vilniaus miestui ir sričiai įstaigos darbuotoja.

Įteiktą apdovanojimą leiskite man priimti visų mano kartos bendražygių vardu, kurių gimtinė, kaip ir manoji – Vilniaus kraštas.

Jo netektį XX a. pradžioje mes visi skaudžiai išgyvenome, bet, liaudies išminties mokomi, rankų nenuleidome, tik dar ryžtingiau stengėmės palaikyti šiame krašte gyvenančių tautiečių dvasią – buvome knygnešiai ir kultūros nešėjai, stiprinome lietuvių tautinę savimonę, viltį ir atsparumą nutautinimui.

Todėl, nežiūrint okupacinės lenkų valdžios žiaurių represijų, lietuviškų mokyklų , draugijų uždarymo ir kitų priešiškų tautai veiksmų, 1939 m. įžygiavusi į Vilnių ir jo sritį Lietuvos kariuomenė ir atvykę Vyriausybės atstovai su nuostaba džiaugėsi radę čia gyvą lietuvybę.

Šiandien mane kaip sena vilnietę skaudina tai, kad šiame krašte, ypač Vilniaus rajone, perdėtai rūpinantis lenkų tautine mažuma, skriaudžiami ir apleidžiami čia gyvenantys lietuviai, kurių teisės dažnai pažeidžiamos. Nemažai lietuviškų mokyklų uždaroma, kitos prijungiamos prie lenkiškų, o ir pats kraštas sparčiai lenkinamas.

Visa tai kelia nerimą, nes ir valstybiniu lygiu nevengiama neapgalvotų pažadų mūsų kaimynams, dėl kurių vėliau iškyla nemažai keblumų, o tautoje auga sumaištis. Juk nėra ir negali būti jokių priežasčių, dėl kurių galima būtų menkinti savo kalbą ir tautinį savitumą.

Todėl protu, širdimi ir darbais būkime ištikimi Mikalojaus Daukšos mūsų tautai ir jos kartų kartoms paliktam priesakui – neleisk sunaikint tautos kalbos, nes sunaikinus kalbą, sunaikinsi tautos vienybę, santaiką ir gerovę. Ačiū už dėmesį.

Birutė Verkelytė-Fedaravičienė

Rytų Lietuva ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra