Biblioteka atveria savo lobius

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Nacionalinė Mažvydo biblioteka atveria savo saugyklų lobius: nuo šiol skaitytojai gali atsiversti tūkstančius Lietuvos žydų bendruomenės knygų.
 
Jos fonduose saugomos nuo pokario.
 
Nacionalinės Mažvydo bibliotekos fonduose saugoma apie 60 tūkst. knygų, spaudos leidinių, kuriuos pokario metais nuo sovietų slėpė bibliotekininkai. Deja, žymiausių kolekcijų neišliko.
 
Manoma, kad naciai iš Lietuvos išvežė apie 76 tūkst. vertingų žydų knygų. Tačiau išlikusios – taip pat labai retas, didžiausias Baltijos šalyse rinkinys.
 
Vilniuje saugoma buvusios rabinų, didžiosios Telšių jašivos biblioteka, knygos iš kitų mažesnių miestelių. Žydų bendruomenė iki XVIII a. knygas įsiveždavo, ir tai būdavo daugiausia religiniai tekstai, praneša „Panorama“.
 
„Etnografinėje Lietuvoje ir LDK teritorijoje kalbama apie žydų knygų leidimą tik nuo XVIII   a. pabaigos ir tas leidimas prasidėjo Gardine ir prie Gardino, kur ir pradėjo savo gyvavimą garsioji Romų spaustuvininkų dinastija“, – teigia dr. Larisa Lempertienė, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos vyresnioji bibliografė.
 
Lietuvos Jeruzalės vardą Vilnius gavo dėl čia gyvenusių ir savo knygas leidusių žydų išminčių: tai judaizmo rabino, Talmudo ir Toros komentatoriaus Vilniaus Gaono, jo mokinių veikalai.
 
„Vilnius ir Lietuva buvo žinomi, kaip žydų literatūros klestėjimo vieta, lopšys, žydų kultūrininkų darbas buvo labai gerai žinomas, eksportuojamas į kitas šalis“, – sako dr. L. Lempertienė.
 
Didžiulius fondus mokslininkai tyrinėti pradėjo palyginti neseniai – prieš dvidešimtį metų. Šiuo metu su dalimi jidiš ir hebrajų kalba išleistų knygų jau gali susipažinti ir skaitytojai.
 
Bibliotekos skaityklos įrengtos unikalioje Vilniaus vietoje – Sirvydo gatvėje įsikūrusiame M. Mažvydo bibliotekos padalinyje. Anksčiau čia buvo karmelitų vienuolynas ir šventojo Jurgio kankinio bažnyčia ir po metų kitų, kai baigsis didžiosios bibliotekos rekonstrukcija, pastatų kompleksas vėl bus grąžintas Katalikų bažnyčiai.
 
LTV „Panorama“
 
www.lrt.lt.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra