Berlyne susirinkę ES gynybos ekspertai nubrėžė ateities diskusijos dėl ES kovinių grupių gaires

Autorius: Data: 2013-06-14 , 10:57 Spausdinti

2013 m. birželio 13 d. Berlyne vykusiame ES šalių gynybos ministerijų atstovų susitikime dalyvavęs Krašto apsaugos ministerijos politikos direktorius Vaidotas Urbelis pabrėžė, kad ruošiantis gruodžio mėnesį vyksiančiai ES vadovų diskusijai dėl gynybos, turi būti priimti principiniai sprendimai dėl ES kovinių grupių ateities.

Susitikimo dalyviai sutarė, kad dabar ES kovinės grupės susiduria su dideliais sunkumais – jos buvo sukurtos prieš devynerius metus, bet nuo to laiko dar nei karto nepanaudotos. ES šalims ne visada pavyksta sugeneruoti dvi vienu metu budinčias kovines grupes, kartais budi tik viena grupė. Pasak Krašto apsaugos ministerijos politikos direktoriaus, tokią padėtį būtina keisti, jei Europos Sąjunga siekia prisiimti didesnę atsakomybę tarptautinio saugumo srityje.

Susitikimo metu ES valstybės pristatė įvairias būdus, kaip išspręsti esamus trūkumus. KAM politikos direktorius V. Urbelis taip pat pabrėžė, kad ES kovinių grupių panaudojimas turi būti suderintas su kitais – finansiniais ir civiliniais ES reagavimo į krizes instrumentais. „Mūsų nuomone, kovinės grupės turi būti naudojamos, tačiau jos yra tik dalis plataus spektro priemonių, kuriomis disponuoja Europos Sąjunga“. V. Urbelis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva kartu su partnerėmis rimtai pasiruošė budėti Didžiosios Britanijos vadovaujamos ES kovinės grupės sudėtyje nuo šių metų liepos 1 d.

Tęsdama diskusiją šia tema, Lietuva kartu su Didžiąja Britanija spalio mėnesį planuoja kartu organizuoti aukšto lygio seminarą, kuriama didelis dėmesys bus skiriamas ES kovinių grupių ateičiai. Kovinių grupių ateitis taip pat bus aptariama Vilniuje liepos mėnesį vyksiančiame politikos direktorių ir rugsėjo mėnesį – ES gynybos ministrų susitikime.

Apie 120 Lietuvos karių ES kovinėje grupėje, suformuotoje bendrai su kariais iš Didžiosios Britanijos, Latvijos, Nyderlandų ir Švedijos, budės šių metų antrą pusmetį, tuo pačiu metu, kai Lietuva pirmininkaus ES Tarybai. Vienas iš Lietuvos pirmininkavimo uždavinių yra stiprinti ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką, plėtojant ES daugianacionalinius greitojo reagavimo kovos su krizėmis pajėgumus – ES kovines grupes – ir remiant ES dalyvavimą tarptautinėse operacijose.

ES kovinės grupės (angl. EU Battle Groups) – tai daugianacionalinės ES greitojo reagavimo pajėgos, suteikiančios galimybę greitai reaguoti į kylančias krizes. Panašiai kaip ir NATO greitojo reagavimo pajėgas, ES kovines grupes sudaro kariniai vienetai, kuriuos po pusmetį budėti pajėgose rotuodamos skiria šalys narės.

Šios grupės būna aukštos parengties, greitai išskleidžiamos daugianacionalinės jungtinės pajėgos. Vieną kovinę grupę sudaro apie 2 tūkst. karių.

Alfredo Pliadžio (KAM archyvo) nuotr.

www.kam.lt

Nuotraukoje: ES kovinės grupės, budėsiančios nuo liepos 1 d., pasirengimo pratybos Jungtinėje Karalystėje

Kariuomenė , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra