Bažnytinio paveldo muziejuje – Pažaislio vienuolyno istorijai skirta konferencija

Autorius: Data: 2014-10-22 , 18:09 Spausdinti

2014 m. lapkričio 3 d., pirmadienį, Bažnytinio paveldo muziejuje vyks mokslinė konferencija „Pažaislio vienuolyno 350 metų istorija“. Konferencijos pranešimuose pristatomi nauji tyrinėjimai ir visiškai nauja mokslinė medžiaga, naujos įžvalgos ir interpretacijos. Juose pateikiama informacija leis ne tik geriau suprasti ir pažinti Pažaislio istoriją, bet ir praplės pačią pažinimo amplitudę, leis sužinoti apie kol kas visai netyrinėtas Pažaislio istorijos sritis.

Pažaislio vienuolynas mini 350 metų įsteigimo sukaktį. 1664 m. lapkričio 3 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio Kristupo Zigmanto Paco suteikta fundacija Pažaislio kamaldulių vienuolynui tapo pagrindu jį įsteigti ir pradėti statybas. Žinoma, ne mažiau svarbi vėlesnė fundatoriaus veikla, statybos ir dekoravimo darbų globa, meninių idėjų realizavimas Pažaislyje. Pažaislio statybos užsitęsė ilgus metus, tačiau pagrindas buvo padėtas būtent vienuolyno fundacijos dieną.

1667 m. prasidėjo bažnyčios ir vienuolyno statybos, 1673 m. įsibėgėjo bažnyčios dekoravimo darbai. Visas bažnyčios vidus puoštas stiuko lipdyba, sienine tapyba, juodu ir raudonu marmuru, o atskiros detalės, aprėminimai ir visas bažnyčios fasadas – smiltainiu. 1684 m. sausio 10 d. mirus fundatoriui, dekoravimo darbai sulėtėjo ir ėmė strigti. Bažnyčia konsekruota 1712 m., tik ketvirtame XVIII a. dešimtmetyje baigti statyti visi 13 kamaldulių vienuolinei gyvensenai būtinų namelių eremitoriume.

Carinei valdžiai atėmus Pažaislio vienuolyną iš kamaldulių ir 1831 m. perdavus stačiatikių vienuoliams, šiems pirmiausia teko galvoti ne apie perstatymą, bet apie remonto ir restauracijos darbus. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, stačiatikiai pasitraukė į Rusiją, tačiau pasisavino vienuolyne nuo seno saugomas fundatoriaus K. Z. Paco dovanotas vertybes – paveikslą, varpus, liturginius daiktus, net dalį archyvo.

Karo metais vienuolyno patalpomis naudojęsi vokiečių kareiviai elgėsi ne geriau – savo poreikiams nuo bažnyčios stogo nulupę skardą, jie vėl paliko Pažaislio menines vertybes mirkti lietuje. Tik 1920 m. vienuolyną perėmus Šv. Kazimiero kongregacijos vienuolėms, buvo atgauta dalis pagrobtų meno kūrinių, sutvarkytas stogas, suremontuotos patalpos. Vienuolės rūpinasi Pažaisliu ir šiandien.

Konferencijos rengėjai: Bažnytinio paveldo muziejus, Lietuvos kultūros tyrimų institutas.

BPM informacija

Bernardinai.lt

Bažnytinio paveldo muziejus ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra