Barosso nesibaimina dėl lenkų mažumos padėties Lietuvoje

Autorius: Data: 2011-09-22 , 11:52 Spausdinti

Barosso nesibaimina dėl lenkų mažumos padėties Lietuvoje

Europos Komisijos (EK) pirmininkas José Manuelis Barroso pasitiki Lietuvos sugebėjimu užtikrinti tautinių mažumų teises. Tai jis pareiškė, reaguodamas į birželio pabaigoje jį pasiekusį bendrą daugumos Lietuvoje rinktų Europos Parlamento (EP) narių laišką dėl lenkų padėties Lietuvoje.

Kaip skelbia Europos liaudies partijos (ELP) spaudos tarnyba, J. M. Barroso savo rašytiniame atsakyme pabrėžia „visiškai pasitikintis Lietuvos valdžios atstovų pasiryžimu garantuoti pagarbą vertybėms, kuriomis yra pagrįsta Europos Sąjunga, įskaitant ir pagarbą etninių mažumų teisėms“.

J. M. Barosso laiške atkreipiamas dėmesys, kad šiuo metu nėra Europos Sąjungos (ES) teisės aktų, kurie nustatytų mažumų kalbų naudojimo taisykles mokyklose, todėl šie klausimai išlieka valstybių narių kompetencijoje.

Europos Komisijos pirmininkas taip pat priminė ES Teisingumo Teismo sprendimą dėl lietuviškų vardų ir pavardžių rašymo civiliniuose dokumentuose, priimtą šių metų gegužės mėnesį. Pasak J. M. Barosso, Teisingumo Teismas aiškiai išdėstė, kad Lietuvos valstybės veiksmai siekiant apsaugoti oficialią nacionalinę kalbą yra teisėti. Kita vertus, Teismas tada pažymėjo, kad asmens vardas yra sudedamoji tapatybės ir privataus gyvenimo dalis, todėl konkrečios nacionalinės taisyklės turėtų atspindėti teisingą balansą tarp individo teisės į pagarbą privačiam ir šeimos gyvenimui bei valstybės narės teisėtos oficialios nacionalinės kalbos apsaugos.

Europarlamentarė Laima Andrikienė, kuri kiek anksčiau yra gavusi ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininko Herman Van Rompuy atsakymą dėl lenkų padėties Lietuvoje, sakė: „Tie, kurie sėja nesantaiką tarp tautų ir siekia politinių dividendų, turi liautis. Problemos turi būti sprendžiamos, o ne eskaluojamos. Lietuvos ir Lenkijos švietimo ekspertai dirba kartu, tačiau tie, kuriems bet kokie lenkų ir lietuvių susitarimai nereikalingi ir nepageidaujami, rengia naują akciją – mitingą prie Seimo. Bendromis lenkų ir lietuvių pastangomis stabdykime juos, ir šiuo atveju Europos Komisija yra tikras mūsų sąjungininkas“.

Šių metų birželio 24 dieną europarlamentarai iš Lietuvos laišku kreipėsi į Europos vadovų tarybos pirmininką Hermaną van Rompuy, Europos Komisijos pirmininką Jose Manuelį Barroso bei ES tuomet pirmininkavusios Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną dėl lenkų tautinės mažumos teisių apsaugos Lietuvoje. Laiške EP nariai išreiškė susirūpinimą dėl pavojingos įtampos Lietuvos ir Lenkijos santykiuose bei kvietė bendromis pastangomis spręsti susidariusią situaciją.

„Mes esame didžiai nusivylę, kad Europos lyderiai yra klaidinami, bandoma įžiebti neapykantą tarp žmonių, kurie dešimtmečius taikiai gyvena vieni šalia kitų, ir nubrėžti naujas skiriamąsias linijas tarp vietos bendruomenių“, – buvo teigiama Lietuvos europarlamentarų, prie kurių neprisijungė tik Valdemaras Tomaševskis ir Viktoras Uspaskich, laiške.

EP nariai siekė pateikti išsamius atsakymus į priekaištus ir kritiką Lietuvai, kuri buvo išsakyta V. Tomaševskio ir kitų 26 europarlamentarų pasirašytame laiške, adresuotame ES institucijų vadovams.

Europos Komisija (EK) , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra