Baltų vienybės ugnis ant Sprūdės

Autorius: Data: 2011-09-23 , 14:13 Spausdinti

Baltų vienybės ugnis ant Sprūdės

Varnių regioninio parko vyr. specialistas Linas ŠEDVILAS

Prieš 775 metus žemaičiai, vadovaujami kunigaikščio Vykinto, Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Šis triuškinantis pralaimėjimas privertė popiežių Grigalių IX, kalavijuočių ordino likučius prijungti prie Teutonų (kryžiuočių) ordino.

2000 m. Lietuvos ir Latvijos parlamentai rugsėjo 22-ąją paskelbė Baltų vienybės diena. Tą dieną visoje Lietuvoje vakare ant piliakalnių, alkakalnių ir aukščiausių kalnų sužiba laužų liepsnos. Taip minima Saulės mūšio, Baltų vienybės ir Rudens lygiadienio diena. Sąšaukos esmė – uždegti ugnis ant kalnų, sujungti baltų tautas bei žemes. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.

Šiemet, tinklapyje www.aukuras.lt galėjai pamatyti kur degs laužai. Tarp užsiregistravusių 76 laužų galima buvo sutikti kartu su mumis švęsiančius brolius latvius ir gudus.

XIV a. visos Žemaičių žemės turėjo bendrą vientisą gynybinę – signalinę sistemą. Jos esmė: apie priešų įsiveržimą būdavo įspėjama iš Panemunės pilių sukuriamų laužų, kurie per trumpą laiką pasiekdavo centrines Žemaičių žemes. Šiom žemėm priskiriami ir Varnių regioninio parko piliakalniai. Šįkart visi galėjome įsitikinti ugnies galia. Nuo vieno gražiausių Žemaitijos piliakalnių Sprūdės, aiškiai matėsi Medvėgalio, Šatrijos, Širmės piliakalniai, Žąsūgalos, Gaudkalnio kalnai ant kurių liepsnojo degantys laužai. O kad renginys būtų dar spalvingesnis, piliakalniai ir kalnai vieni su kitais sutartu laiku susišaukė saliutų pagalba, kuriuos dovanojo Kredito Unija „Germanto lobis“ ie Žemaičių kultūros draugija.

2011 m. rugsėjo 22-ąją ant Sprūdės piliakalnio, gausiai susirinkusiems (atvykusių buvo iš Mažeikių, Klaipėdos krašto) apie Saulės mūšį, Rudens lygiadienį ir Baltų vienybės dieną papasakojo Varnių regioninio parko direktoriaus pavaduotojas Kazys Praeras. Visi sustoję ratu laužė duoną, vaišinosi gira, vienas kitam linkėjo sveikatos, gerų metų, sėkmės visame kame. Laužo liepsnose pranyko šiaudinis ožys – derlingumo, vaisingumo simbolis. Kad vakaras neprailgtų,  dainas dainavo ir šokti visus kvietė M. Valančiaus gimnazijos merginų ansamblis ir Varnių regioninio parko folklorinis ansamblis „Druja“.

Šeštasis Baltų vienybės, Saulės mūšio ir Rudens lygiadienio dienos paminėjimas jau tapo tradiciniu renginiu, pritraukiančiu ant mūsų garsiųjų piliakalnių istorijai neabejingus žmones, sutelkiančius miestelių ir kaimų bendruomenių narius į vieną gretą.

Godos Šedvilaitės nuotr.

Baltų vienybės diena , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra