Baltų vienybės sąšauka

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Saulės mūšio diena, Rudens Lygiadienis (rugsėjo 22 d.) yra paskelbtas Baltų vienybės diena. Kviečiame visus baltų genčių palikuonis susivienyti ir minint šią dieną, 20-21 val. uždegti vienybės ugnį ant kalnų, piliakalnių, su baltų istorija susijusiose vietose. Lai ugnis sustiprina ir apjungia!
 
Rytų Baltijos pakrantėje gyvenančius žmones nuo amžių siejo giminystės ryšiai, bendros tradicijos, bendri protėviai. Baltų genčių kultūra bendra. Įsikūrusios toje pačioje teritorijoje, jos išgyveno iki dabar. Tačiau baltams dažnai tekdavo kautis su užpuolikais, ginti savo žemes, savo gyvastį, savo kultūrą. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime.
 
Šios sąšaukos esmė – aplankyti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant kalnų ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir sujungti baltų tautas bei žemes. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.
 
Bendruomenes, visuomenines organizacijas, pavienius asmenis 2010 m. rugsėjo 22 d. 20-21 val. dalyvausiančius Baltų vienybės ugnies sąšaukoje kviečiame registruotis paveldas@aukuras.lt. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam‘o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai.
 
Registruodamiesi nurodykite vietą, kur bus uždegta ugnis ir kas ją įžiebs, kontaktus. Pakvieskite savo draugus užkurti ugnį ant gretimų kalnų.
 
Šių metų Baltų vienybės ugnies sąšauka skiriama Žalgirio mūšio 600 metinėms ir Durbės mūšio 750 metinėms paminėti.
 
Žalgirio mūšis įvyko 1410 m. liepos 15 – liepos 16 d. tarp jungtinių Lietuvos – Lenkijos pajėgų ir Kryžiuočių ordino. Mūšis pasibaigė Kryžiuočių ordino sutriuškinimu, tai padėjo sustabdyti jų skverbimąsi į rytus ir į baltų žemes. Per šimtmečius Žalgirio mūšis apaugo mitais ir legendomis, įvairiomis istorinėmis interpretacijomis. Iki šiol apie šį didžiausią viduramžių Europos mūšį dar daug kas neaišku, bet galime didžiuotis savo protėviais, kurie susivienijo ir drauge stojo į mūšį.
 
Durbės mūšyje 1260 m. liepos 13 d. žemaičių kariuomenė kartu su iš Ordino kariuomenės persimetusiais kuršiais ir estais sumušė Livonijos ordino kariuomenę. Durbės mūšis buvo didžiausias XIII a. ir XIV a. lietuvių laimėjimas per karus su Vokiečių ordinu. Jis parodė Žemaičių žemių konfederacijos jėgą. Mūšio pergalės įkvėpti Vokiečių ordino pavergtose žemėse sukilo kuršiai, žiemgaliai, estai, prasidėjo Didysis prūsų sukilimas, trukęs 14 metų (1260–1274 m.). Vieningos baltų gentys galėjo įveikti daug stipresnį priešą. Uždegę Baltų vienybės ugnį pamąstykite kokias pergales galėtume pasiekti susivieniję dabar.
 
DĖMESIO: Nedekite ugnies ant piliakalnių ir istorinių kalnų tiesiai ant žemės, jei ten nėra įrengta laužavietė. Išdeginsite skylę istorijos knygoje, pažeisdami archeologinį sluoksnį! Jei kalnas apaugęs medžiais, blogas matomumas – naudokite salves (fejerverkus, saliutus), skraidančius žibintus, iškelkite ugnį ant karties.
 
Rengdami renginius nekilnojamų kultūros paveldo objektų teritorijoje, nepamirškite juos suderinti su Kultūros paveldo departamento teritoriniais padaliniais, kurių adresus rasite http://www.kpd.lt/lt/kontaktai
 
Šventės programa:
 
Susisiekite su gretimai ugnį kursiančiais žmonėmis ir suderinkite ugnies uždegimo, fejerverkų paleidimo laiką, kad spėtumėte pamatyti vienas kitą. Prieš ugnies užkūrimą siūlome surengti talką ir sutvarkyti aplinką, pasiruošti šventei: sukrauti aukurą, pasiruošti malkų, surinkti šiukšles.
 
Jei teritorijoje netoliese yra daugiau įdomių objektų siūlome padaryti nedidelį žygį ir juos aplankyti. Susirinkite ir susipažinkite – pasiųskite giros kaušą (ąsotį, dubenį, puodelį) ratu vienas kitą pasveikindami bei po gurkšnį nugerdami.
 
Pasakykite, kodėl jums svarbu dalyvauti Baltų vienybės ugnies uždegime. Sudainuokite bendrą dainą (siūlomų dainų sąrašas: http://www.aukuras.lt/kalnu-sasauka/dainos.html). Surenkite bendrą vaišių stalą. Prisiminkite Baltų istoriją. Pasikvieskite istoriją išmanantį žmogų, kuris papasakotų apie baltų tautų istoriją, būdą, savitumą, bei vieningumą. Užkurkite ugnį.
 
Baltų vienybės diena kartu yra ir Rudens Lygiadienis, todėl galite apsiversti per galvą atkartodami virsmus vykstančius gamtoje. Stebėkite dangų ir horizontą, suskaičiuokite kiek baltų vienybės ugnių galite pastebėti.
 
Kurkite šventę patys – dainuokite, šokite, vaišinkitės, dalinkitės pasakojimais ir mintimis.
 
Daugiau apie sąšauką: www.aukuras.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra