Baltijos šalių okupaciją pasmerkusios ETPA rezoliucijos 50-mečio minėjimas: I. Degutienės kalba

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. rugsėjo 30 d. pranešimas VIR
(iš Seimo rytinio plenarinio posėdžio)
 
Baltijos šalių okupaciją pasmerkusios ETPA rezoliucijos 50-mečio minėjimas: Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės kalba
 
„Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente, Ekscelencijos ambasadoriai, gerbiamieji kolegos Vyriausybės nariai, Seimo nariai, minėjimo svečiai!
 
Vakar sukako 50 metų nuo dienos, kai Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja priėmė Baltijos šalims istoriškai svarbią rezoliuciją „Dėl padėties Baltijos valstybėse minint dvidešimtąsias jų prievartinės inkorporacijos į Sovietų Sąjungą metines.“ Šis 1960 metų pareiškimas kartu su 1983 metų Europos Parlamente priimta kita rezoliucija „Dėl padėties Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje“ buvo svarbiausi Europos parlamentinių institucijų skelbti oficialūs dokumentai, kuriais pasmerkta neteisėta Baltijos valstybių okupacija. Juose, be kita ko, buvo raginama Baltijos valstybių klausimą spręsti vadovaujantis laisvo tautų apsisprendimo principu.
 
Be abejonės, šios rezoliucijos yra svarbios ir politiškai, ir istoriškai. Todėl šiandien norėčiau akcentuoti mūsų moralinio palaikymo ir solidarumo momentą. Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja prieš 50 metų itin aukštu lygmeniu išreiškė įsitikinimą, kad komunistinė priespauda neįstengs sugniuždyti lietuvių, latvių ir estų noro gyventi laisvai ir demokratiškai. Šiais dokumentais demokratinės Vakarų pasaulio institucijos patvirtino, kad Europos valstybių piliečiai mūsų neužmiršo, nepaliko vienui vienų prieš galingiausią to meto imperiją ir laukė Baltijos šalių, kaip laisvų valstybių, sugrįžtant į Europos šeimą. Tai buvo labai svarbu ne tik mums, okupuotoms Baltijos valstybėms, tai buvo svarbu ir visai laisvai Europai, patvirtinusiai, kad jos politika pirmiausia yra grindžiama vertybiniais pamatais. Štai todėl šie dokumentai ir šiandien turi svarbią reikšmę mums visiems.
 
Minint tų svarbių įvykių pusės amžiaus jubiliejų, noriu prisiminti ir padėkoti visiems, kurie okupacijos metais kalbėjo už mus, atstovavo mūsų svarbiausiems tikslams, atstovavo tiesai ir moralei. Dėkoju visiems, kurių dėka tai įvyko.“
 
Tarti žodį kviečiu Jos Ekscelenciją Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę.
 
Vida Navickaitė, tel. 2 39 62 03
Ryšių su visuomene skyrius
 
K. Čachovskio nuotr.
 
Nuotraukoje: Seimo Pirmininkė I. Degutienė

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra