Baltijos jūros choro garsų bangos nusiris per keturias šalis

Autorius: Data: 2017-04-26, 08:43 Spausdinti

Baltijos jūros choro garsų bangos nusiris per keturias šalis

www.voruta.lt

Keturių Baltijos jūros pakrantės šalių – Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Rusijos – dainininkų kolektyvus į savo gretas subūręs Baltijos jūros choras koncertinį turą pradės dviem koncertais Lietuvoje: balandžio 28 d., penktadienį, 20.00 val. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje ir balandžio 29 d., šeštadienį, 19.00 val. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje. Toliau jungtinio choro gastrolių maršrutas drieksis į Balstogę, Rygą ir Sankt Peterburgą. Unikalus kolektyvas nori klausytojus supažindinti su šių keturių pajūrio šalių ryškiausiais, gražiausiais, naujausiais ar įspūdingiausiais choriniais kūriniais.

Baltijos jūros chorą sudaro Vilniaus universiteto choras „Pro musica” (vad. Rasa Gelgotienė), Liepojos kultūros centro mišrus choras „Intis“ (vad. Ilze Valce), Sankt Peterburgo jaunimo kamerinis choras „Lauda“ (vad. Marina Kirejeva), Balstogės Technologijos universiteto choras (vad. Violeta Milkovska). Vargonais šiam jungtiniam kolektyvui pritars Indrė Veličkaitė.

„Sumanymas suburti Baltijos jūros chorą kilo iš noro pažinti ir visiems kartu atlikti gražiausius mūsų šalių šiuolaikinių autorių kūrinius, su jais supažindinti klausytojus“, – sako viena iš šio projekto sumanytojų ir Lietuvos chorų sąjungos prezidentė Rasa Gelgotienė. Anot dirigentės, toks didelis ir stiprus choras suteikia laisvę įgyvendinti daug kūrybinių sumanymų: antifoninį giedojimą, rinktis kūrinius su itin išplėtotu daugiabalsumu ar ryškiomis, vokalinės ištvermės ir meistriškumo reikalaujančiomis, kulminacijomis.

Koncerto programoje trys skirtingų šalių šiuolaikinės chorinės muzikos kūrėjai atspindės minimalizmo ir neoromantizmo krypčių simbiozę nūdienos muzikoje, organiškai derėdami su S. Rachmaninovo muzikine kalba, kuri yra tarsi raktas į visą sakralinės chorinės muzikos lobyną. „Pastarojo kūrinio ištraukas išgirsti gyvai proga pasitaiko gan retai“, – pabrėžė R. Gelgotienė.

Programoje skambės išskirtinis lietuvių kompozitoriaus V. Miškinio „Angelus autem domini“ keturiems chorams, kurį atkildami atlikėjai stovi skirtinguose bažnyčios kampuose, taip garsais užpildydami visą bažnyčios erdvę ir sukurdami nepakartojamo skambesio efektą. Jungtinio ansamblio galia padės pasiekti ryškiausias kulminacijas dramatiškose lenkų kūrėjo P. Lukaševskio kompozicijose.

Garsaus latvių šiuolaikinio kompozitoriaus P. Vaskso „Laudate Dominum“ dainininkai giedos su vargonais. Rusų muzikai koncerte atstovaus – šios šalies pasididžiavimas ir visos chorinės muzikos vienas sudėtingiausių ir gražiausių kūrinių – S. Rachmaninovo „Nakties vigilija“. Baltijos jūros choras atliks keturias šio šedevro dalis.

Chorą „Intis“ (Latvija, Liepoja) 1987 m. įkūrė ir iki šiol jam vadovauja dirigentė Ilze Valce. Tai pirmasis Liepojos choras, vykęs į įvairius tarptautinius konkursus ir festivalius po Latvijos nepriklausomybės atkūrimo ir taip garsinęs šalies vardą bei kompozitorius toli už jos ribų. „Intis“ dažnai bendradarbiauja su Liepojos simfoniniu orkestru bei Liepojos teatru – jame choro nariai ne kartą yra dalyvavę operų pastatymuose bei įvairiuose koncertuose. 2003 m. „Intis“ Latvijos chorų varžytinėse iškovojo III vietą, o 2008 m. dalyvavo Latvijos radijo chorų varžytinėse, kur laimėjo pirmąją vietą.

Choras „Lauda“ (Rusija, Sankt Peterburgas) įkurtas 1998 m. Savo gretose jis vienija studentus, absolventus ir visus neabejingus chorinei muzikai. Kolektyvasyra pelnęs nemažai konkursų ir festivalių apdovanojimų savo šalyje ir užsienyje: 2000 m. pirmoji vieta konkurse „Onthe Neva Banks“ (Sankt Peterburgas), 2001 m. antroji vieta „MogutnyBozha“ konkurse (Mogiliavas, Baltarusija). Choro repertuarą sudaro įvairių epochų bei žanrų muzika – Renesanso, Vakarų Europos klasikinė muzika, religinė muzika, įvairios liaudies dainų aranžuotės, šiuolaikinių kompozitorių kūriniai ir spiričiueliai.

Balstogės Technologijos universiteto choras (Lenkija, Balstogė) – nuolatinis universiteto iškilmių bei švenčių dalyvis, savo repertuare sukaupęs daug religinės ir pasaulietinės muzikos kūrinių. Choras nuolat koncertuoja Balstogėje bei kituose Lenkijos miestuose, vyksta į svečias šalis, dalyvauja respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose bei konkursuose.

2004 m. susikūrusio choro „Pro Musica“ (Lietuva, Vilnius) repertuare deramą vietą užima ne tik tematinės įvairių epochų ar šalių programos, bet ir didelės apimties klasikos veikalai.Šis Vilniaus universiteto kolektyvas koncertavo daugelyje Europos šalių, taip pat JAV, Meksikoje, Brazilijoje, Kazachstane. Choro veiklą lydi nuolatiniai respublikiniai bei tarptautiniai laimėjimai, pastarieji – 2016 m. Balstogės tarptautiniame chorų konkurse „Cantu Gaudeamus“ iškovota I vieta ir Grand Prix bei šių metų balandžio pradžioje vykusiame Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse pelnytas I laipsnio diplomas ir kelialapis į finalą.

MuzikaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra