Baltijos gynybos ministrai paskelbė naujas bendradarbiavimo iniciatyvas gynybos srityje

Autorius: Data: 2011-12-02 , 16:39 Spausdinti

2011 m. gruodžio 2 d. Kaune susitikę Lietuvos krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, Estijos gynybos ministras Martas Laaras (Mart Laar) ir Latvijos gynybos ministras Artis Pabrikas (Artis Pabriks) susitarė dėl naujų iniciatyvų, skirtų plėtoti ir stiprinti Baltijos šalių karinį bendradarbiavimą.

Ministrai taip pat pasirašė komunikatą dėl trišalio karinio bendradarbiavimo ir susitarimą didinti NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse patrauklumą sąjungininkams, siunčiantiems dalyvauti misijoje savo karius ir naikintuvus.

„Susitikimo metu priimtas sprendimas keisti dabartinį karinio bendradarbiavimo formatą ir jį pritaikyti prie Šiaurės šalių gynybinio bendradarbiavimo struktūros. Teisininkai gavo užduotį derinti bendradarbiavimo susitarimus“, – sakė krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė. Pasak jos, tai ypatingai svarbu, siekiant integracijos su Šiaurės šalimis gynybos srityje.

„Taip pat džiaugiuosi, kad ministrai šiame susitikime paskelbė dvi naujas Baltijos šalių bendradarbiavimo iniciatyvas. Pirmoji iniciatyva (BALTTRAIN) numato mokymo tikslais bendrai naudoti šalių turimą infrastruktūrą ir specializuotis naudojant poligonus. Antra iniciatyva numato bendrai suformuotų karinių vienetų (iki bataliono dydžio) skyrimą budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose“, – po susitikimo sakė R. Juknevičienė.

Be to, ministrai pasidžiaugė šiemet pradėtu Lietuvos ir Latvijos specialiųjų pajėgų bendradarbiavimo projektu. Ministrai taip pat nutarė vykdyti bendrus transporto priemonių, karių ekipuotės ir amunicijos įsigijimus.

Pirmą kartą Baltijos karinio bendradarbiavimo istorijoje buvo pristatytas artimiausių penkerių metų karinių pratybų Baltijos šalyse planas. Ministrai taip pat išreiškė savo paramą tam, kad Lietuvoje veikiantis Energetinio saugumo centras taptų NATO kompetencijos centru ir taip pat sutarė pakviesti kitas NATO sąjungininkes prisidėti prie NATO kibernetinės gynybos centro, įsteigto Estijoje, veiklos.

Tai buvo pirmasis Baltijos šalių gynybos ministrų susitikimas, kuriame dalyvauti pakviesti ir kolegos iš Lenkijos: į susitikimą Kaune atvyko Lenkijos gynybos viceministras gynybos politikai Zbigniewas Włosowiczius (Zbigniew Włosowicz).

„Lenkijos kolegų dalyvavimas šiame susitikime rodo aktyvų keturių valstybių siekį bendradarbiauti ir tik patvirtina faktą, kad Baltijos šalių saugumo užtikrinimas yra neatskiriamas nuo Lenkijos saugumo, kaip ir Lenkijos saugumui būtinos saugios Baltijos valstybės“, – teigė krašto apsaugos ministrė. Jos teigimu, su kolegomis iš Lenkijos buvo apsikeista informacija apie kaimyninių ne NATO šalių karinius pajėgumus, sutelktus aplink Baltijos valstybes, kalbėta apie gynybos planus.

Estijos gynybos ministras M. Laaras teigė esąs laimingas, kad gruodžio 1 d. apsilankė istoriniame partizanų bunkeryje Minaičiuose.

„Tai ta istorijos dalis, kurią mes turime atsiminti“, – sakė jis. Ministras pabrėžė, kad šiame susitikime Baltijos šalys pereina prie praktinio bendradarbiavimo gynyboje.

Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius ir Latvijos kariuomenės vadas generolas majoras Raimondas Graube.

Baltijos šalių gynybos ministrų susitikimai rengiami kasmet du kartus per metus. Paskutinį kartą Lietuvos, Estijos ir Latvijos gynybos ministrai susitiko šių metų pavasarį Liepojoje, Latvijoje.

Baltijos šalys gynybos srityje bendradarbiauja nuo pat valstybių nepriklausomybės atkūrimo – pirmas susitarimas dėl gynybos bendradarbiavimo buvo pasirašytas 1992 metais. Bendradarbiaudamos Lietuva, Estija ir Latvija plėtoja šiuos pagrindinius trišalius projektus: Baltijos oro erdvės stebėjimo sistemą BALTNET, Baltijos šalių teritorinių vandenų išminavimą vykdančią Baltijos karinę jūrų eskadrą BALTRON, taip pat kartu skiria personalą iš lėšas NATO Baltijos gynybos koledžui BALTDEFCOL.

Taip pat vykdomi bendri projektai karinio mokymo srityje, rengiamos bendros tarptautinės karinės pratybos. 2010 metų pirmąjį pusmetį trišalis Baltijos valstybių batalionas BALTBAT buvo priskirtas budėti kaip NATO greitojo reagavimo pajėgų (angl. sutr. NRF) dalis. Ateityje planuojama sutarti dėl nuolatinių trišalių vienetų, priskirtų budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose ir ES kovinėse grupėse, sukūrimo.

Vaizdo medžiaga

Komunikatas, 1 dalis, 2 dalis

Alfredo Pliadžio (KAM) nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra