Baigėsi tarptautinės pratybos „Baltijos šeimininkas 2012“

Autorius: Data: 2012-07-03 , 10:41 Spausdinti

2012 m. liepos 2 d. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje baigėsi savaitę trukusios tarptautinės priimančiosios šalies paramos pratybos „Baltijos šeimininkas 2012“ (angl. „Baltic Host 12“). Jų metu trijų Baltijos šalių nacionaliniai štabai treniravosi teikti priimančiosios šalies paramą atvykstančioms NATO sąjungininkų pajėgoms tiek nacionaliniu, tiek regioniniu mastu.

„Nors šiemet pratybų valdymo centras veikė Estijoje, pratybų apimtis ir intensyvumas Nacionaliniame pratybų centre nesumažėjo, nes pratybų tikslas – treniruotis, nebijoti kelti probleminių sričių, jas fiksuoti ir ateityje spręsti. Į išmoktas pamokas bus atsižvelgta kitais metais rengiant pratybas“, – sakė pratybų „Baltijos šeimininkas 2012“ nacionalinio štabo, veikusio Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje, vadovas Mobilizacijos departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius pulkininkas Vytautas Lukavičius.

Per pratybas, kuriose kartu su kariais dalyvavo ir įvairių šalies civilinių institucijų atstovai, buvo planuojamos ir vykdamos priimančiosios šalies paramos operacijos, įvertinamos tokios paramos teikimo galimybės, koncepcijos ir procedūros, koordinuojami civilinių ir karinių institucijų veiksmai, kt.

Kariuomenė pagal savo galimybes gali teikti tokią paramą, tačiau be civilinės infrastruktūros ar kitų valstybės resursų ji neišsiverstų. Todėl, kaip ir mobilizacijos atveju, teikiant priimančiosios šalies paramą būtų pasitelkiama civilinių institucijų ar, atskirais atvejais, fizinių asmenų pagalba.

„Šių metų pratybose pasiteisinusi naujovė – realus darbas su Priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos ir Policijos budėtojų tarnybomis. Budėtojai dirbo savo darbo vietose ir tuo pačiu metu teikė informaciją pratybų dalyviams ryšio priemonėmis“, – sakė pratybų nacionalinio štabo Civilinio elemento vadovė Audronė Kaladžinskienė.

Priimančiosios šalies parama – tai ne vien kariuomenės užduotis, bet ir visos visuomenės. Sąjungininkų pajėgų priėmimas – didžiulė logistikos užduotis, kurią vykdant dalyvauja ne tik kariuomenė, bet ir įvairios civilinės institucijos bei privačios organizacijos. „Pratybų tikslą pasiekėme, tačiau vietos tobulėjimui yra“, – apibendrindamas Lietuvoje veikusio štabo veiklą sakė Priimančiosios šalies paramos grupės vadovas pulkininkas leitenantas Saulius Rožėnas.

Ketvirtus metus rengiamos pratybos nuo ankstesnių skyrėsi ir tuo, kad šiemet per jas buvo atliekamas eksperimentas, kai buvo įvertinamos galimybės suformuoti bendrus regioninius priimančiųjų šalių paramos pajėgumus ir pateikti rekomendacijas dėl tolesnių veiksmų. „Mūsų tikslas buvo peržiūrėti veiksmų koordinavimą, procedūras, galimybes turėti regioninį komitetą, kuris koordinuotų visus veiksmus Baltijos regione“, – sakė pratybų tiesioginės atsakomybės karininkas Lietuvai majoras Vaidotas Šidlauskas.

Taip pat per šias pratybas buvo išbandytas naujas NATO parengtas scenarijus, kuris rengiamas kitais metais Baltijos regione vyksiančioms NATO greitojo reagavimo pajėgų pratyboms „Tvirtas džiazas“ (angl. „Steadfast Jazz“). Per pratybas „ Baltijos šeimininkas 2012“ pirmąkart buvo panaudotas šio scenarijaus pirminis modelis – geostrateginės situacijos, kurios buvo pritaikytos šių pratybų tikslams.

Nauja šiose pratybose buvo ir tai, kad slaptą NATO ryšį tarp Baltijos šalių užtikrino 1-asis Vokietijos ir Nyderlandų korpusas.

Pratybose savaitę Lietuvoje kartu su kariais dalyvavo civiliai atstovai iš Vidaus reikalų, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo ministerijų, Mobilizacijos departamento prie Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijai pavadžių tarnybų: Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos. Taip pat dalyvavo atstovai iš AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ „Oro navigacija“, VĮ „Klaipėdos valstybinė jūrų uosto direkcija“.

Pratybos „Baltijos šeimininkas“ – kasmetiniai tarptautiniai mokymai, kurie pirmą kartą buvo surengti 2009 metais Estijoje. Nuo tada rotacijos principu jos rengiamos vienoje iš Baltijos šalių. Pernai vadovaujantis pratybų štabas veikė Lietuvoje.

Kitais metais pratyboms „ Baltijos šeimininkas“ vadovaus Latvija.

Priimančiosios šalies parama – civilinė ir karinė pagalba, kurią taikos metu nenumatytais atvejais, krizių ir ginkluotų konfliktų metu teikia priimančioji šalis sąjungininkų pajėgoms, kurios atvyksta, vykdo operacijas ar tranzitu vyksta per priimančiosios šalies teritoriją.

Giedrės Maksimovič nuotr.

www.kam.lt

Nuotraukoje: Birželio 29 d. per pratybų svečių dieną gen. A. Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje kartu su kitais svečiais lankėsi Lietuvos kariuoemnės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius, Krašto apsaugos ministerijos kancleris Leonardas Bakaitis

Kariuomenė , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra