Babcai: daugiau kaip 26 akmeniniai kryžiai vienoje vietoje

Autorius: Data: 2012-01-19 , 13:11 Spausdinti

Visai neseniai 2011 metų rugpjūtį Baltarusijoje aptiktas unikalus radinys: vienose mažose kapinėse iš karto rasti 26 akmeniniai kryžiai. Neįtikėtina, kiek daug prireikė laiko, kad juos atrastų XXI amžiuje. O dar labiau neįtikėtinas tas faktas, kad šiame – informacinių technologijų – amžiuje, apie tuos akmeninius kryžius praktiškai nieko nežinoma…

Kryžius – senovinis ženklas, kuris pasirodė žymiai anksčiau nei krikščionybė. Jis ypatingas tuo, kad tai yra perėjimo rezultatas iš skaitinio pasaulio suvokimo į erdvinį. Simbolizuoja dangaus ir žemės susikirtimą. Šio ženklo semantika yra tokia gili ir neįtikėtina, kad sugeba sudominti net visai abejingus šiai temai.

Kryžiaus simbolį naudojo įvairiuose ritualuose garbinant gamtos jėgas. Apie tai liudija kasinėjimai visuose pasaulio kampeliuose: Europa, Indija, Sirija, Persija, Egiptas, Šiaurės ir Pietų Amerika!

Daugybė kryžių, iškirstų iš ledynmečio riedulių, yra žinomi ir Baltarusijos teritorijoje. Čia jie nėra retenybė [ne mažiau kaip 100 adresų – A. Ž.], todėl šių, be abejonės, didingų istorijos, archeologijos, geografijos, dailės ir dvasinės kultūros, paminklų vaizdas kartais nesužadina deramo susižavėjimo.

Vis dėlto tokia didelė jų gausa tokioje mažoje aikštelėje atrodo nepaprastai.

Reginys užima kvapą. Vienok jų aplinka ne mažiau įdomi, nes jie yra senose kapinėse netoli Babcų kaimo (Babcy, Dokšycų raj., Vitebsko sr.).

Aplinkui išmėtytos senos akmeninės kapo plokštės iššaukia maišytus pojūčius: susižavėjimą ir stingdančią sielą baimę, todėl, kad tyloje pakankamai apleista kapinių dalis atrodo didžiai grėsminga.

Bet, jei susitvarkysi su šiokiu tokiu šiurpuliu, tai galėsi pasigėrėti nedidelėje vietovėje daugiau kaip 26(?) akmeniniais įvairaus dydžio (nuo 30 cm iki 2 metrų!) kryžiais.

Gaila, kad, kaip jau minėjau aukščiau, žinių apie šiuos apstulbinančius objektus praktiškai nėra. Ir sunku pasakyti, koks jų amžius, kieno simboliai jie buvo, dėl ko jie buvo pagaminti ir t. t. Gal būt tai – tik tokios formos antkapiai. Tai prideda tam tikro aštrumo, nes visada norisi matyti kažką, kuriame slypi mįslė, ir pabandyti ją atspėti.

Pagal mūsų pastebėjimus kapinės kažkuo primena totoriškas: panašios antkapių plokštės ir kapų išdėstymas. Nors vis dėlto, kodėl kryžiai kyšo virš vienodų antkapių plokščių – lieka paslaptis.

Internete minimahttp://globus.tut.by/type_tn_stonecross.htm, kad kapinėse yra ne mažiau kaip 26 įvairaus dydžio akmeniniai kryžiai. Mes jų priskaičiavome apie 30. Kiek jų iš tikrųjų – užduotis istorikams ir archeologams artimiausiu metu.

Bet ir tai ne pats įdomumas. Pirmasis, kuris surado kryžius ir pranešė visuomenei, yra poetas Ryhoras Baradulinas. Grįždamas į gimtuosius Ušačius, jis užsuko į Babcus, apie kuriuos atsitiktinai išgirdo. Po kelių dienų įkvėptas matyto vaizdo parašė eilėraštį.

У лесе, у зялёнай імжы
Затоеныя вякамі
Каменныя стынуць крыжы
З адсечанымі рукамі.
Калі багоў даўніны
Расьцілі –
Адцялі рукі,
І сталі крыжамі яны,
Сакральныя помнікі-рухі.
Тут часу зацішна яшчэ.
Зьбіраюцца здані з адхонаў.
І камень сьцюдзёна пячэ
Сузор’е паганскіх пісьмёнаў.

Babcų kapinės – vieta, kuri tikrai verta dėmesio. Būtinai aplankykite ją, kai ištirps sniegas. Daugiau nuotraukų, vietos žemėlapis ir kaip ten patekti žiūrėti šiuo adresu: http://vandrouka.by/2011/babtsy/.

Tai apie 110 km trasoje M3 Minskas-Vitebskas (5 km už Begomlio).

Straipsnį, paskelbtą internete 2011 12 19, parengė Lera1212 (piešinys, tekstas) ir Manuel (nuotraukos, tekstas).

Iš rusų k. vertė Algirdas Mikas Žemaitaitis, Vilnius

Nuotraukose: Akmeniniai kryžiai Babcų kapinėse

Voruta. – 2012, saus. 21, nr. 2 (740), p. 4.

Lietuva - Baltarusija , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra