Aviacijos bazėje sukaupta karinių antsiuvų su NATO oro policijos misijos simbolika kolekcija

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti


Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje tarnaujantis seržantas Justinas Didas surinko karinių antsiuvų kolekciją, atspindinčią NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvavusių NATO šalių kontinentų simboliką. Kolekcijoje – visų 23 pamainų, iki šiol dalyvavusių oro policijos misijoje, antsiuvai.

„Pagal tradiciją kiekviena NATO oro policijos misijoje dalyvaujanti karių pamaina susikuria savo ženklą, kuris atsispindi ir karių antsiuvuose. Dažniausiai šie ženklai yra panašios stilistikos: juose paprastai vaizduojamas orlaivio siluetas, Baltijos valstybių šalių kontūrai ir vėliavos, NATO žvaigždė, taip pat siunčiančiosios šalies vėliava ar Karinių oro pajėgų ženklas, – apie kolekciją pasakojo srž. J. Dido kolega Aviacijos bazės tarptautinio bendradarbiavimo specialistas puskarininkis Alvydas Tamošiūnas. – Be pagrindinio ženklo, reprezentuojančio visą oro policijos misijoje dalyvaujantį vienos šalies kontingentą, savo unikalius ženklus dažnai susikuria ir atskiri kontingentų padaliniai ar karių grupės, pavyzdžiui, savo atskirus ženklus dažnai turi pamainų lakūnai, ginkluotės specialistai, logistikos ir kitų sričių atstovai“.

 
Pasak psk. A. Tamošiūno, daugiausia vieną pamainą reprezentuojančių įvairių ženklų turėjo prancūzų kariai, Baltijos šalyse budėję du kartus.
 
NATO šalys savo karius ir naikintuvus dalyvauti NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse siunčia nuo 2004 metų, Baltijos šalims tapus NATO narėmis. 2004 m. kovo 29 d. į Baltijos šalių oro erdvę pirmieji įskrido Belgijos karinių oro pajėgų naikintuvai F-16. NATO oro policijos misijoje dalyvaujantys kontingentai dislokuojami Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose.
 
Nuo 2004 metų pasikeisdami Baltijos šalių oro erdvėje patruliavo 14 valstybių – Belgijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Nyderlandų, Vokietijos, JAV, Lenkijos, Turkijos, Ispanijos, Prancūzijos, Rumunijos, Portugalijos ir Čekijos – kariai. Iš jų belgai, norvegai, amerikiečiai, danai ir prancūzai budėjo po du kartus, vokiečiai ir misijoje dalyvaujantys lenkai – po tris kartus. Vienos pamainos misija paprastai trunka 3–4 mėnesius. Šių metų rugsėjį iš misiją baigiančių Lenkijos karių tarnybą perims jau trečioji JAV karių pamaina.
 
Patruliuoti Baltijos šalyse dažniausiai yra naudojamas JAV gamybos naikintuvas F-16, dar vadinamas „Kovojančių sakalu“ (angl. Fighting Falcon). Su šiais naikintuvais patruliavo Belgijos, Danijos, Norvegijos, Olandijos, JAV 1-osios pamainos, Turkijos ir Portugalijos kariai. Naikintuvas F-16 taip pat turi savo ženklą, kuriame pavaizduotas sakalas. Skirtingoms šalims priklausančių šios markės naikintuvų ženkluose skiriasi tik šalies vėliavos spalvos.
 
Oro policijos misijoje dalyvavę rumunai patruliavo su modernizuotais naikintuvais Mig-21, lenkai – su Mig-29. Antrą kartą dalyvauti misijoje atvykę JAV kariai naudojo naikintuvus F-15. Trys kartus Baltijos šalyse budėję Vokiečiai patruliavo su naikintuvais „Phantom“ F-4 ir taip pat dviems mėnesiams Šiauliuose buvo dislokavę moderniausius Europoje naikintuvus „Eurofighter Typhoon“. Ispanai misiją vykdė su „Mirage“ F-1, o prancūzai – su „Mirage 2000“. Čekai buvo atvykę su Švedijos gamybos naikintuvais JAS 39C „Grippen“.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra