Aukštaitijos nacionaliniame parke – nauja gamtos klasė

Autorius: Data: 2011-10-28 , 10:44 Spausdinti

Šalia Kretuono ežero esančiame Reškutėnų kaime neveikiančios mokyklos patalpose atidaryta Gamtos klasė. Visi besidomintys gamta ir jos paslaptimis, o ypač moksleiviai, čia rinksis semtis ekologijos žinių.

Mokyklos sienas puošia įvairių tipų buveinių panoramos: lapuočių ir spygliuočių miškai, aukštapelkė su ežerėliais, ežeras, pieva. Buveinės „apgyvendintos“ tik joms būdingomis, specifinėmis, rūšimis. Kas gyvena ar auga lapuočių miške, to nebūna pušynuose, kieno buveinė aukštapelkėje, tas neapsigyvens pievoje. Ekspozicijoje įvardintos svarbiausios rūšys – tipinės buveinėms, raudonosios knygos ir įrašytos į Europos sąjungos Direktyvų sąrašus.

Žemiau panoramų – augalų fotografijos. Kiekvieno augalo vieta pritaikyta prie aukščiau rodomos buveinės. Matome ir kai kuriuos žvėrelius, baikščius paukščius, kuriuos gamtoje sunku pamatyti. Gamtos klasėje išvysime spalvotų drugių kolekciją. Šventės dalyviai tvirtino niekada nematę tiek daug drugių vienoje vietoje. Ilgame mokyklos koridoriuje – dideli teminiai fotonuotraukų stendai. Juose daugelio grybų, augalų, paukščių, drugių, vabalų, varliagyvių ir roplių rūšių. Vienas stendas pasakoja apie svarbiausius Aukštaitijos nacionalinio parko ežerus.

Prie ekspozicijos pasitiks ir nacionalinio parko biologai, Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro (UTC) darbuotojai, su moksleiviais atvykę biologijos mokytojai.

Ekspoziciją įrengė Aukštaitijos NP Gamtos skyriaus specialistai biologai: skyriaus vedėjas Tautgirdas Masiulis, botanikė Asta Survilaitė, ekologas Artūras Čeponis. Buveinių panoramas piešė Irena Šimonienė. Didžiulį fotografijų kiekį iš savo sukauptų rezervų atidavė biologas Bronius Šablevičius. Ekologinio švietimo klasės įrengimą dalinai rėmė Kaltanėnų UTC, asmeninėmis lėšomis – Gamtos skyriaus ekologai. Svarbius, reikalingus darbus galima atlikti ir asmeninių iniciatyvų dėka – reikia tik kilnių tikslų ir bendraminčių.

Pilnai įrengtos Gamtos klasės simbolinis raktas įteiktas direktoriui K. Lisauskui. Susirinkę kaimo bendruomenės žmonės ir svečiai nepagailėjo gražių žodžių ekspozicijos autoriams. Gamtos klasei linkėta naudingos veiklos.

Tautgirdas Masiulis pasiūlė moksleiviams išklausius paskaitas mokyklėlėje imtis ir konkrečių darbų šalia esančiose Žemaitiškės balose.

„Jaunų ir darbščių rankų laukia žuvėdros, nebesukuriančios buvusių lizdų kolonijų. Pagaminti mažyčiai plausteliai ir nuplukdyti į ramius balų kampelius galėtų tapti lizdavietėmis įvairioms žuvėdroms, mažiesiems kirams, antims, kragams. Moksleivių laukiama ir kertant krūmelius balų pakraščiuose. Tai praktiniai gamtosauginiai darbai, kuriuos atlikdami jaunieji pagalbininkai suprastų jų svarbą ir išmoktų ekologines pamokas. Net moderniai, spalvingai pateikta faktinė medžiaga ant sienų negali prilygti pamokoms ir praktiniams darbams gyvoje gamtoje. Sieninės iliustracijos turėtų būti tik pagalbinės, pradinės mokymo priemonės“, – sakė Gamtos skyriaus vedėjas Tautgirdas Masiulis.

„Reškutėnai plačiai žinomi dėl svarbios, prasmingos šio krašto Lietuvos istorijos, dėl itin vertingo istorinio-etnografinio muziejaus, dėl gamtiniu požiūriu įdomaus Kretuono ežero ir jo apylinkių. Dabar į Reškutėnus skubės ir jaunieji gamtininkai, ir moksleiviai“, – džiaugėsi Aukštaitijos nacionalinio parko Gamtos skyriaus specialistai.

M. Krapausko nuotr.

www.vstt.t

Parkai , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra