Aukštaitijos etninės kultūros specialistai susirinko Lietuvos Trojoje

Autorius: Data: 2011-11-05 , 13:13 Spausdinti

2011 m. lapkričio 3 d. Aukštaitijos regioninė etninės kultūros globos taryba susirinko į posėdį Kernavėje.

Regioninės tarybos narius ir posėdžio svečius pasveikino bei nuoširdų domėjimąsi etninės kultūros problemomis išreiškė Širvintų rajono savivaldybės meras Vincas Jasiukevičius ir savivaldybės administracijos direktorė Elena Davidavičienė. Regioninės tarybos narė Laima Bikulčienė vaizdžiai ir išsamiai pristatė Etninės kultūros plėtros Širvintų rajone programą, kurioje ypatingas dėmesys skiriamas vietinėms bendruomenėms, lokalinių tradicijų puoselėjimui bei gyvųjų tradicinės kultūros židinių fiksavimui, aprašų rengimui. Tradicinės kultūros palikimą širvintiškiai gražiai saugo leisdami leidinius, skirtus krašto dainoms, instrumentinei muzikai, tarmėms.

Posėdyje daug dėmesio buvo skirta rytų aukštaičių tarmės patarmių išsaugojimui ir sklaidai. Regioninės tarybos nariai pritarė Etninės kultūros globos tarybos kreipimuisi į LR Seimą dėl 2013-ųjų metų paskelbimo Tarmių metais. Širvintų rajono savivaldybės administracijos kalbininkė Rima Nainienė supažindino su širvintiškių tarme ir šios tarmės sklaidai skirta knyga „Širvintiškių tekstai“. Kaip vaikai mokomi gimtosios tarmės, regioninės tarybos nariai gyvai galėjo įsitikinti klausydami mažųjų Širvintų pradinės mokyklos moksleivių Kajaus Valavičiaus ir Aurėjos Sližauskaitės (mokytojos Rožė Polonskienė ir Dalia Jakštienė) pasakojamų tarmiškų istorijų. Kupiškio etnografijos muziejaus specialistė Kristina Varnauskaitė pristatydama muziejuje vedamų edukacinių programų ciklą „Kupiškėnų tarmės lobiai“ pabrėžė, kad patrauklūs žaidybiniai gimtosios tarmės mokymosi būdai padeda geriau išmokti ir bendrinę kalbą. Regioninės tarybos narė Zita Mackevičienė pasidalino patirtimi, kaip Utenos rajono savivaldybė skatina tarmiškos kūrybos leidybą, o rajono laikraštis „Utenis“ 2 kartus per mėnesį skelbia garsių Utenos krašto žmonių tarmiškai parašytus tekstus.

Regioninės tarybos narys Algirdas Svidinskas ir „Rytų aukštaičių sambūris“ Raudondvaryje kasmet rengia tarmiškos kūrybos festivalį. Pripažinta, kad šių pastangų nepakanka, todėl regioninė taryba nusprendė kreiptis į Aukštaitijos savivaldybes, prašydama sutelkti pedagogų, kultūros darbuotojų, žiniasklaidos priemonių atstovų, leidėjų, kraštiečių draugijų pastangas siekiant skatinti ir populiarinti gimtosios tarmės vartojimą viešojoje erdvėje.

Regioninės tarybos narius svetingai priėmė Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato, kaip Lietuvos Troja 2004 m. įrašyto į UNESCO saugomų pasaulio paveldo objektų sąrašą, direktorius Saulius Vadišis ir Ryšių su visuomene skyriaus vadovas Jonas Vitkūnas. Regioninės tarybos nariai susipažino su naujai rengiamomis muziejaus ekspozicijomis, su atnaujintomis edukacinių užsiėmimų klasėmis, pamatė vaizdo filmą „Gyvoji istorija“, pristatantį tarptautinį gyvosios archeologijos dienų festivalį.

Išvažiuojamieji regioninės tarybos posėdžiai iš arčiau leidžia patirti etninės kultūros situaciją vietose, išryškinti konkrečiai savivaldybei būdingas problemas ir kartu su kitais Aukštaitijos etninės kultūros specialistais ieškoti sprendimų.

Daugiau informacijos: Vitalija Vasiliauskaitė, Etninės kultūros globos tarybos specialistė Aukštaitijos regionui, mob. tel.: +37069904991, el. p.: etnoaukstaitija@gmail.com

Nuotraukose:

1. Posėdžio dalyviai edukacinėje klasėje

2. Direktorius S.Vadišis supažindina su rengiamomis muziejaus ekspozicijomis

3. Regioninės tarybos nariai Kernavėje

4. Lietuvos Troja – Kernavės piliakalniai

5. Pasakotoja širvintiškių tarme Aurėja Sližauskaitė

6 Įtaigus Kajaus Valavičiaus pasakojimas širvintiškių tarme

Kernavė , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra