Aukščiausią Prancūzijos apdovanojimą gavusį Joną Meką pasveikino Vilniaus meras A. Zuokas

Autorius: Data: 2013-01-18 , 15:51 Spausdinti

Aukščiausią Prancūzijos apdovanojimą – Meno ir literatūros ordino komandoro titulą gavusį  Joną Meką 2013 m. sausio 18 d. pasveikino Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Kartu su visa Lietuvos meno ir kultūros visuomene džiaugiuosi mūsų vieno iš iškiliausių tautiečių, išeivijos menininko Jono Meko itin aukštu, išskirtiniu apdovanojimu. Linkiu kuo puikiausios sveikatos ir kad šiame kelyje dar ne kartą užgimtų naujos idėjos, būtų nugalėti nauji iššūkiai, sukurti nauji darbai. Tokiomis progomis ypatingai didžiuojamės, kad esame lietuviai“, – sveikinimo laiške rašo Vilniaus meras.

Jonas Mekas – avangardinio kino pradininkas, Vilniaus Didžiojo Universiteto Garbės daktaras, poetas ir publicistas. Pasaulyje kultiniu kino kūrėju vadinamas J. Mekas, gimęs Lietuvoje, jau daugiau nei 50 m. gyvena ir dirba Niujorke. Bendravęs ir kūręs su tokiomis garsenybėmis kaip Andy Warholas, Johnas Lenonas, Yoko Ono, Salvadoras Dali, Jurgis Mačiūnas ir kt., įrašytas į 80 žymiausių XX a. Amerikos menininkų grupę.

Jo filmai pelnė ir tebepelno gerų įvertinimų ir aukštų apdovanojimų tarptautiniuose festivaliuose. J. Meko darbai prieš keletą metų įvertinti Los Andželo kino kritikų asociacijos apdovanojimu už nuopelnus, anksčiau – Niujorko kino kritikų sąjungos apdovanojimu, Prancūzijos menų ir literatūros ordino kavalieriaus titulu, Tarptautinės dokumentinio kino asociacijos ir Pjero Paolo Pasolini apdovanojimais. J. Meko filmas „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ JAV Nacionalinės kino apsaugos tarybos buvo įtrauktas į Amerikos saugotinų filmų sąrašą (Į Kongreso nacionalinio kino registrą kiekvienais metais yra atrenkami tik 25 filmai).

Lietuvoje Jono Meko nuopelnai garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius buvo įvertinti 2003 m. J. Mekui buvo įteiktas Lietuvos valstybinis apdovanojimas – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Dar ankstėliau – 1995 m., J. Mekui už kino dienoraščius (1949-1994) buvo įteikta Lietuvos Nacionalinė kultūros ir meno premija.

Jono Meko literatūra yra ne ką mažiau subtili nei kinas. Jo knygos paplitusios Amerikoje, Anglijoje, Japonijoje. Periodikoje publikuota poezijos vertimų į anglų, švedų, italų, lenkų kalbas. Už poezijos rinkinį „Semeniškių idilės“, kurios kartais būna pateikiamos kaip romantiškos, net sentimentalios, nostalgiškos išeivijos poezijos pavyzdys, J. Mekui buvo suteikta Vinco Kudirkos premija.

Vilniuje veikia Jono Meko vizualiųjų menų centras-galerija, kuriame saugomi ir rodomi Jurgio Mačiūno, Jono Meko, Fluxus menininkų bei dabar kuriančių menininkų, dirbančių kino, video, kompiuterinio meno srityse, darbai.

Daiva Savickienė, tel. 211 23 36, vrt@vilnius.lt

Nuotraukoje: J. Mekas 

Kultūra , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra