Atviras Laiškas. “Jei dabar kažkam Lietuvoje trukdo lietuvių kalba – vėliau trukdys ir lietuviai“

Autorius: Data: 2015-06-19 , 17:08 Spausdinti

Atviras Laiškas. “Jei dabar kažkam Lietuvoje  trukdo lietuvių kalba – vėliau trukdys ir lietuviai“

Mindaugas KARALIUS

Lietuvių kalbos gynybos draugijos narys 

Dabar, kai Seimo komitetuose yra svarstomas svetimvardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektas, kai balsuoja partijų atstovai tuose komitetuose, atsiskleidžia politikų nuostatos dėl Lietuvos valstybingumo.

Deja nemažai politikų, Seimo narių, sprendžiant pagal jų veiksmus ir pasisakymus, tiesiog netiki suverenia Lietuvos valstybe, lietuvių tautos egzistavimu. Jų argumentai išplaukia iš mitų, kad žmogaus vardas ir pavardė yra “prekinis ženklas“, kuris yra žmogaus nuosavybė ir tapatybės patvirtinimas . Tačiau jei Rimvydas Valatka  būtų Graikijos ar Izraelio pilietis, o jo pavardė būtų užrašyta graikišku ar hebrajišku raidynu, vargu ar jis ginčytųsi, kad pasikeitė jo tapatybė. Dabar šis “logikos bokštas” eilinį kartą niekina lietuvius ir vadina juos “durnių tauta”.

Jei jau ponas Linas Linkevičius mano  “kad kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę užrašyti pavardę originalo kalba”, tada rusas turėtų užrašyti kirilica, žydas hebrajiškai, armėnas armėniškai ir t.t.

Valstybinės kalbos paskirtis yra palaikyti tvarką valstybėje.  Ar mes norim, kad valstybės pareigūnai,  teisėjai, policininkai, politikai, žiūrėdami į “originalo “kalba“ parašytą pavardę, myktų, kaip daugumų knygynų pardavėjų, kai jų paprašai perskaityti užsieniečių knygų autorių pavardes?

Didžiulė bėda ir Lietuvos piliečių moterų, ištekėjusių už užsieniečių, pavardžių užrašymas, nes, atseit,  neįmanoma parodyti santuokinio ryšio, tačiau  nuoseklus požiūris sakytų, kad Lietuvos piliečio pase, jo pageidavimu, gali atsirasti papildomas įrašas apie santuokos registraciją su įrašyta sutuoktinio pavarde jo valstybės kalba. Taip būtų laikomasi jau galiojančio įstatymo dėl dokumentų rašymo valstybine lietuvių kalba.

Manau, kad laikantis Lietuvos valstybės kūrimo ir stiprinimo nuostatos galima rasti daug išeičių, kaip laikytis įstatymo ir nepažeisti lietuvių kalbos statuso. Yra įstatymo projektas, paremtas “latvišku“ svetimvardžių rašymo valstybiniuose dokumentuose pavyzdžiu, bet šiuo metu jis net nesvarstomas Seimo komitetuose.

Gerbiami Lietuvos piliečiai, labai greitai svetimvardžių rašymo valstybės dokumentuose įstatymas bus svarstomas Seime, todėl netylėkime, perteikime savo nuomone Seimo nariams, kuriuos gal dauguma pažįstate asmeniškai, ar esate jų rinkėjai, rašykite jiems, susitikite su jais, išsakykite savo nuomones gyvai.

Panašu, kad skubama ne šiaip sau, skubama, siekiant pasinaudoti vasarą ištuštėjusiu Seimu.

Partijos, kurios siekia Kirkilo ir Šiaulienės įstatymo projekto, jaučia, kad daro blogai, bet labai nori, kad būtų galima apsidrausti ir, kad kaip senais gerais laikais viskas būtų “vsio zakono”.

 Gerbiami Lietuvos Seimo nariai, jūs privalote ginti valstybinę kalbą taip, kaip kad norėtumėte, kad Lietuvos kariai gintų savo Tėvynę.

J. Vaiškūno nuotr.

Lietuva , ,One Comment


  1. Egidijus, Prieš 3 years ago

    Lietuvių kalbos pardavimo Lenkijai nusikaltimas vykdomas suplanuotai ir nuosekliai. Tačiau, kaip ir kiti nusikaltimai prieš valstybę, gana banaliai ir nekūrybiškai – atsakomybės išskaidymo metodu. Konstitucinis teismas šiek tiek pažeidė Konstituciją, parašydamas, kad lenkiškos raidės gali būti įvestos, jei tą pasiūlys Valstybinė lietuvių kalbos komisija (nors prieš tai du kartus buvo paskelbęs, ka…d visi valstybiniai įrašai turi būti tik lietuvių kalba ir lietuviškais rašmenimis). VLKK šiek tiek nusižengė parašydama neiškią išvadą (matyt spaudžiama aukštesnių instancijų, nes nuo jų yra priklausoma). Šiek tiek Konstitucijai nusižengs ir Seimas, priimdamas Lenkijos brukamą įstatymą. Kai reikės už šį nusikaltimą atsakyti visi mes kaltę vieni ant kitų ir kaltų, kaip visada, nebus. Belieka tikėtis, kad šiai nusikalstamai grandinei nepriklauso Prezidentūra.


Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra