Atveria bažnytinės muzikos lobyno vartus

Autorius: Data: 2011-03-18 , 09:53 Spausdinti

Pirmą kartą Lietuvos muzikos istorijoje išleistas Bažnytinės muzikos enciklopedinis žinynas, kuris ketvirtadienį, 2011 m. kovo 24-ąją, bus pristatomas Šv. Mykolo bažnyčioje Vilniuje.

Šiai progai skirto sakralinės muzikos vakaro klausytojai turės unikalią progą bažnytinėje aplinkoje išgirsti specialiai atrinktus skirtingų epochų ir žanrų sakralinės muzikos kūrinius.

Kaip teigia Bažnytinės muzikos enciklopedinio žinyno sudarytojas Jonas Vilimas, Lietuva iki šiol gimtąja kalba neturėjo suvestinio bažnytinei muzikai ir jos palikimui skirto leidinio.

„Taip pat Bažnytinės muzikos žinyno atsiradimo poreikį padiktavo ne tik daugelio tikinčiųjų, bet ir pačių kunigų bei muzikų nepakankamas išmanymas apie bažnytinės muzikos vietą ir reikšmę liturgijoje, ceremonijose, skirtingų kultūrų ir tradicijų kontekste.

Dėl šių priežasčių mūsų šalyje ima nykti liturgijos pilnatvę išreiškiančios apeigos, o su jomis ir atitinkama bažnytinė arba sakralioji muzika.

Tad vienas iš naujojo enciklopedinio žinyno tikslų ir yra atverti to didžiulio ir nepaprastai svarbaus lobyno, kokia yra sakralioji muzika, vartus ir padėti ne tik pažinti šį turtą, bet ir paskatinti jį toliau puoselėti ir gausinti“, – teigia J. Vilimas.

Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro išleistą Bažnytinės muzikos enciklopedinį žinyną sudaro studijos apie krikščionių muziką, Katalikų Bažnyčios dokumentus, Rytų ir Vakarų Bažnyčių liturgiją ir muziką, giedojimo atmainas.

Daug straipsnių skirta bažnytinės muzikos žanrams, formoms, notacijai, muzikos instrumentams, giesmynams. Žinyne apžvelgta ir neliturginė muzika.

Nemažai dėmesio skiriama Lietuvos krikščioniškųjų konfesijų bažnytinės muzikos istorijai, kūrybai bei dabarčiai. Šio leidinio pagrindas – specialiai žinynui parašyti nauji enciklopediniai straipsniai bei peržiūrėti ir papildyti straipsniai iš lietuviškosios „Muzikos enciklopedijos“, atnaujintos ir papildytos iliustracijos ir natų pavyzdžiai.

„Išskirtinė Bažnytinės muzikos enciklopedinio žinyno savybė – speciali iliustracinė kompaktinė plokštelė, kurioje įtraukti bažnytinės muzikos žanrų pavyzdžiai: grigališkojo, protestantiškojo choralo skambėjimas, „kantičkų“, stačiatikių (ir sentikių) giedojimas, sentikių dvasinės eilės, vargonų skambesys“, – vardija žinyno sudarytojas J. Vilimas.

Bažnytinės muzikos vakare įvairius sakralinės muzikos kūrinius atliks Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras ir Vilniaus universiteto grigališkojo giedojimo mokykla „Schola Cantorum Vilnensis“, vadovaujami dirigento Romualdo Gražinio. Ortodoksų bažnytinį giedojimą reprezentuos Vilniaus Šv. Dvasios vienuolyno Stačiatikių vyrų choras.

***

Bažnytinė muzika: enciklopedinis žinynas. Sudarytojas Jonas Vilimas. – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2011. – 488 p.
www.lrt.lt

Religija , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra