Atrasti darnų gamtos ir žmogaus pasaulį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Pažinti ir puoselėti gimtąjį kraštą, jo vertybes, neįkainojamą ainių palikimą. Ši idėja skambėjo Švenčionių rajono Pabradės „Ryto“ gimnazijoje vykusiame renginyje „Žalias pasaulis ir aš“. Beveik metus gimnazijos vystomą projektą vainikavo žinomos geografės, žygeivės, etnologės Nijolės Balčiūnienės pristatyta knyga „Abipus Neries“.
 
Skaitydami N. Balčiūnienės parašytą knygą moksleiviai gilinosi, ką liudija Neries ir Vilnios vingiai, kokios vertybės saugomos Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose. Gimtojo krašto mylėtojams bei pažintinių pėsčiųjų žygių keliautojams šis leidinys yra tapęs tikru atradimu. Autorė su didele meile pasakojo apie gamtos ir kultūros vertybes, vedė slėpiningais kraštovaizdžio takais, pateikė daug istorijos, etninės kultūros, geografijos žinių. Įdomu tai, kad ne vienas sostinės gyventojas nustemba sužinojęs, jog prie pat miesto yra civilizacijos ir žmonių mažai paliestų, įstabių bei paslaptingų gamtos kampelių. Daugelis, perskaitę šį leidinį, iš naujo, o gal ir pirmą kartą, atranda įstabias gamtos vietoves – Žaliuosius ežerus ir mažus ežerėlius, Verkių parką, Pūčkorių taką prie Vilnios, Sapieginės, lietuviškosios Šveicarijos Pavilnio kalnelius, Markučių, Rokantiškių pamirštą senovę.
 
„Gimiau Žemaitijoje, Raseinių rajone, prie Dubysos. Nuo vaikystės girdėjau upės čiurlenimą ir malūno dūzgesį. Supanti gamta buvo mano gyvenimo dalis. Baigusiai mokyklą nekilo abejonių, kokią specialybę rinktis. Įstojusi į Vilniaus universitetą studijuoti geografijos, nė vieno savaitgalio nepraleidau tarp keturių sienų, o su kuprine ant pečių keliavau“, – šypsodamasi pasakojo N. Balčiūnienė.
 
Sovietmečiu šios kelionės buvo ir neišsemiama etninės kultūros pažinimo versmė. Ponia Nijolė buvo viena iš aktyviausių žygeivių, Romuvos sambūrio, pirmųjų Rasų Kernavėje, kurios buvo savotiška tyliosios rezistencijos apraiška, dalyvė. Aktyvi, nenuilstanti keliautoja visur spėja ir dabar. Ji ilgametė liaudies dainų klubo „Raskila“ dalyvė, uoliai darbuojasi visuomeninėje veikloje – yra „Vilnijos“, Lietuvių etninės kultūros draugijų pirmininko pavaduotoja, jos dėmesio nuolat sulaukia etninėse žemėse (Gudijoje, Lenkijoje) gyvenantys lietuviai. Tai, kad yra sprendžiamos opios pietryčių Lietuvos, užsienio lietuvių problemos, nemažai prie to prisideda ši veikli, visada geros nuotaikos moteris.
 
Įvairiapusę N. Balčiūnienės veiklą ir asmenybę pristatė Pabradės „Ryto“ gimnazijos direktorė Laima Markauskienė, visai neseniai pelniusi geriausios pietryčių Lietuvos mokytojos laurus. Pilnoje aktų salėje skambėjo mokinių atliekamos lietuviškos dainos, pynėsi šokiai, skambėjo žodžiai apie žemę, vandenį, džiaugsmą pažinti neišsemiamus gamtos klodus. Pabradės gimnazistai yra išbandę ir kelis N. Balčiūnienės knygoje „Abipus Neries“ aprašytus maršrutus. Apie tai jie dalijosi mintimis, rodė nuotraukas, parengė parodas.
 
„Kokia graži Lietuva“, – tvirtino moksleiviai, pakeliavę po Vilniaus apylinkes.
 
Ką galima pamatyti, ką patirtis, kokios staigmenos laukia keliaujant po Pavilnių ir Verkių regioninius parkus, vaizdžiai bei pagaviai pasakojo ir pati knygos autorė. Beje, dirbdama šių regioninių parkų direkcijoje, pėsčiomis keliaudama atokiausiais takeliais, ji surado, kur po žemėmis yra medinio Verkiuose gyvenusių vyskupų vandentiekio dalis, kur auga du šimtamečiai ąžuolai, susijungę viena bendra šaka, kur guli senojo lietuvių tikėjimo laikus menantys apeiginiai Perkūno šventyklos akmenys.
 
N. Balčiūnienė, šiuo metu dirbdama Lietuvos Respublikos Seime, neapleidžia ir gamtosaugos, etnokultūros reikalų. Ji laisvalaikiu organizuoja įvairius etnokultūrinius, svarbius istorinius renginius ir toliau sekmadieniais kviečia pėsčiomis keliauti po gražiausias Vilniaus apylinkes, atrasti krašto grožį ir savastį. Šie žygiai nepaprastai populiarūs, dažną sekmadienį į juos traukia 150–180 vilniečių. Gamtos mylėtojai jau kalbina p. Nijolę Naujuosius metus sutikti žygyje prie laužo. Pakvietusi Pabradės gimnazistus artimiausią sekmadienį prisijungti prie žygeivių, p. Nijolė pavadino ne tik skaityti, bet ir pakeliauti „Abipus Neries“.
 
Sigitos Nemeikaitės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. N. Balčiūnienė, pristačiusi savo knygą „Abipus Neries“, kvietė keliauti po gimtąjį kraštą
2. „Ryto“ gimnazijos aktų salės scenoje skambėjo liaudiškos dainos. Viduryje – N. Balčiūnienė, iš dešinės – gimnazijos direktorė L. Markauskienė
3. Knygos „Abipus Neries“ pristatymas prikaustė ir mokinių, ir mokytojų dėmesį
4. „Ryto“ gimnazijos šokėjos pradėjo renginį apie darnų gamtos ir žmogaus pasaulį

Voruta. – 2010, lapkr. 27, nr. 22 (712), p. 6.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra