Atminimo lenta Lietuvos laisvės gynėjui Dariui Gerbutavičiui

Autorius: Data: 2016-03-14 , 09:48 Spausdinti

Atminimo lenta Lietuvos laisvės gynėjui Dariui Gerbutavičiui

Vilma RIABOVIENĖ, Vilniaus „Ryto“ progimnazijos istorijos mokytoja ekspertė, www.voruta.lt 

2016 m. kovo 10 dieną, Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo 26-tųjų metinių išvakarėse mūsų progimnazijoje ypatinga šventė. Atidengiama Atminimo lenta Lietuvos laisvės gynėjui, kuris 1980-1988 metais mokėsi šioje  mokykloje Dariui Gerbutavičiui. Atidengimo iškilmėse dalyvavo:

LR Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas, LR Seimo narys Audronius Ažubalis, 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo Akto signataras Saulius Pečeliūnas, Vilniaus miesto mero pavaduotojas Linas Kvederavičius, Dariaus Gerbutavičiaus mama Vincė Gerbutavičienė, buvusi Karoliniškių seniūnė Danutė Bekintienė, taip pat naujoji seniūnė Violeta Gedminaitė, Karoliniškių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Turonis, VŠĮ Statybininkų rengimo centro direktorius Juozas Baranauskas ir direktoriaus pavaduotoja Alma Briedienė, Vilniaus Jaunųjų Turistų centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Dirsė, kraštotyros skyriaus vedėja Alina Skestenienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovė Dalė Rudienė, Karoliniškių muzikos mokyklos folkloro ansamblis. Vadovė Aušra Kavalnienė, mokyklos bendruomenė, moksleiviai, pasipuošę mažomis trispalvėmis atlape bei rankose.

  Kalbėjusieji pasveikino mokyklos bendruomenę su gražia švente, palinkėjo ir toliau puoselėti Laisvės gynėjų atminimą.

„Ši lentelė lai būna priminimas ateities kartoms, kokia didelė yra mūsų laisvės kaina. Darius, deja, sumokėjo didžiausią. Ir paaukojo vardan mūsų visų laisvės tai, ką žmogus turi brangiausio – gyvybę. Tad atminkime ir branginkime šią auką. Žinodami ir išsaugodami savo istoriją, auginame naują, pilietišką pamainą sau“, – prisidėdamas prie kitų svečių kalbų, sakė L. Kvedaravičius.

Pratęsdami šventės minėjimą mokyklos aktų salėje istorijos mokytoja Vilma Riabovienė į susirinkusius kreipėsi.

„Dvidešimt šešeri – Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo metai.  Tai daug ar mažai? Dvidešimt penkeri metai nepriklausomai Lietuvai – daug, valstybės istorijai-mažai. Šiemet sukanka  dvidešimt penkeri metai nuo tragiškųjų Sausio 13-osios įvykių.  ŠIOS DVI DATOS TARPUSAVYJE BE GALO SUSIJUSIOS.

Aš nepažinojau Dariaus Gerbutavičiaus, tik žinojau, jog čia, šioje mokykloje, Dalios Polikaitienės klasėje jis žengė pirmuosius žingsnius į mokslo žinių pasaulį, jog mokytoja Dalia jam buvo autoritetas, kuri sugebėjo įskiepyti meilę Tėvynei, artimui, draugui. Žinau, jog Dariaus mama Vincė iki šiol dėkinga Daliai už jos sūnaus auklėjimą.

Darius, vaikas, žuvęs už laisvę. Už laisvę, tėvynės, kurioje dabar gyvename. Už rytą, kurį pasitinku aš. Taip, jis didvyris, nes buvo drąsus, nes buvo jaunas. O gal tą drąsą pati nejusdama išugdė motina? Gal žinojo, kad jos prireiks? Juk mamos širdis viską jaučia ir žino, ji tyliai laukia, ji kantri ir atleidžianti. Taip apie Darių rašė mokinių rašinių konkurso laureatė Milda Griežytė. Tiek jos, tiek ir kitų mokinių bei istorijos mokytojos iniciatyva buvo sukurtas video filmas „Trumpa, bet įvykdyta misija Žemėje“, išleista knyga „Sausio 13-toji – Lietuvos dvasios pergalė. Darių Gerbutavičių prisimenant“ ir kita.

Iš „Pakalnės“ vaikų, kaip sakė LRS narė, šeimos bičiulė Danutė Bekintienė, išaugo jaunuolių karta, kuri ėjo ginti Tėvynės laisvę.

Filosofas Leonidas Donskis Pratarmėje mūsų knygoje apie Darių rašė: Mes neretai esame linkę pabrėžti, kad mūsų nepriklausomybės ir laisvės kaina nebuvo tokia didelė kaip kitų tautų, kurios prarado tūkstančius žmonių. Mums, likusiems gyventi ir džiaugtis laisve, gal kartais atrodo, kad ta kaina nebuvo didžiulė, bet ji nuolatos slegia tuos, kurie prarado savo artimuosius. Tad prisiminkime šitą ir susimąstykime prieš neatsakingai kalbėdami apie svetimą auką ir skausmą.

Tai viena pamoka, kurią mes turime išmokti iš Dariaus Gerbutavičiaus. Kita yra susijusi su mūsų moraline atmintimi. Mes esame piliečių visuomenė tol, kol prisimename tuos, kurie neteko gyvybės už mūsų nepriklausomybę ir laisvę. Mes nustosime ja būti, jeigu užmiršime paprastą vaikiną Darių Gerbutavičių.

Ačiū Jums p. Vince, p. Danute, p. Juozai, p. Gene, p. Alma, mokytoja Dalia, kitiems mokytojams, mokiusiems Darių. LRS pirmininkei Loretai Graužinienei, LRS kanceliarijai, LRS Parlamentarizmo ir istorinės atminties skyriaus vedėjai Angonitai Rupšytei-pagrindinei Atminimo lentos idėjos realizuotojai, miesto savivaldybei, architektei Beatričei Raguotienei, mokyklos direktorei Ramunei Rimkuvienei, mokyklos administracijai ir visiems už istorinės atminties išsaugojimą.

Esu Lietuvos pilietis. Myliu Lietuvą ir žinau, kad galiu tuo didžiuotis.  Ačiū visiems, kurie leido man gimti, augti laisvoje Lietuvoje ir rinktis tai, kas man svarbu.

Šimtmečius mano proseneliai, seneliai, tėvai ir visai nepažįstami žmonės dovanojo savo laisvas širdis, kad galėčiau gimti Nepriklausomoje Lietuvoje.  Man jie nėra datos, skaičiai ir vietovės, kuriuos galiu atrasti vadovėlyje.  Jie – svarbi MANO  laisvės istorija.

Taip savo rašinyje, skirtame Lietuvos laisvės gynėjams, rašė 8c klasės mokinys Jokūbas Mišeikis. Tikiuosi, jog Atminimo lentos atidengimas ir atminimo įamžinimas bus prasminga tolimesnio darbo pradžia“.

Nuotraukų autorė mokytoja Kristina Mišeikienė

Kovo 11-oji ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra