Atkeliavo Žalgirio mūšio pergalę menančios vertybės

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Ruošiantis baigiamajam Žalgirio mūšio pergalės 600 metų jubiliejaus valstybinės programos akcentui – lapkričio pradžioje Radvilų rūmuose Vilniuje atidaromai tarptautinei parodai „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“, Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus pasiekė keliasdešimties istorinę pergalę menančių eksponatų siunta iš Lenkijos.
 
Tarp atgabentų vertybių – vienintelis išlikęs autentiškas 1910 m. Antano Vivulskio sukurto, o 1939 m. vokiečių sunaikinto, paminklo Žalgirio mūšiui fragmentas – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto galva, šio paminklo Krokuvoje modelis, vienu iš ankstyviausių išlikusių laikomas XVII a. pab. sukurtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jogailos portretas, viršutinė šio valdovo antkapio Vavelio katedroje plokštė ir daugybė kitų istorinę pergalę liudijančių ženklų.
 
Iš įvairių Lenkijos muziejų prieš kelias dienas į Vilnių atvežti eksponatai kurį laiką aklimatizavosi naujoje erdvėje, o vėliau buvo perkelti į saugyklas. Čia parodos jau laukia nemažai iš įvairių Lietuvos muziejų atvežtų Žalgirio mūšio pergalę menančių eksponatų.
 
Į ekspozicijų sales Radvilų rūmuose jie bus perkelti lapkričio pradžioje, kai atkeliaus vienas iš svarbiausių parodos akcentų – Lvovo istorijos muziejui priklausantis lenkų dailininkų Zygmunto Rozwadowskio ir Tadeuszo Popielo 1910 m. nutapytas įspūdingo dydžio panoraminis Žalgirio mūšio paveikslas.
 
Žalgirio mūšio pergalės 600 metų jubiliejui paminėti skirta tarptautinė paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“ Radvilų rūmuose bus atidaryta 2010 m. lapkričio 10 d. ir veiks iki kitų metų sausio pabaigos.
 
Parodoje be keliasdešimt eksponatų bei ikonografinės medžiagos, naudotos Krokuvoje rengtoje parodoje, čia bus demonstruojama daugiau nei 200 Lietuvoje saugomų istorinę pergalę menančių eksponatų.
 
Ši paroda bus skirta ne Žalgirio kautynių istorijos pasakojimui, karo su Vokiečių ordinu priežastims, mūšio eigai ar pasekmėms, bet pirmiausia su šia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės jungtinės kariuomenės bendra pergale susijusiems istorinės atminties fenomenams, pergalės ženklams ir jų sklaidos pavidalams nuo XV a. iki šių dienų, istoriniam Žalgirio herojų įvaizdžiui istoriografinėje tradicijoje, literatūroje, dailėje.
 
Šią parodą parengė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos muziejininkai, kuriems talkino Vokietijos, Šveicarijos, Austrijos, Švedijos bei Čekijos mokslininkai ir kultūrininkai.
 
Tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“ organizuoja Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su Vavelio karališkąja pilimi – Valstybiniais meno rinkiniais (Lenkija), Lietuvos dailės muziejumi, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vytauto Didžiojo karo muziejumi (Lietuva) bei Lenkijos institutu Vilniuje (Lietuva).
 
www.lrt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra