Atkalbinėčiau nuo gimdymo namuose

Autorius: Data: 2013-03-20 , 10:27 Spausdinti

Atkalbinėčiau nuo gimdymo namuose

Su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto bei Vaiko gerovės parlamentinės grupės nare socialdemokrate Giedre Purvaneckiene kalbamės apie aistras visuomenėje keliančias diskusijas dėl moterų galimybės rinktis: gimdyti ligoninėje ar namuose.

Esate ne tik politikė – išauginote du vaikus, turite tris vaikaites. Kaip vertinate gimdymą namuose?

Atsakyčiau vienu žodžiu – neigiamai. Žinoma, tik medikai gali tiksliai išvardyti visus gimdyvėms ir naujagimiams gresiančius pavojus, tačiau dauguma žmonių supranta, kad gimdyti namuose, ir dar be profesionalios pagalbos, – labai rizikinga. Tai sakau ne kaip medikė, o kaip socialinių mokslų atstovė. Tereikia prisiminti ir įvertinti kelių šimtmečių istoriją. Koks buvo kūdikių ir gimdyvių mirtingumas anksčiau? Ar norėtume grįžti į tuos laikus?

Teko girdėti, kad skaudžių atvejų buvo ir jūsų giminėje. Regis, ir pati turite dėkoti medikams už gyvybę?

Mano mamos sesuo mirė gimdydama, nes neturėjo galimybės nuvykti į ligoninę. Penki vaikai liko našlaičiais. Jeigu mama nebūtų nuvažiavusi manęs gimdyti į Kauną (Vilniuje po karo dar nebuvo ligoninės su gimdymo skyriumi), vargu ar namų sąlygomis būtų mane atgaivinę. Mano abu gimdymai taip pat buvo komplikuoti, abiem atvejais reikėjo gydytojų pagalbos. Todėl niekuomet nepatarčiau nei savo dukrai, nei marčiai gimdyti namuose, visomis išgalėmis stengčiausi nuo to atkalbėti.

Tačiau yra moterų, kurios mano, kad kaip tik ligoninėse joms ir kūdikiams gresia įvairūs pavojai. Kodėl valstybė nenori leisti joms pasirinkti?

Aš, moteris, prisimenu savo nėštumus ir tuometę savo būseną. Tuo periodu moteris būna ypač jautri, ją labai nesunku sujaudinti, įtikinti, paveikti. Neabejoju, kad taip atsitinka daliai tų moterų, kurios nutaria gimdyti namuose. Kitaip sunku suprasti, kaip blaiviai mąstanti motina galėtų rizikuoti savo vaiko sveikata ar gyvybe. Beje, mane labiausiai stebina, kad „didieji gyvybės gynėjai“, kurie pasisako net prieš kontracepciją, gindami spermatozoidų interesus, palaiko gimdymo namuose idėją ir negina vaiko interesų.

Ką turite omenyje, kalbėdama apie įtaką nėščioms moterims?

Manau, šios naujos mados atsiradimą lėmė kažkieno (tik ne pačių motinų) slapti interesai. Juk dažniausiai už visokių panašių judėjimų, ideologijų kyšo komercinių interesų ausys. Galbūt kažkas nori išplėsti privačią mediciną į šią sritį. Gali būti dar blogiau. Nepasižymiu perdėtu įtarumu, tačiau nesant griežto reglamentavimo susidaro sąlygos veikti nusikalstamoms struktūroms. O kai žinai, kad didžiausią pelną jos gauna iš prekybos narkotikais, ginklais ir žmonėmis, ne taip sunku numanyti, kad čia joms – puikiausia niša.

Kalbėdamos apie gimdymo namuose pranašumus, moterys argumentuoja, kad toks įvykis labai suartina šeimą?

Negaliu tam nei pritarti, nei nepritarti. Visų pirma, ir gimdant ligoninėje yra galimybė dalyvauti tėvui. Mano vaikaitės irgi gimė dalyvaujant mano sūnui, nors aš to taip pat nelabai suprantu. Ar tai padeda šeimos santykiams? Nežinau. Tikriausiai niekas neturi statistikos, kiek išsiskyrė šeimų, kuriose moterys gimdė dalyvaujant tėvui, ir kiek iširo tokių, kur gimdė nedalyvaujant. Bet tikrai žinau, kad skiriasi ir tos šeimos, kur tėvai dalyvavo gimdyme. Laimei, mano sūnaus šeima darni.

Ar manote, kad gimdymą namuose reikia drausti?

Manau, reikėtų leisti, bet labai griežtai reglamentuoti. Juk valstybė turi ginti vaikus, net jei patys tėvai sukelia jiems pavojų.

Kaip gimdymas namuose turėtų būti reglamentuojamas?

Neseniai parlamentinių tyrimų skyrius mums parengė informaciją apie šalis, kur gimdymas namuose leidžiamas ir reglamentuojamas. Šie duomenys tik patvirtino mano mintis, kaip reiktų tą sritį apibrėžti. Visų pirma, gimdyti namuose leidžiama tik toms moterims, kurios nėštumo metu lankosi sveikatos priežiūros įstaigose, ir oficialūs tyrimai leidžia prognozuoti, kad gimdymas vyks be komplikacijų. Moterys turi gauti leidimą. Antras dalykas, priimti gimdymą turi teisę tik profesionalai – akušeriai ar gydytojai. Jie turi turėti leidimus tai daryti.

Nesileisdama į detales, manau, kad šie du dalykai turėtų sumažinti pavojų motinos ir vaiko gyvybei bei sveikatai, taip pat užkirsti kelią rizikai, kad iš gimdymų namuose verslo bandys pasipelnyti nusikalstamos struktūros.

Seimo narę kalbino Jurga Tvaskienė

Lietuvos žinios“

Nuomonės, diskusijos, komentarai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra