Atidengtas J. Čechavičiaus antkapis

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sostinės Bernardinų kapinėse 2010 m. spalio 6-ąją atidengtas ir pašventintas žymaus XIX a. II pusės fotografo Juozapo Čechavičiaus (1818–1888) antkapis.
 
Fotografas, interjero fotografijos pradininkas Lietuvoje J. Čechavičius buvo vienos seniausių Europoje Prancūzijos fotografijos draugijos narys, fotoalbumų „Vilniaus vaizdai“ ir „Neries pakrančių albumas“ autorius.
 
J. Čechavičius gimė Lenkijoje, 1853–1856 m. tarnavo carinės Rusijos kariuomenėje, 1856 m. Paryžiuje mokėsi fotografijos, 1862 m. Varšuvoje – dailės.
 
1863–1865 m. gyveno ir turėjo fotoateljė Vitebske. Nuo 1865 m. gyveno Vilniuje. 1866 m. atidarė fotoateljė, ji veikė iki 1888 m. su 1874–1876 m. pertrauka. 1876–1885 m. buvo Prancūzų fotografijos draugijos narys.
 
J. Čechavičius nuo 1869 m. fotografavo Vilniaus architektūrą ir apylinkes, Neries pakrantes, užfiksavo miesto mugių, statybų vaizdų. Pirmasis iš Lietuvos fotografų pradėjo fotografuoti interjerus, paliko ir grafikos darbų.
 
Fotografas mirė Vilniuje 1888 m. sausio 1 d., būdamas 70 metų amžiaus, nuo plaučių uždegimo ir buvo palaidotas Bernardinų kapinėse. Tačiau daug metų fotografo biografai ir Bernardinų kapinių tyrinėtojai turėjo apsiriboti teiginiu „kapo vieta nežinoma“.
 
Pasak fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus, ant fotografo kapo tikriausiai nebuvo pastatytas paminklas, kuris būtų iki mūsų dienų žymėjęs palaidojimo vietą.
 
Tik neseniai sužinota, kad dailininkų Slendzinskių galerijoje Balstogėje (Lenkija), į kurią pateko nemažai J. Čechavičiaus palikimo (fotografo našlė vėliau ištekėjo už dailininko Vincento Slendzinskio), yra jo kapo vietos nuorodų.
 
Pasak fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus, geriausią paminklą fotografas pasistatė savo kūryba, saugoma institucijų ir privačių asmenų kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.
 
„Nors J. Čechavičius darė ir portretines nuotraukas, šis užsiėmimas jo netraukė. Jo pašaukimas buvo pleneras – Vilniaus, tolimesnių ir artimesnių jo apylinkių fotografavimas. Daugiausia miesto vaizdų ir apylinkių nuotraukų padarė apie 1873 metus.
 
J. Čechavičiaus nuotraukomis žavėjosi jo amžininkai, jos buvo rodomos Maskvoje (1872, 1882) ir Paryžiuje (1878). Fotografas pats sudarinėjo savo nuotraukų albumus, pardavinėjo ir pavienes nuotraukas“, – rašo fotografijos istorikas.
 
Identifikuotas fotografo J. Čechavičiaus kapas Bernardinų kapinėse 2009 m. buvo paskelbtas nekilnojamąja kultūros vertybe.
 

 

Nuotraukose: Bernardinų kapinėse atidengtas fotografo J. Čechavičiaus antkapis

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra