Atėnuose Lietuva pasirašė stojimo į Europos Sąjungą sutartį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Prezidento Valdo Adamkaus interviu Lietuvos radijui 2004-04-16

Ką reiškia Lietuvai ir Jums asmeniškai sutarties dėl stojimo į ES pasirašymas?

Sutarties pasirašymas yra istorinės neteisybės ištaisymas. Mes penkiasdešimt metų buvome išplėšti iš Vakarų erdvės, kurioje buvome nuo Mindaugo laikų. Šiandien mes sugrįžtame į Europos šalių šeimą, ten kur visada buvome. Taigi pabaigiame Sąjūdžio pradėtą darbą.
Asmeniškai aš džiaugiuosi, kad su daugeliu Lietuvos žmonių : diplomatų, politikų, verslininkų, žemdirbių aš galėjau prisidėti prie šios istorinės mūsų pergalės.

Kokią Europą Jūs matote? Kodėl Lietuva turi būti Europos Sąjungoje? Ar neturime kitų alternatyvų?

Aš matau Europą kaip stiprių, klestinčių tautų ir valstybių sąjungą. Tikiu, kad ši sąjunga vaidins didelį vaidmenį ateities pasaulio politikoje, ekonomikoje, kultūroje. Aš manau, kad ir Lietuva turės svarbų vaidmenį. ES padės mums sustiprėti ir ekonomiškai, ir politiškai, ir intelektualiai, kultūriškai. Jei norime būti stiprūs ir įtakingi turime būti Europoje, turime būti kartu su visais.

Mūsų geopolitinė padėtis yra tokia, kad alternatyvos neturime. Nei vienas euroskeptikas man nėra paaiškinęs kas bus Lietuvoje neįstojus į ES. Ar nebūsime tik koridorius tarp Karaliaučiaus ir Baltarusijos. Manau, kad tokio likimo savo šaliai negali linkėti nei vienas tikras Lietuvos patriotas. Aš ir daug žmonių su manimi dirbome penkis metus, kad tokio likimo išvengtume.

Ko Jūs tikitės iš narystės ES. Kaip pakeis narystė Lietuvos žmonių gyvenimą?

Aš turiu vilties, kad įsijungę į ES sugebėsime padaryti didelį pažangos šuolį. Bet tam reikia daug dirbti ir valdžiai ir visuomenei. Mes galime daug investuoti į smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą, į naujų darbo vietų kūrimą, į geresnį mūsų žmonių išsilavinimą, į mūsų kaimo atgimimą. Esame gabi, talentinga tauta, tikrai neprastesni už airius, ir galime pasiekti to, ko pasiekė jie.

Ar neiškils pavojus mūsų kalbai, kultūrai, lietuvių tapatybei?

Didesnio pavojaus tikrai neiškils. Pavojų mūsų kultūrai kelia globalizacija, bet ne ES. Atvirkščiai, ES tautos galvoja ir kartu ieško būdų kaip apginti savo nacionalines kultūras globalizacijos sąlygomis. Mes tų būdų ieškosime kartu. Čia viskas priklauso nuo mūsų pačių. Kaip sakė filosofas Juozas Girnius: „Mes būsime lietuviai tiek ilgai, kiek patys norėsime tokie būti.“ Lietuvių kalba bus viena iš oficialių ES kalbų. Aš neabejoju, kad mes stiprinsime savo mokyklas, universitetus, savo meną, kultūrą, mokslą.

Ar Jūs tikite, kad Lietuvos žmonės referendume pasisakys už ES. Ar jūs nenuogąstaujate, kad Lietuvoje referendumas gali baigtis ne taip sėkmingai kaip ir kitose šalyse?

Aš pasitikiu Lietuvos žmonėmis, jų išmintimi. Šis referendumas yra toks pat svarbus, kaip ir prieš 11 metų vykęs referendumas dėl Lietuvos nepriklausomybės ir okupacinės kariuomenės išvedimo. Buvome vieningi tuomet. Manau, kad būsime vieningi ir dabar.

Kalbėjosi Alvyda Bajarūnaitė ir Vytautas Markevičius

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra