Artėja rinkimai – didėja „smūtas“

Autorius: Data: 2011-01-07, 13:05 Spausdinti

Dr. Povilas Jakučionis, Vilnius

„Smūto“ – be pagrindo ir reikalo keliamo erzelio – Lietuvoje visada buvo. Ir visada jo padaugėja prieš rinkimus. Darytina išvada, kad viena, gal svarbiausia, dirbtino triukšmo viešojoje erdvėje sukėlimo priežasčių yra politinė.

Politinio paribio ar užribio organizacijos, norėdamos save sureikšminti ar apie save priminti rinkėjams, sukuria kokį nors tariamą pavojų ir su užsidegimu puola ginti nuo jo žmones. Šie kartais patiki, bet dažniausiai – ne. Tada visos pastangos ir savireklamai išleisti pinigai nueina vėjais. Nevykusiems politikams tų pinigų ne gaila, nes pinigai ne jų, bet vidaus ar užsienio rėmėjų. Jei užsienio, tai juo labiau ne gaila.

Pastaraisiais metais didžiausią tuščią triukšmą, siekiantį Varšuvą, Briuselį ir Maskvą, kelia Lietuvos lenkų rinkimų akcija [LLRA], Algirdo Paleckio „Fronto“ partija ir Lietuvos rusų sąjunga [LRS]. Briuselyje ir Strasbūre posėdžiaujantis Valdemaras Tomaševskis, apsiliedamas karčiomis krokodilo ašaromis, skelbia Europai, kokias baisias kančias kenčia Lietuvos lenkai, negalėdami Lietuvos piliečio pase matyti savo pavardės, parašytos lenkiškais rašmenimis, nematydami savo kaimo ar gatvės lenkiško pavadinimo, nepakęsdami, kad jų kaimynystėje apsigyvena lietuviškai kalbanti šeima. Jam nė motais, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymai neleidžia to daryti. Ne gana to, Lietuvos valdžia esą sugalvojusi prievarta lituanizuoti lenkus. Taip kalbama apie Seime jau antrus metus svarstomas Švietimo įstatymo pataisas, numatančias valstybinėse tautinių mažumų mokyklose kai kuriuos dalykus dėstyti valstybine kalba. Apie tai Delyje rašė A. Lapinskas ir E. Semaškaitė.

Neseniai LLRA aktyvistai sulaukė sąjungininko. Lapkričio mėnesį Lietuvos rusų laikraštis „Litovskyj kurjer“ publikavo keletą straipsnių, kuriuose yra dejonių ir priekaištų Lietuvos valdžiai, tariamai smaugiančiai rusų mažumos mokyklas. Kaltinama rusų mažumos prievartine asimiliacija, dėl jau minėtų Švietimo įstatymo pataisų. Nors nei Lenkijoje, nei Rusijoje, nei kur nors kitur Europoje nėra valstybinių tautinių mažumų mokyklų, kuriose visi dalykai būtų dėstomi vien tik tautinių mažumų kalba. Kyla klausimas, ar visas šis triukšmelis, sukeltas norint ir toliau tautinių mažumų moksleivius ugdyti už Lietuvos biudžeto pinigus ne Lietuvai, bet Lenkijai ar Rusijai lojalius piliečius, ar artėjantys savivaldybių rinkimai verčia LLRA ir LRS politikus mobilizuoti savo elektoratus dedantis tautiečių gynėjais ir kovotojais už lenkų ir rusų interesus.

Kai kurie niekaip nesurandantys savo veiklos nišos mažų kairiųjų partijų veikėjai kaip Algirdas Paleckis ir dalis II pasaulinio karo dalyvių, vadovaujami Juliaus Deksnio, sumanė kurti naują visuomeninį judėjimą „Lietuva be nacizmo“. Atrodo lyg Lietuvoje nacizmo niekada nebuvo, išskyrus nacių okupacijos metų kolaborantus ir saujelę dabartinių „murzininkų“. Laikyti Tarpukario Lietuvos tautininkus nacistais liežuvis neapsiverčia, nes dauguma to meto Europos valstybių, ypač atsikūrusios ar susikūrusios po I pasaulinio karo buvo tautinės ir valdomos tautinių partijų. Užsimota kovoti su neonacistinių idėjų plėtra ir istorijos falsifikavimu [kažkur girdėta]. Tarp kitų tariamų požymių nacizmo idėjų plėtrą jie mato siekiuose suvienodinti požiūrius į nacių ir komunistinių režimų nusikaltimus žmoniškumui. Judėjimo steigėjams nepatinka istorikų atskleidžiama tiesa apie sovietų ir nacių bendradarbiavimą sukeliant II pasaulinį karą ir sovietų armijos nežmoniškai žiaurų elgesį su civiliais gyventojais Rytprūsiuose ir kitur Vokietijoje. Iš dalies tikrus karo veteranus galima suprasti – blėsta jų kaip išlaisvintojų ir gelbėtojų aureolė. Jie tai vadina II pasaulinio karo istorijos falsifikavimu. Karo veteranai žino tik Stalino nurodymu sufalsifikuotą istoriją. Bandymus atkurti tikrą istoriją vadina falsifikavimu, klastojimu, perrašinėjimais. Visos kalbos, vertinimai, kaltinimai yra pažodžiui nurašyti iš Kremliaus politologų kalbų. Ne veltui „Frontininkų“ rengiamos konferencijos tik įžangose lietuviškos, toliau dažniausiai vyksta vien rusų kalba be vertimų. „Paleckiukai“ šiuo atveju yra tik kurstytojai, siekiantys sau politinės naudos, gal savivaldos, gal toliau ateityje ir Seimo rinkimuose.

Prieš kaltinant Lietuvą neonacistinių idėjų plėtra reikėtų atsiminti nacionalbolševikų riaušes Sankt Peterburge 2007 m. ar kasmetines „Rusų eitynes“ Maskvoje su šūkiais „Tauta, tauta aukščiau visko“ [Deutschland, Deutschland euber alles] Panašu? Arba: „Rusų tvarka arba karas“, „Maskva – rusų miestas“ ir panašūs šūkiai. Slavų sąjungos interneto portale buvo įdėtas visas Adolfo Hitlerio knygos „Mano kova“ [Mein Kampf] tekstas ir panaši į svastiką jų emblema. Eitynėse dalyvauja tūkstančiai žmonių. Jų idėją „Rusija – tik rusams“ remia daugiau nei 50 proc. Rusijos gyventojų. Tik šito nepastebi nei Kremlius, nei mūsų karo veteranai su „paleckiukais“. Ant kito mato šapą, o ant savęs rąsto nepastebi. Šia tema „Lietuvos aide“ rašė Č. Iškauskas.

Gerą išsilavinimą turintis A. Paleckis šitą turėtų pastebėti ir pasakyti: „Pirma išsišluokite savo kiemą, tik po raginkite kaimynus.“ Bet, kaip pastebėjo Seimo NSG komiteto pirmininkas A. Anušauskas, šių organizacijų veikla galimai finansuojama iš užsienio. O prieš šeimininką net ir A. Paleckis neišdrįsta šiauštis.

Minimus sovietų tvarkos reanimatorius turėjo priblokšti paskutiniai Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pareiškimai apie jo „destalinizacijos“ programą ir Rusijos Valstybės Dūmos pareiškimas dėl Katynės nusikaltimų. Artimiausiu metu laukiamas oficialus J. Stalino režimo pasmerkimas. Jį D. Medvedevas pavadino tiesiog totalitariniu. Dūma pripažino, kad 22 tūkst. Lenkijos kariškių 1940 m. sušaudė NKVD, vykdydama tiesioginius Stalino ir kitų CK narių nurodymus. Apie visa tai rašė Rusijos verslo laikraštis „Vedomosti“, ne kokie nors, anot J. Deksnio, lietuviški „klastotojai“.

Visuomeninio judėjimo „Lietuva be nacizmo“ steigiamoji konferencija vyko praėjus porai dienų po D. Medvedevo pareiškimo apie „destalinizacijos“ programą. Negalėjo to nežinoti A. Paleckis. Galima manyti, kad jis remia V. Putino politinę liniją. Kitaip reiktų pripažinti, kad Rusijos prezidentas ir Dūma klastoja SSRS ir Rusijos istoriją.

Voruta. – 2011, saus. 7, nr. 1 (715), p. 1, 5.

Lietuva , , ,Susiję straipsniai

3 Comments


  1. Stanislav, Prieš 7 years ago

    Lenkas. Jei jūsų kalbą bandytų uždaryti virtuvėje ir norėtų išstumti iš mokyklos, prisidengius „integracijos“ lozungais, Jūs taip pat gintumėtės. Būtų nenormalu, jei nesigintumėte. Jūsų tuomet niekas negerbtų.


  2. Skaitytojas, Prieš 7 years ago

    Pone Stanislav, kokios tautybės esate Jūs? Labai jau aršiai ginate kitataučius Lietuvoje…


  3. Stanislav, Prieš 7 years ago

    Kažkoks skiedalas, o ne straipsnis. Jei jau rusai prabilo apie „smaugiamas rusų mokyklas“, o ne tik lenkai, gal verta atidžiau pažiūrėti į problemą. Straipsnis dvelkia atvira ksenofobija kitataučiams Lietuvos piliečiams. Norima įteigti, kad gimtąja kalba ugdomas lenkas nėra lojalus pilietis ir lojalumas sutapatinamas su savanoriška lituanizacija. Tai diskriminacija. Mes taip pat mokame mokesčius ir ne jums ir tokiems kaip jūs, tamsta, nurodinėti kokia kalba ugdyti savo vaikus. Pasirūpinkite savais vaikais, o mes jau savo patys pasirūpinsime. Konstitucija garantuoja visiems lygias teises, tuomet apie ką kalbame? Dirbau pedagogu lietuviškose mokyklose ir pats akivaizdžiai įsitikinau jų lygiu. Lenkai kartais ir geriau kalba ir geriau rašo nei kaikurie lietuviai.


Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra