Arkiv. Sigitas Tamkevičius. Aukos pamokos

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Homilija, pasakyta Kauno arkikatedroje 2009 m. lapkričio 8 d.

Kristus prieš mirtį ant kryžiaus kalbėjo mokiniams: „Nėra didesnės meilės, kaip savo gyvybę atiduoti už draugus.“

Šventojo Rašto Karalių knygoje pasakojama apie neturtingą Sareptos našlę: pas ją užsukęs pranašas Elijas paprašė valgyti. Moteris paaiškino, kad turi saują miltų ir truputį aliejaus, kurio pakaktų tik vienam kartui, o paskui jai drauge su sūneliu tektų badauti, o gal net ir mirti. Tačiau prašoma iškepė pranašui paplotėlį. Vėliau, kaip tvirtinama Karalių knygoje, dar daugelį dienų ji turėjo ką valgyti. „Miltai puode neišseko nei aliejaus ąsotyje nepritrūko, kaip Viešpats buvo kalbėjęs per Eliją“ (1 Kar 17, 16). Dievas su kaupu atlygino moters didžiadvasiškumą.

Evangelija pasakoja apie kitą moterį, įmetusią į atnašų skrynią tik vieną skatiką. Tačiau Jėzus įvertino jos auką ir pagyrė labiau už gausiai aukojusius, nes ji atidavė paskutinį pinigėlį, o anie duodavo tai, kas atlikdavo nuo jų reikalų.

Šiais pavyzdžiais Dievo žodis skatina mus nebūti egoistais, bet geranoriškai dalytis gėrybėmis su tais, kas jų stokoja. Ir ne tik gėrybėmis, bet ir visu gyvenimu: savo tikėjimu, meile, viltimi bei gerais darbais.

Šiandien į Kauno arkikatedrą atkeliavęs Jaunimo dienų kryžius kviečia mus pamąstyti apie didžiausią auką. Jėzus Kristus, mylėdamas mus, parodė meilę iki galo – paliko mums Eucharistiją ir kitą dieną paaukojo savo gyvybę, mirdamas ant kryžiaus, kad jo gyvybės kaina būtume išgelbėti. Daugiau jis žmonėms duoti negalėjo.

Pastaruoju metu žiniasklaida ypač daug kalbėjo apie suaugusiųjų lytinius nusikaltimus prieš vaikus. Tai iš tikrųjų labai sunkūs nusikaltimai. Tačiau ta pati žiniasklaida, egoistiškai siekdama kuo didesnio pelno, metų metus seksualinius malonumus iškeldavo kaip pačią didžiausią vertybę. Sudaromas įspūdis, kad gyvenime nieko nėra brangiau ir svarbiau kaip patenkinti lytinę aistrą. Taip formuojamas žmonių, ypač jaunimo, nesveikas požiūris į šią didelę Dievo dovaną, be kurios negalėtų gyvuoti žmonija. Jeigu ne šis liguistai peršamas seksualumas, šiandien nebūtų tiek nusikaltimų prieš vaikus ir moteris.

Taigi neatsitiktinai tiek pasaulio, tiek Lietuvos jaunimo dienose kryžius yra iškeliamas kaip tikros meilės ženklas. Jauni žmonės trokšta meilės, todėl svarbu, kad jie suprastų, jog tikroji meilė niekada nėra egoistinė, niekada nesiekia tik ką nors gauti – skatina save dovanoti kitiems. Kristus prieš mirtį ant kryžiaus kalbėjo mokiniams: „Nėra didesnės meilės, kaip savo gyvybę atiduoti už draugus.“

Šiais metais švenčiame Lietuvos vardo tūkstantmetį. Vienuolio ar vienuolės ranka prieš tūkstantį metų Kvedlinburgo kronikoje įrašė Lietuvos vardą dėl to, kad šv. Brunonas, sekdamas Kristaus pavyzdžiu ir paliepimu, su didele meile ėjo į mūsų šalį, nešdamas Evangelijos žinią ir norėdamas, kad neliktume pagonybės tamsoje. Prieš tūkstantį metų jis Lietuvos pasienyje sudėjo didžiausią auką – tapo kankiniu.

Kauno muziejuje vakar buvo paminėtas prie arkikatedros pamatų prieš 60 metų palaidotas kanauninkas Povilas Dogelis. Jo vardas yra įrašytas ne tik Bažnyčios, bet ir Lietuvos istorijoje. Jis gerai suprato, ką tautos ateičiai reiškia lietuviškas žodis, todėl organizavo knygų gabenimą iš Prūsijos į Lietuvą, vėliau aktyviai prisidėjo prie nepriklausomos Lietuvos kūrimo. Jo iniciatyva buvo įkurta itin gausi pavasarininkų organizacija, labai daug prisidėjusi ugdant Lietuvos jaunimą, šimtams tūkstančių padėjusi augti ant tvirtų krikščioniškų pamatų. Panašiai akademiniu jaunimu rūpinosi ateitininkų organizacija – jos įkūrėjas prof. Pranas Dovydaitis savo gyvybę paaukojo sovietiniame lageryje.

Kaskart žvelgdami į Kristaus kryžių prisiminkime įpareigojimą dalytis su kitais pasiaukojama meile ir šalinti iš savo aplinkos visokias egoizmo apraiškas, nes savimeilė nesuderinama su tikra meile.

www.bernardinai.lt

Povilo Zaleskio nuotr.

Nuotraukoje: Arkiv. S. Tamkevičius

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra