Pagrindinis puslapis Religija Katalikų Bažnyčia Ark. Gintaras Grušas: „Koplyčios, kurios nuo Katedros sugrąžinimo buvo uždarytos, dabar įgaus naują gyvenimą“

Ark. Gintaras Grušas: „Koplyčios, kurios nuo Katedros sugrąžinimo buvo uždarytos, dabar įgaus naują gyvenimą“

Ark. Gintaras Grušas: „Koplyčios, kurios nuo Katedros sugrąžinimo buvo uždarytos, dabar įgaus naują gyvenimą“

Turino drobulės reprodukcija. Nuotraukos autoriaus

Alfonsas Kairys, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, www.voruta.lt

Tik prieš mėnesį  Vilniaus šv. Stanislovo  ir šv. Vladislovo arkikatedroje  su gausiu  būriu žurnalistų susitiko Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas, Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė ir Vilniaus Katedros administratorius kun. Virginijus Česnulevičius, kad papasakotų bei parodytų apie po 70 metų atveriamas 4 koplyčias ir 30 metų Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje (dabar Taikomosios dailės ir dizaino muziejus) eksponuotą, o 2021 m. gegužę Katedrai sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą.

Atverta šv. Stanislovo koplyčia pasitiko seniausiu relikvijoriumi (katalikų liturginis reikmuo: prabangus, puošnus indas šventojo relikvijoms (kūno, drabužių, daiktų dalims) laikyti) ,,Šv. Stanislovo ranka“. Tai Vilniaus auksakalių XVI a pr. sukurtas sidabrinis paauksuotas meno dirbinys, kuriame patalpinta kankinio vyskupo relikvija. Ant piršto užmautas žiedas su safyru kažkada priklausė   kuriam nors vyskupui, o vėliau paaukotas kaip votas šv. Stanislovui.

Koplyčioje kabo Švč. Mergelės Marijos su Kūdikiu atvaizdas ir paveikslas, vaizduojantis „Šv. Stanislovo stebuklą“.

Kęsgailų (naujasis titulas – Gailestingumo) koplyčią 1476-iaisiais  m. fundavo vienos įtakingiausių tuometinių LDK giminių – Kęsgailų – atstovas, LDK kancleris ir Vilniaus vaivada Mikalojus Kęsgailaitis (1459–1476). Čia saugomos šv. Faustinos, pal. kun. Mykolo Sopočkos ir šv. Jono Pauliaus II relikvijos.

2000 m. Vilniaus Katedrai buvo padovanota Turino drobulės reprodukcija. Nuo šiol ją galima pamatyti ir pasimelsti Manvydų (naujasis titulas – Turino drobulės) koplyčioje. Koplyčią puošia Karolio Rafalavičiaus (1831–1861) nutapyta garsaus ispanų dailininko Bartolome Estebano Murillo paveikslo „Nekaltojo Prasidėjimo Švč. Mergelė Marija“ kopija. Ją apie 1858 m. Vilniaus Katedrai padovanojo  kun. Antanas Zaleskis.

Džiugins akį ir vertingas meno kūrinys – Vilniaus katedros zakristijos (lot. sacristia arba sacrarium – iš sacer, -cra-, -crum – „šventas“) spinta, pagaminta XVIII a. Spintos atmintis išsaugojo prie jos prisilietusias Vilniaus vyskupo pal. Jurgio Matulaičio (1918–1925) ir kankinio, titulinio arkivyskupo Mečislovo Reinio (1940–1947) rankas, būsimojo  popiežiaus Pijaus XI, besilankiusio  Katedroje 1920 m., susižavėjusį žvilgsnį…

Baigti metus trukę šv.Vladislovo koplyčios kupolo restauravimo darbai, ir ji kvies pasigrožėti atnaujintu kupolo grožiu.

Dabar prie jau veikiančių šv. Kazimiero,  Švč. Sakramento, Goštautų, Tremtinių, šv. Vladislovo, Valavičių (Karališkosios) koplyčių melstis pakvies ir šv. Stanislovo, Manvydų (naujasis titulas – Turino drobulės), Kęsgailų (naujasis titulas – Gailestingumo) koplyčios.

„Šiandien – nuostabi diena, kai galime atverti dar daugiau katedros lobių., – žiniasklaidai skirtame renginyje kalbėjo. Įsimena ir renginyje pasakyti  kun. V. Česnulevičiaus žodžiai:  ,,Ateidami į Katedrą, atverdami koplyčias, mes prisiliečiame prie daugybės žmonių, kurie gyveno skirtingose epochose ir situacijose. Jie savo gyvenimu sugebėjo išlikti vienybėje su Dievu, tiesoje ir gyventi tikėjimu. Ar nėra visų mūsų, kaip pakrikštytųjų, pašaukimas – būti šventais?

Labai kviečiu pamatyti daugiau – ne vien tik meniškus dalykus, skulptūras. Ypatingai kviečiu bendruomenes čia atvykti, melstis ir šventėti. Esame vienas kūnas Kristuje“ bei Vilniaus arkivyskupo  Gintaro  Grušo mintis: „<…> Šios koplyčios, kurios nuo Katedros sugrąžinimo buvo uždarytos, dabar įgaus naują gyvenimą ir patrauks pamaldumui“.

 

Naujienos iš interneto